Ebben az időszakban sokat tanul és fejlődik a gyermek. Megtanul kúszni- mászni, egyedül ülni és felállni. Minden gyermek fejlődése eltérő! Nem kell aggódni, ha a Te gyermeked később fog ülni, esetleg állni! Egyre nyitottabb lesz a világra, és érdekelni fogja minden, de leginkább a mindennapi használatos dolgok: mivel, mit lehet csinálni. Miután a baba megtanul ülni, már más megvilágításból látja a világot, lehetővé válik számára, hogy körbenézhessen, és a játékok után nyúljon, amelyek örömmel szórakoztatják őt.
10 játékötlet 6-12 hónapos babáknak
1. Zenebona, avagy hogyan keltsünk ricsajt a lakásban? Sokszor azt tapasztaltam illetve tapasztalom, hogy a nem a drága és „intelligens játékok” kellenek a gyerekeknek, hanem az egyszerű, mindennapi használatban lévő tárgyak, amelyeket felhasználnak a „játékvilágukban”. Erre kiválóan alkalmas egy lábas és egy fakanál. A baba boldogan püföli, élvezi, a zajt, ami neki köszönhető.:) Ha még úgy is érzed, hogy roppantul idegesítő a lárma, hagyd, hogy a gyermeked doboljon egy kicsit.;)
2. Ülve olvasás: amikor a gyermek próbálkozik az üléssel, jól előredől és nagy terpeszbe rakja a lábait. Amikor már egyensúlyba tudja hozni a testét, és képes egyedül is ülni, tegyünk elé könyveket és nézegessük együtt. Mutassunk a képen látható dolgokra, ismerkedjünk a tárgyak képeire mutatva.
Amikor a gyermeked már biztonságosan ül, a következő lovagoltatókat és höcögtetőket játszhatod vele:
Hőc-hőc katona, ketten ülünk a lóra, azon megyünk Budára, a budai vásárra.
Kicsi kocsi, három csacsi, döcögő, döcögő, benne gyerek, kicsi kerek, göcögő, göcögő
Így lovagolnak a dámák a dámák (szépen lovagoltatjuk az ölünkben), ügetnek a huszárok a huszárok a huszárok (ügetel), dögögnek a parasztok, a parasztok, a parasztok (döcögtetjük). A végén kátyú!: (a kezét erősen fogva, hátra engedjük a térdünkön)
3. Kipakolom-bepakolom: Vegyünk elő egy-két dobozt, majd pakoljuk meg építőkockákkal, vagy bármilyen veszélytelen játékkal. Egyes tárgyakat be is csomagolhatunk színes papírba, amelyet a gyermek élvezettel fog letépkedni. (soha ne hagyjuk egyedül a gyermekünket, ha papírral játszik, mert bekaphatja, és megfulladhat tőle! ). A gyermek örömmel fogja be-ki- és átpakolni a játékokat.
4. Labdajátékok: egész pici kortól leköti a babákat a guruló labda látványa, később amikor már ő tudja mozgásba hozni a labdát, még nagyobb lelkesedés lesz úrrá rajta. Egyéves korban már képes a labdát felemelni, gurítani, elhajítani.
5. Műanyag építőkockák: Vegyünk nagy méretű, élénk színű kockákat, amelyek könnyen és jól illeszthetők egymáshoz.
6. Bújócska és kukucska: álljunk az ajtó mögé és kukucskáljunk be, majd dugjuk ki először csak a kezünket, lábunkat, és végül a fejünket. Amit még nagyon szeretnek a gyerekek, ha egy pelenkát, törülközőt a fejedre raksz, és hagyod, hogy a baba lehúzza; tenyered mögé rejtsd az arcodat, és először az ujjaid között hagyj rést, és úgy kukucskálj a gyermekedre, majd vedd el a tenyered az arcod elől. Tetszeni fog neki, és hangos kacagással köszöni meg a játékod.:) A bújócska megtanítja a babát a tárgyak állandóságára.
7. Ismerkedés a vízzel: Mutassuk meg a gyermeknek, hogy mi történik a vízzel, ha egy pohárból kiöntjük. Fürdés közben (vagy nyáron az udvaron) adjunk poharat, szitát, kanalat a gyermeknek, és merjünk a vízből. Ezt természetesen ő is ki fogja próbálni, és mindamellett, hogy tetszeni fog a babának ez a játék, fejleszti a kéz-szem koordinációt, és a kézügyességet.
8. Séta és játszóterezés: nagyon jó programlehetőség, amikor a játszótérre elmegyünk a gyermekünkkel, amíg kisebb hintázni, később homokozni, csúszdázni. Egyrészt szocializálódik a gyermek, másrészt fejlesztjük a baba tértudatát.
9. Kesztyűbábok: vidám szórakozás kicsiknek és nagyoknak egyaránt.:) Válasszunk állatos kesztyűbábokat, és azt húzzuk az ujjainkra. Ebben a korban a gyermek egyre jobban figyel az állatok hangjára, így a bábok segítenek az állatok hangját és képét rögzíteni a gyermekben. Utánozzuk együtt az állatok hangját!
10. Hangokat kiadó játékok: vásároljunk a gyermekünknek olyan hangokat kiadó játékokat, amelyeket meg tud fogni, tudja nyomkodni, amelyek különböző hangokat adnak ki. (pl. játékzongora; járássegítő, amelyen különböző hangokat kiadó játékok vannak).
Ez is érdekelhet:
Játékötletek 0-3 hónapos korig
Az olvasás közös élmény:
Ha tetszett oszd meg másokkal is!