Ahogy a gyermekünk nyit a világ felé, egyre ügyesebben tudja a testrészeit irányítani. Napról-napra ügyesebb lesz: a mozgásait egyre jobban tudja szabályozni, a reá ható ingerekre reagál, felismeri a hozzá közelálló embereket, akikre szívesen gőgicsél és mosolyog. Négy hónapos korban jellemző, hogy a fejét már biztosan tartja, és előkerül a kedvenc játéka: a keze.
Gyermekeim első félévét végig követni csodálatos volt, és egyben baromi nehéz is. Nagyon szívesen emlékszem vissza erre az időszakra: megállás nélkül mentünk-mentük és mentünk. Az első fél évben a játszóházak és baba-mama klubok helyett a sétát választottam. Folyamatosan meséltem neki a minket körülvevő zajokról, a környezetről, amikor pedig otthon voltunk, előkerültek a játékok…
Játékötletek 4-6 hónapos gyerekeknek
Tornázó
Miután a gyermek már egyre jobban tudja a keze mozdulatait szabályozni, képes megfogni a tárgyakat vagy próbál értük nyúlni, és a kezecskéjével lökdösni őket. A tornázóban szívesen időznek, ahonnan a lelógó játékokat szívesen lökdösik, elkapják.
Játszószőnyeg
Színes, különböző anyagokat fedezhet fel rajta a gyermek, és ideig-óráig lekötik a színes minták. Próbáljunk olyat választani, amelyet különböző tapintású anyagok gazdagítanak, színesek, különböző formák vannak rávarrva, amelyeket meg tud ragadni. Szívesen csapkodja és próbálja megfogni a játékokat, hamarosan hangot is ad az izgatottságának. Ha sikerül megszereznie a játékot, a szájához emeli, és bekapja. Az eltérő anyagok- szőrös, puha, sima, bársony- megismerése izgalmas a kisgyermeknek.
Búgócsiga, labdák
A baba szereti a tekintetükkel követni a mozgás irányát, és próbája megfogni őket. Szerezz be egy olyan baba-labdát, amely belsejében egy csörgő van, így minden gurításnál hangot ad ki. A gyermekedet fektesd hasra, és gurítsd feléje a labdát. Miután megfigyelte a mozgás irányát, szeretné ő is megszerezni a játékot.
Ok-okozati összefüggések: Sípoló játékok
Itt az ideje, hogy lélekben felkészülj, és vedd meg az első sípoló játékát.:) Fontos, hogy olyan sípoló játékot válassz, ami rugalmas, és a gyerkőc is össze tudja nyomni. Az első időben neked kell nyomogatni, de miután a gyermeked ráérez, hogy adnak ki hangot ezek a játékok, ő maga fogja nyomkodni.
Csörgők
Az apró kezeivel meg tudja fogni a csörgőt, amit te is elkészíthetsz a gyermekednek így: https://www.cukimamik.hu/csemeteink/item/286-jatekotletek-0-3-honapos-korig
Csörgős tárgyak
A baba a testrészeit egyre kifinomultabban mozgatja, amikor izgatott és örül, érzéseit úgy fejezi ki, hogy keze-lába jár. Mókás megoldás a boltokban kapható csengős/csörgős kiscipő, – lehet kapni, olyan kiscipőket, amelynek az orrán csörgő van- amely a babát nagyon szórakoztatják.
Énekek, mondókák
Úgy gondolom, hogy ez az a tevékenység, amelyet korra és nemre való tekintet nélkül bármikor elkezdhetjük, és megállás nélkül csinálhatjuk: érintsük meg őket, simogassuk meg a tenyerét, csiklandozzuk….
Keze, lába van neki,
Szeme, füle van neki,
orra, szája, van neki,
és hol szalad a kisnyuszi? ( a végén megcsikizzük:) )
Áspis kerekes,
úti füves, leveles,
Bíbola, bíbola,
pacs, pacs, pacs.
(Az első két sornál cirógatjuk a tenyerét, a 3. sornál megsimogatjtuk a tenyerét, az utolsó sornál pedig belecsapunk.)
Ciróka, maróka,
mit főztél, Katóka?
Kavartam babocskát,
sütöttem pampuskát,
ide raktam, oda raktam,
utoljára mind bekaptam!
Cirógatjuk, megsimogatjuk a tenyerét. Az 5. sornál: „ide raktam”……tapsolunk a kezével jobbra, balra. A 6. sornál az öklét a szánkhoz emeljük, és „bekapjuk” a pampuskát.
Sűrű erdő, kerek mező,
pillangó, pillangó,
szortyogó, tátogó,
itt lemegy, itt megáll,
itt a kulacs, itt igyál!
Végigsimítunk a gyermek testrészein. Az „itt lemegy” résznél a hasánál körözzünk, majd megcsiklandozzuk.