Sportválasztó sorozatunk elérkezett első állomásához. Kezdésnek egy kevésbé elterjedt, de annál izgalmasabb sporttal kezdjük, a falmászással. Cikkünk segít eldönteni felmászol, vagy sem.
Merre keressünk falmászó lehetőséget?
A sportág hajnalán csak szabadban űzhető sportág volt, de hamar rájöttek, hogy lehetne ezt időjárástól függetlenül védett helyen is űzni. Így terjedtek el a műfallal kialakított beltéri falmászó klubok. Ma már a legtöbb városban lehetőség van kipróbálni, tetszési indextől függően hódolni huzamosabb távon ennek a gyönyörű sportnak.
{adselite}
Kik próbálkozzanak?
Mesterséges kialakításának köszönhetően kortól, nemtől függetlenül bárki megtalálhatja számítását. A falakat a szakemberek úgy alakítják ki, hogy az egészen kezdőknek is legyen lehetőségük, és fokozatosan egyre nehezítve a feljutást juthatunk el a meredekebb, profi falmászó sávokhoz. Természetesen ahogy nehézségi szintnek megfelelően van “besávozva” a fal, úgy választhatnak az idősebbek, vagy a gyerekek is maguknak ideális falat.
Edzettségi és egészségi szint a kezdéshez
Tévhit, hogy a falmászáshoz hatalmas erő kell. Természetesen, ahogy a mászó egyre többet hódol a sportnak, úgy lesz egyre edzettebb, erősebb. Kevesebb szó esik az egyensúlyról, pedig a mászáshoz elengedhetetlen. Csak úgy, mint a koncentráció, összpontosítás, figyelem és türelem. Mentálisan sem elhanyagolható edzettségi szintre tehetünk szert falmászásnak köszönhetően.
Az ügyes falmászó a lábát használja, jóval erősebb tolóerőt tudunk kifejteni lábból, mint felsőtestből. Adja magát, hogy a hölgyek ügyességgel, mentális erővel, egyensúllyal és ésszel legyőzhetik az erősebb nemet. 🙂 Nem csupán erőnléti sport!
Érdekes kapcsolat figyelhető meg a falmászás és az úszás között. Ahogy az úszáshoz is elengedhetetlen a jó egyensúlyérzék, úgy a falmászásnak is alapja. Megfigyelhető, hogy azok a falmászók, akik kitűnően úsznak, a falon is ügyesebben közlekednek.
A kitartás meghozza gyümölcsét
Ne vegyék el kedvünk a kezdeti nehézségek. Edzők egybehangzó tapasztalata alapján megfigyelhető, hogy egyéntől függően, egy-két hét után egyszer csak kisimul a mászó mozgása, megtalálja a helyes testtartást, helyes mozgást, rátalál a sportra. Ahhoz hasonlatos, ahogy gyerekkorunkban tanulunk kerékpározni. Esünk-kelünk, már ha seprű nem tart, és egy szempillantás alatt egyszer csak összeáll a fejünkben a mozgás, és suhanunk az úton – vagy a falon.
Hölgyek előre
Hölgyeknek remek választás, hisz saját testsúlyunkkal dolgozunk, nem kell extra terhekkel bajlódnunk. Testsúlyunk optimalizálásában is segít, hisz nem mindegy, hogy mekkora felesleg van a “hátizsákban”, vagy inkább popsin vagy combbon. Nagyszerűen edzi a kritikus pontokat, pont a már említett lábhasználat miatt. Képzeljük el, hogy minden fellépő pillanatban guggoláshoz, lépcsőzéshez hasonlatos terhelés éri fenekünk, lábunk. Csak annál jóval extrémebb, hisz nem lépcsőre, hanem kicsiny kiszögelésre igazítjuk cipőnk orrát. Nem elhanyagolhatóan jóval izgalmasabb, hisz lépcsőről ritkábban esünk le, mint falmászó kiszögellésről. Monotonitás ellen kiváló, kicsi adrenalin sosem árt.
Ideálisan megdolgozza teljes testünk, ne csodálkozzunk, ha egy jó adag falmászás után mindenhol érzünk izomlázat. Ez a sport nem hajlamos az arányok felborítására, egyszerre edzi minden porcikánk. A falmászás gyümölcse a feszes, izmos, sportos test. Ha felsőtestünk extra igénybevételnek akarnánk kitenni, ideális módja a lemászás (nem kötélen leereszkedés). A mozgásformából adódóan jóval nagyobb terhelés éri lefelé menet a kar, váll, hát izmait, mint felfelé. Ne aggódjunk, nem lesznek hatalmas férfi muszklijaink, csak izmos, csinos csajok leszünk. 🙂
Sérüléstől ne tartsunk. Helyes biztosítás és figyelem mellett a sérülés lehetősége kizárt. Többszöri biztosítás mellett történik a mászás, minden mászóra jut egy “felvigyázó”. Kezdeteknél pedig az edző ellát minket hasznos tanácsokkal, bevezet a falmászás rejtelmeibe, vigyázza kezdeti lépéseinket.
A körmökkel azonban óvatosan. Fogást keresünk a falon kezünkkel, lábunkkal, túl hosszú körmünk pedig útban lenne, erre mindig ügyeljünk.
Mint minden sport, ez is pompás alkalom ismerkedésre, barátkozásra. Pillanatok alatt kiépíthetünk “jómászói viszonyt”, összetartó a falmászó közösség, segítenek ahol tudnak. Ha beilleszkedünk és megtaláljuk a számításunk, pillanatok alatt kinn találjuk magunkat a szabadban, a társaság beavat a kinti mászás rejtelmeibe is. Mi lehet szebb annál, mint szabadban leküzdjük az elénk kerülő falat, fenn pedig learatjuk a babért és csücsülünk a magasban finom levegőt beszippantva?
A szükséges plusz
A szükséges felszerelést általában ingyen biztosítják a klubok havi díj ellenében. Amennyiben megkedveljük a sportot, maximum mászócipő amire még költenünk kell. Egy mászócipő 6 és 20 ezer forint között kapható, márkától függően. Nem kötelező, sima edzőcipőben is tudunk mászni, ha már komolyabban foglalkozunk a sportággal, akkor ruházzunk be speciális cipőre. Magnéziumport szokás még használni, jobb tapadás érdekében.
Elmondható tehát, hogy nem egy drága sportágról van szó, egy próbát megér lányok. Ha nem jön be, egy tapasztalattal több, mi pedig adjuk a következő tippet. Előbb-utóbb mind megtaláljátok a nektek való sportot – addig nem nyugszunk. 🙂