Anya vagyok és Nő. Megszűnt a munkahelyem, amikor még a gyerekek kicsik voltak. Sok helyről hallottam, hogy anyaként nehéz elhelyezkedni, a cégek kevésbé alkalmazzák az anyákat, és nőket, és ESÉLYTELEN anyaként vezetőként újra nulláról munkába állni. Ez a kérdés sok édesanyát, kismamát, és nőt érint: valóban ennyire kilátástalan a helyzet itthon?
{adselite}
Csak külföldön van remény arra vonatkozóan, hogy anyaként és nőként kiteljesedjünk? Valóban, ha visszatérünk a mókuskerékbe- ha sikerül visszatérnünk- nem leszünk a gyerekekkel eleget, és rossz anyák leszünk? Hogy is van ez? Szeretnénk egy szuper állásbörzét a figyelmetekbe ajánlani! Jobline Női Karriernap lesz a Millenárison május 21-én, ahol mindamellett, hogy a kiállítók állásajánlattal várnak minket, Anyákat és Nőket, szakmai előadásokon is részt vehetünk.
Cukimamik: Miben különbözik ez az állásbörze a többitől?
Sass-Lehoczky Fanni: A Női Karriernap egy olyan rendezvény, amelynek középpontjában kifejezetten a hölgyek karrierépítéssel kapcsolatos támogatása áll. A kiállítók között olyan cégek lesznek jelen, akik nagy számban keresnek női munkaerőt vagy nyújtanak a nőknek szóló szolgáltatásokat. Akik kiemelten fontosnak tekintik a nők sikeres beilleszkedését és a családbarát munkahelyi környezet biztosítását.
C.: Kiknek ajánljátok a Női Karriernapot? (Munkanélkülieknek, új állásra áhítozóknak, vagy esetleg olyanoknak is, akiknek van munkahelyük, csak minőségi változást szeretnének valamilyen formában?)
SLF.: A nők kor, képzettség, életpálya elképzelések és családi viszonyok szempontjából rendkívül heterogén csoportot alkotnak. Vannak, akiknek célja egy testhezálló pozíció megtalálása, olyan is akad, aki a szakmai előrelépést korlátozó körülmények miatt szeretne váltani és olyan is, aki gyermekvállalásra készülvén a munkahely és magánélet egyensúlyának megteremtése miatt kifejezetten a tipikus foglalkoztatási formák iránt érdeklődik. A Női Karriernapra mindenkit várunk, aki szeretne tudatosan tenni céljainak eléréséért.
C.: Valóban igaz az az elterjedt sztereotípia, hogy anyaként nehezebb munkát vállalni?
SLF.: A sztereotípia nem alaptalan, azonban nem általánosítható mindenkire, hiszen számos példa akad arra, hogy édesanyaként is lehet jó, akár vezető pozícióban is dolgozni. Megfigyelhető a változás, fejlődés ezen a területen, hisz már vannak olyan programok, amelyek segítik a munkaerőpiacról hosszabb időre kiesők visszailleszkedését. Egyrészt a munkavállalóknak kell további változáson dolgozni, ugyanakkor nekünk, nőknek is tudatosan kell a karrierünkkel dolgozni. A gyermekvállalás előtt, előre átgondolni az előttünk álló időszakot, végig gondolni milyen feladatot és milyen környezetben tudunk vállalni.
C.: Magyarországon mennyire elterjedtek a családbarát munkahelyek?
SLF.: Egyre több cég fordít nagyobb figyelmet és energiaforrást arra, hogy munkavállalói számára családbarát és motiváló környezetet teremtsen.
C.: Külföldön a GYES időtartama kevesebb, mint Magyarországon, így az édesanyák gördülékenyebben térnek vissza a munkába. Magyarországon ez igencsak több. Mennyi az ideális idő, amit egy édesanya otthon töltsön a gyerekkel, és ne essen ki a munkából?
SLF.: Erre nincs egyértelmű és biztos válasz. Van, aki kisgyermeke mellett vállal már munkát, míg más az otthon töltött idő alatt inkább a családjára, továbbképzésére fókuszál.
C.: Sokan inkább elmennek egy olyan céghez dolgozni, ahol igazán nem is szeretnek lenni, csakhogy munkájuk legyen. Az állásbörze segítségünkre lehet, hogy újra kiteljesítsük magunkat a munkánkba?
SLF.: A Karriernap előnye, hogy szakértők segítségével saját magunknak is megfogalmazhatjuk, hogy mit is szeretnénk csinálni, milyen feltételek között tudjuk magunkból kihozni a maximumot. Ehhez nagyon fontos az önismeret, a helyes önértékelés és az önbizalom. Ha tudjuk, mit szeretnénk, könnyebben tudjuk az odavezető utat is megtalálni. Ezt követően már könnyebben tudunk beszélgetni a cégekkel, kiállítókkal, hogy hol támogatják törekvéseinket, hol tudnak olyan környezetet biztosítani, amiben kiteljesedhetünk.
C.: Miért érdemes kilátogatni a börzére anyaként?
SLF.:
– Felmérheted az aktuális munkaerő-piaci elvárásokat
– Beszélgethetsz cégek képviselőivel, hogy milyen lehetőségeid vannak jelenlegi készségeiddel, képességeiddel
– Megismerkedhetsz és megoszthatod tapasztalataidat hozzád hasonló cipőben járó nőkkel, édesanyákkal
– Ismert és elismert szakemberektől kaphatsz hasznos tanácsokat.
– Személyes tanácsadások keretében testre szabott tippekkel gazdagodhatsz céljaid eléréséhez.
C.: Mi az az 5 dolog, amit tanácsolna egy Nőnek, és Anyának, mielőtt visszatér a munkába?
SLF.: Senki sem állítja, hogy egyszerű újra felvenni a fonalat, azonban nem szabad kétségbe esni, ha nem sikerül elsőre minden! Tudatossággal és a megfelelő információk ismeretével nagy lépést tehetsz a céljaid elérése felé.
1. Nézz magadba! Önismeret és önértékelés jelentősége!
2. Fogalmazd meg magadnak mit is szeretnél, és mit tudsz megvalósítani az adott életszakaszban.
3. Tájékozódj a lehetőségeidről!
4. Kérd ki szakértők véleményét!
5. Tegyél a céljaid megvalósításáért
C.: Van-e információ arról, mennyire volt sikeres a tavalyi rendezvény? (visszajelzések látogatóktól, kiállítóktól?)
SLF.: A tavalyi rendezvény a látogatóink visszajelzései alapján eredményes és hatékony volt. A látogatók észrevételeit pedig az idei program során figyelembe vettük. Idén olyan tereket alakítunk ki, amelyek még több látogató számára teszik lehetővé az előadásokon való részvételt, ugyanakkor megmaradt a kiscsoportos beszélgetések, az úgynevezett meetupok és a személyes tanácsadás meghitt környezete is. Mivel tavaly nagyon sokan kifejezetten álláskeresési céllal látogattak el, idén még több cég részvételével várjuk az érdeklődőket.
A sokszínű és érdekes program közül, kettőt mindenképp kiemelnénk:
Az elsőn dr. Almási Kitti szakember fog mindenki számára hasznos információkat, példákat mesélni az anyaság-karrier dilemmájáról. A másik programon Dienes Angéla tart előadást a testbeszéd kontrollált használatáról. Ez nem csupán egy állásinterjút, de a munkavégzést is segítheti.