Gógucz Lilla DSGM szakgyógytornásszal 1 évvel ezelőtt találkoztam először. Beszélgettünk a csecsemők fejlődéséről, és olyan ismereteket osztott meg velem, amelyekről eddig sehol nem olvastam. Meglepetten hallgattam, hogy milyen sok fontos dolog van, amire figyelnünk kellene, ezzel segítve a gyermekünk egészséges fejlődését. Mindezt szeretném Veletek megosztani. Első cikksorozatunkban bemutatjuk a Dévényi terápia lényegét.
Gógucz Lilláról pár szóban- aki elfogadta a felkérésemet, és összeállított egy cikksorozatot, hogy mire figyeljünk gyermekünk fejlődése során- : 1995-ben végeztem el az első gyógtyornászoknak szóló másoddiplomás DSGM (Dévényi Speciális Manuális Technika-Gimnasztika Módszer) képzését. Azóta, 18 éve dolgozom ezzel a módszerrel. 15 évig voltam alkalmazottja a Dévényi Anna Alapítványnak ez idő alatt 10 évig részt vettem az oktatásban is alapozó gimnasztikai oktatóként.
Mi a Dévényi terápia lényege?
A DSGM (Dévényi) terápia lényege a váz-izom-idegrendszer megfelelő működésének előkészítése, szükség esetén visszaállítása az ösztönösen megnyilvánuló csecsemő mozgásprogram beindulása érdekében. A 18 év folyamatos munka alatt rengetek tapasztalatot gyűjtöttem a csecsemő mozgásfejlődésről, a Dévény-mozgásfejlesztés lehetőségeiről, eredményeiről, korlátairól. ezeket szeretném megosztani azokkal akik a leginkább érdekeltek ebben: A Szülőkkel.
A Dévényi módszer lényege:
– Az izomzat tónusának rugalmasságának, erejének helyreállítása
– Az idegrendszer stimulálása
– A kiesett működésű idegi- és mozgáspályák részleges vagy teljes helyreállítása
– A váz-izom-ínrendszer formálása
– Az optimális mozgásterjedelem visszaállítása
– Mindezek együttes hatásának a célja: a mozgásbeindítás
Kinek segít és hogyan?
1. Váz-izom-ínrendszert érintő műtétek utókezelése során az ízület mozgáspályájának növelése.
2. Ép mozgatóközpontú csecsemők méhen belüli kényszertartásos izomletapadásainak Pl. ferde fejtartás, befelé vagy kifelé forduló lábjelek st…. kezelése
3. Agyvérzéssel született babák mozgásbeindítása
4. Koraszülött babák mozgásbeindítása
5. Szülési felkarbénulás gyógyítása
6. A laza tónusú (hypoton) izomzat tónusjavítása
7. A feszes tónusú (spasztikus) izomzat tónusjavítása
8. Kúszás, mászás kimaradása esetén a fenti mozgások beindítása ( ennek fontosságáról egy későbbi cikkben olvashatsz)
9. Dongaláb kiegészítő kezelése: a letapadt izomzat rugalmasságának és körfogatának a normál értékének közelítése érdekében
10. Felnőtt kori agyvérzés utókezelése
11. Reumatológiai betegségek p. sokízületi gyulladás, Bechterew-kór során letapadt izomzat tónus normalizálása, mozgáspályanövelése és a meglévő fájdalmak csökkentése.
12. Különböző, a mozgásfejlődést befolyásoló, a váz- izom- ín rendszert érintő syndrómáknál a mozgásbeindítás segítése
13. Bármilyen egyoldalú terhelést okozó mozgás vagy testtartás által keletkezett izom egyensúly megbomlás, letapadás feloldása az ebből adódó mozgáskiesés rendezése (pl. szoptatás, bébihordozók cipelése, egyik csípőn cipelt baba, és az ebből adódó nyak-derék- csípő fájdalmak, kar , kézujjak zsibbadása stb…)
14. Gerincferdülés
Következő cikkünkben a gyermek mozgásfejlődésének állomásairól olvashatsz.
Az olvasás közös élmény:
Ha tetszett oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a témához Te is!