A szoptatás egy csodálatos dolog, de van számos mellékvágánya, ami tejelapadáshoz, mellgyulladáshoz is vezethet. Fontos, hogy mindig komfortosan érezd magad, miközben szoptatsz. Próbáld a lehető legegyértelműbb dolognak tartani, ne matekozz. Ha gyógyteákat iszol liter szám, miközben az a félelem jár,s kel a fejedben, hogy biztos nem lesz elég a picinek a tejed, akkor nem fogsz sikert elérni. A szoptatáshoz két dolog kell; érzelmi felkészültség és technikai tudás.
1. Ne izgulj, ne görcsölj rá! A szoptatás a világ legtermészetesebb dolga, mely persze nem indul be mindenkinél zökkenőmentesen. Ha elhiszed, hogy menni fog, és tényleges nyugalom mellett próbálkozol és próbálkozol, akkor 90%-ban sikeres leszel benne!
2. Az első napokban sok baba ügyetlenül szopizik, ami miatt a mellbimbó kisebesedhet. Ezt könnyedén megelőzheted, vagy a gyógyulást nagyban meggyorsíthatod azzal, ha az etetés végeztével egy kis anyatejet szétkensz a mellbimbódon, és hagyod a levegőn megszáradni. Hatékonyabb, mint a drága és a baba számára rosszízű krémek, mindig kéznél van és tökéletesen baktérium mentessé teszi a következő etetésig a cickódat.
{adselite}
3. Ne zárd be a melleidet! Viselj szoptatós melltartót, de olyat, ami nem merevítős, mindig a megfelelő méretet hord – ezt azért fontos megemlíteni, mert a szülés előtt vásároltak gyakran kicsinek bizonyulnak a tejbelövellése után, hiszen akkor duzzad meg igazán a mell. Amikor teheted járj otthon laza felsőben, vagy épp félmeztelenül. Te érzed, hogy mi számodra a legkényelmesebb.
4. Szoptass igény szerint! Ne tartogasd a tejedet például „estére, hogy jól aludjon”, mert a tej termelését, maga a szopizás serkenti. Amennyiben a pici nem akarja elfogadni, vagy annyira sok a tejed, hogy bár a babád jóllakott, de még tele a cickód, fejd le. Egyrészt tejgyűjtő zacskóban lefagyasztva 6 hónapig is eláll – ami később akár főzelékek sűrítéséhez is jól jöhet -, másrészt így elkerülheted a mellgyulladást. Ám, ha mégis fájna, bekeményedne, belázasodnál – először beszélj az orvosoddal -, tegyél rá jég akut/ mirelit zöldséget, próbáld meg masszírozni a kádban a csomókat – ez fájni fog, de ha sikerrel jársz utána mennyei megkönnyebbülésben lesz részed.
5. Figyelj arra, hogy a baba megfelelően bekapja a mellbimbót! Ha fáj, akkor „csatlakoztasd le – a szája és a cickód közé lassan tedd be az egyik ujjadat, így megszünteted a vákuumot – és add neki vissza. Amennyiben hagyod, hogy rosszul próbálkozzon, egyrészt nem lesz olyan sikeres, nem tud annyit enni, nyugtalan lesz, akár még le is állhat a szopizással. Rád nézve pedig kisebesítheti a mellbimbódat.
6. Ne mérd le! Az első hetekben gyakran jársz védőnőhöz, gyerekorvoshoz vele kontrollra, ahol mindig lemérik a súlyát. Ha valami gond lenne a gyarapodásával, ők jelezni fogják neked. Azonban, ha te evés előtt és után méregetni kezded, izgulni fogsz, nem tudod elengedni magad, begörcsölsz… emlékezz az első pontra.
7. Találd meg a nektek legmegfelelőbb szoptatási pozíciót. Függhet a baba hosszától, az anya mellének formájától, méretétől. Ha kell, használj szoptatós párnát. A lenti képen a legnépszerűbb pozíciókat láthatod, de, ha te találsz egy 6. testhelyzetet – pl. előtted ül, fölé hasalsz -, ami kényelmes számotokra, az is tökéletes! Tipp: Ha a babád túl mohón eszik, vagy épp magától is folyik a tejed, amitől gyakran félre nyel, próbáld ki a mellkasra helyezést; ha becsomósodik a melled oldalt, akkor etesd hónaljtartásban, ezzel könnyebben le tudja szívni oldalról is a tejet.
8. Ne legyél tekintettel senkire! Ha a baba éhes, etesd meg. Diszkréten meg lehet oldani ezt egy nyilvános helyen is – pl. textilpelenkát terítesz a válladra, ami rálóg a picire is. Így neki egy kissé meghittebb teret biztosítasz, és tompulnak a zajok is körülötte.
9. Figyelj magadra! Ne fogyókúrázz, ne tartsd tisztító kúrákat, ennek nem most van itt az ideje. Egyél naponta 5x, törekedj az egészséges, laktató ételek fogyasztására. Igyál sokat, akár napi 3-4 liter folyadékot – víz, cukrozatlan tea, 100%-os gyümölcslevek/ zöldséglevek. A tornát lassan, óvatosan elkezdheted, ha erre az orvosod rábólint. Tévhit, hogy az izomláztól minden esetben annyira elsavasodik a tej, hogy a baba nem fogadja el – sokan tornáznak és szoptatnak egyszerre, a lényeg, hogy ne hajtsd túl magad, igyál közben is vizet és figyeld a babád szopási kedvét.
Vannak kifejezetten tejserkentő ételek/ italok, melyekről ITT olvashatsz bővebben.
A fentiek nem csodaszerek, nem azt jelentik, hogy ha ezeket betartod, biztos, hogy sikeres leszel. Mindenki másként működik, mások a babák is, mások a körülmények… stb. Azonban tény, hogy ezek elvezethetnek ahhoz, hogy a szervezeted szerint a lehető legtovább szoptatni tudd a babádat.
Sok türelmet, kitartást és csodálatos szoptatás kívánok Neked!