A mai világban, már minden párnak a kezében van a lehetőség, hogy eldöntse mikor, és mennyi gyermeket szeretne vállalni. Hozhat meglepetést az élet, de azért jó eséllyel saját döntés alapján képes koordinálódni a fogantatás. A tervezés pedig utat nyit a tudatos elkészülés felé, ami jó esetben nem csak annyiból áll, hogy felfüggesztjük például a fogamzásgátló tabletta szedését. Érdemes a pár mindkét tagjának már a fogantatást megelőzően is odafigyelni az életmódjára (pl dohányzásról leszokni, egészségesebben táplálkozni, netán a súlyproblémákkal szembenézni, lelkileg kicsit összeszedettebbé válni, és a nőknél természetesen nem árt egy általános nőgyógyászati vizsgálat, és méhnyakszűrés sem).
Ha átgondoltunk mindent, akkor tájékozódhatunk terhes vitaminokról is.
Megoszlanak a vélemények a kismama vitaminok fontosságát illetően. Én mindenképpen mellette szólnék. Normál helyzetben teljesen rendben lévő dolog volna a táplálkozás során bevinni a megfelelő anyagokat a szervezetbe, de sajnos már nem ebben a korban élünk. A zöldségfélék, a gyümölcsök, de igazából minden élelmünk jóval kevesebb vitamint tartalmaz, mint a nagyszüleink, szüleink idejében. A többsége gyorsérlelt, futószalagos termék, amelytől nem sok jót várhatunk. De ha megvan a tuti zöldségesünk, akitől vásárolunk, akkor is felvetődik a kérdés, hogy például téli időszakban tudunk-e elégséges mennyiségű vitamint bevinni. Továbbá hazánk több területére jellemző a szelén-, jód-, és magnéziumhiány, sőt a D vitamin hiánnyal is számolnunk kell. Sajnos ezek komplikációkat okozhatnak a várandósság alatt. Mivel sok esetben majdhogynem mínuszból indulunk, szükséges a fogantatás előtti 3 hónapban valamelyik készítmény mellett letenni a voksunkat, hogy fel tudjuk tölteni a raktárainkat, hiszen mire kiderül, hogy valaki kismama, addigra a legtöbb elképesztően fontos folyamat már le is zajlott a magzatban. Sok esetben pedig a terhesség első részében még talán nem is érződik az anyai szervezet részéről az igény a plusz vitamin és ásványi anyag bevitelre, de a vége felé már nagy valószínűséggel alakulnak ki hiányállapotok. Ennek az az oka, hogy az egyre növekvő baba az anyától “lop” el minden építőkövecskét.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Néhány szó a közkedvelt tévhitről is essék: Nem tudták egyértelműen bizonyítani a kutatók, hogy lenne összefüggés a nagy súlyú újszülöttek és a terhesvitamin szedése között. Néhány grammos súlytöbbletet tudtak csak ráhúzni a vitaminokra, de egyébként betegségek, vagy genetikai hajlam szokott lenni a háttérben. Emiatt tehát igazán nem kell aggódni![/quote]
Ha mégis elzárkóznánk ezektől a készítményektől, akkor is nagyon fontos a folsav pluszban történő bevitele a felkészüléstől legalább várandósság 12. hétig, hiszen jelentősen csökkenti a velőcsőzáródási rendellenességek előfordulását. Ha nem akarunk komplex multivitaminokat szedni, akkor ebben az időszakban megoldás lehet az Inofolic nevű készítmény is, amely leendő édesanyák számára ajánlott, amennyiben alacsony mio-inozit és folsav szintjük. Az édesapák sokszor háttérbe szorulnak a babatervezésnél is, emiatt talán kevesen tudják, hogy férfiak számára is elérhető vitaminkészítmény. Ilyen például a Folandrol, amely mio-inozittal, folsavval, szelénnel és antioxidánsokkal segíti a leendó édesapákat. Szelén tartalma segíti a normál spermaképződést, antioxidáns tartalma hozzájárul a sejtek, így a hímivarsejtek oxidációs stressz elleni védelméhez. A Ferulant szintén a felkészülés időszakában a férfiak számára ajánlott gyógyhatású készítmény, amely növeli a spermiumok számát, és mozgékonyságát helyes, vegyes étrend, és egészséges életmód mellett.
Nőknek is létezik egy remek komplex, nem hormontartalmú étrend-kiegészítő készítmény, az Ovant, amely nehézkes fogamzás esetén igyekszik megtámogatni a szervezetet gyógynövények segítségével. Ezek segítik megtartani a női szervezet hormonális és emocionális egyensúlyát, a peteérést illetve a megtermékenyült petesejt beágyazódását egészséges életmód mellett. Bebizonyosodott terhesség után, és szoptatás alatt viszont már nem ajánlott a fogyasztása élénkítő összetevője miatt.
Ha már révben vagyunk, és örülhetünk a megfogant pici életnek, akkor előfordulhat, hogy a rosszullétek miatt másfajta vitamint vagyunk képesek tolerálni, és milyen szerencse hogy, ilyen széles a paletta!
Nézzünk meg pár kedvelt magzatvédő vitamint!
Ovant-Baba
Akár az Ovant étrend-kiegészítő folytatása is lehet a 26 komponensű Ovant-Baba, étrendkiegésztő terhesvitamin, amely korszerűen igazodik a kiegyensúlyozott, vegyes étrend, és az egészséges életmód mellett a magyarországi kismamák, és szoptató anyák vitamin és mikroelem szükségletéhez. 2×1 kapszula az ajánlott dózis, ezzel is biztosítva a szervezet kisebb megterhelését, illetve az egyenletesebb mikrotápanyag-ellátottságot az 1 dózisú kapszulákhoz képest.
Ovant-Baba-2 jódmentes
Ez a étrendkiegészítő terhesvitamin természetesen mindazokat a vitaminokat és nyomelemeket tartalmazza, amelyekre egy egészséges életmódot folytató mamának, és babának a fogantatástól a szoptatás időszakának végéig szüksége lehet, viszont gondol azokra az anyákra, akiknek valamilyen egészségügyi okból jódmentesen kell táplálkozniuk. Az Ovant-Baba-2 nem tartalmaz jódvegyületet!
LadeeVit
Vitaminokat, ásványi anyagokat, folsavat, D vitamint, omega-3-at, Ferronyl® vasat,jódot, szelént és minden más fontos összetevőt tartalmazó étrend-kiegészítő már a babatervezéstől egészen a szoptatás végéig igyekszik követni az anyai szervezet igényeit a kiegyensúlyozott táplálkozás, és egészséges életmód mellett. A készítményben lévő Ferronyl vas található, ami azért egyedülálló, mert ezt szervezet nagyon jól tudja hasznosítani. Maga a készítmény pedig kis méretű, könnyen lenyelhető lágyzselatin kapszulaként kapható, ami hatalmas segítség lehet egy hányingerrel küzdő kismamának.
Dr. Czeizel Magzatvédő Multivitamin
Ebből a vitaminkészítményből két típusú létezik, hogy még inkább igazodni tudjon a kismamák igényeihez. Igyekszik nem terhelni feleslegesen a szervezetet, továbbá kizárólag egymás felszívódását elősegítő összetevőkkel találkozhatunk benne. A Dr. Czeizel Magzatvédő Multivitaminban található folsav, D3 vitamin, magnézium – szerepet játszanak a sejtek osztódásában. Az 1-es jelzésű termék alkalmazása a tervezéstől a babavárás első 12. hétéig ajánlott. A fent említett összetevők mellett B-vitamin komplexszel, vas, és jód tartalommal vigyáz mindkettőtökre az első időszakban. A 2-es jelzésű, pedig szintén célzott összetételű terhesvitamin, amely a várandósság második szakaszától egészen a szoptatási időszak végéig segít fenntartani a megfelelő vitamin és ásványi anyag ellátottságot.
Nem könnyű a választás, de összességében elmondható, hogy a forgalomban lévő magzatvédő vitaminok korszerűek, és alkalmasak bizonyos hiányállapotok korrigálására. Szedésükkel sokat tehetünk a baba, és a saját magunk egészségéért is!
Fitt, és örömteli babázást, és persze babagyártást mindenkinek! 😉