A mese a gyermek számára „élettapasztalatot”, egy másfajta meglátást, önmaga és a világ megértését, a kreativitás, a fantázia, az intelligencia fejlődését, és a szülővel töltött meghitt időt jelenti. Ezek mellett persze még számtalan előnye van a mesehallgatásnak, szóval érdemes művelni. 🙂 De mit szeretnek a kicsik? Meseajánló 2-3 éveseknek.
Olvasóvá nevelés
Nem minden gyermeknél jön könnyen a mesehallgatás. Egy családon belül is előfordul, hogy az egyik gyerek már kicsiként is könyvmoly, a másik meg három kört szalad, vagy fejen áll egy mondat közben, vagy inkább tépi a lapokat, mint áhitattal lapozgassa. Minden gyerek más, de érdemes kicsit eröltetni a dolgot, rávezetni őket arra, hogy a közös meseolvasás óriási élmény.
Ilyen kicsi korban érdemes arra odafigyelni, hogy olyan könyvet válasszunk, ami neki a legjobb, ami őt leköti. Nagyjából mindegy mi az, nem érdemes még nagyon vezetni az ízlését, most tényleg csak az a cél, hogy érdekelje, amit olvasunk neki. Biztos, hogy létezik az a könyv, amit neki írtak. 🙂 Akár gyerekkönyvtárba is érdemes ellátogatni, ahol ő választhat. Talán még két nagyon fontos dolog van: Annyiszor olvasd el ugyanazt a mesét, ahányszor ő kéri! Neki ez fontos, hiszen az a történet dolgozik benne, arra van éppen szüksége. A másik pedig, hogy ne történjenek nagy dolgok a mesében, csak egyszerű hétköznapi cselekvésekkel, eseményekkel ismerkedjen meg rajtuk keresztül.
Marék Veronika: Boribon és a 7 lufi
Ki ne ismerné Boribont? Talán még te is a róla szóló meséken nőttél fel. Ebben a könyvben Annipannival, és Boribonnal tanulhatjátok meg a színeket egy bájos történeten keresztül, amelyben előtérben van a barátság, és a „minden rosszban van valami jó” tanulsága.
Bartos Erika: Bogyó és Babóca – Évszakos könyv
Bogyó és Babóca megkerülhetetlen, bár néha picit sóhajtozva olvassom az egyszerű meséket, de a gyerekek imádják, ezért aztán én is fejet hajtok az írónő előtt. Találtam kicsit komplexebb, középutas Bogyó és Babóca meséket, amiket én is nagyon szívesen olvasok a gyermekemnek. Ilyen például az Évszakos Könyv, vagy a Mese az elveszett nyusziról.
A Szofi varázsol a Szofi könyvek szerintem egyik legviccesebb darabja. Nagyon jól el lehet játszani – drámaian, nagy mozdulatok kíséretében-, hogy először izguljon, aztán dőljön a röhögéstől a gyerkőc. 🙂
Julia Donaldson: Nyuszi álmos – Tölgyerdő meséi
Nyuszi nagyon álmos, de valaki, vagy valami mindig megzavarja. Vajon miért nem tud aludni? Miközben nyitogatjátok az ablakokat, remélhetőleg sikerül elálmosodni is. 🙂
Ez egy nagyon bájos mesekönyv, amely a szülőkbe is próbál lelket önteni, és remekül átvihető a valós hisztik kezelésére is. Szó esik arról, hogy esetleg nem akar a gyermek felöltözni, enni, vagy összepakolni, de a legvégén – mintegy levezetésképpen – még egy imádnivaló, kacsás mese is helyet kapott a könyvben.
Vlagyimir Szutyejev: Vidám mesék
Ez az a meskönyv, amit úgy gondolom senkinek nem kell bemutatni. Egyszerűen ott a helye minden gyerek polcán. Nézz szét a nagyinál, tuti megtalálod még a saját Vidám Mesédet. 😉
Beatrix Potter : Nyúl Péter és barátai
Én biztos vagyok abban, hogy ez a varázslatosan gyönyörű könyv nem csak gyerekeknek készült. Felnőttként is nagy élmény lesz a kezedbe venni. Ez az első magyarul megjelent olyan kiadás, amibe belekerült az összes illusztráció, és a szerző minden verse, meséje. Illetve nem elhagyagolható szempont, hogy a könyv Szabó T. Anna és Dragomán György fordításában jelent meg.
Marék Veronika: Kippkopp a fűben
Kippkopp mára már igazi klasszikusnak számít. A kedves figurák, és a rövid, de mondanivalóval teli történetek mindig jó választás egy kisgyermek számára. Közelebb viszi őt a természethez, és ellazítja egy sűrű nap után, ha épp arra lenne szüksége.
Kőszeghy Csilla: Bumburi a városban
Bumburi szerintem nagyon jó első mesekönyv lehet. A történet éppen megfelelő hosszúságú, és igazán vicces ahhoz, hogy lekösse a gyerkőcöt. A könyv gyönyörűen illusztrált, és egyátalán nem szájbarágós, így ha a kicsi elkapta a fonalat, akkor a képekről nagyon hosszasan el tudtok majd diskurálni.
Egy 2-3 éves gyermeknek nagyon fontos, hogy találkozzon a saját mindennapi kis életével, így jobban megértse az őt körülvevő világot, és a szabályokat is. Maszattal és barátjával, Hóchóccal játszótérre megyünk, kismotorozunk, más gyerekekkel játszunk, és persze megtanulunk kölcsönadni. A második mesében pedig egy tavaszi kiskertbe látogatunk el. A történeteket Agócs Írisz rajzai teszik még ellenállhatatlanabbá.
Paulovkin Boglárka: A katicabogár elveszett pöttyei
A katicabogár csúszdázott a nádlevélen, és beleestek a pöttyei a vízbe. Több segítőtársa is akad, aki próbálja megkeresni, és visszaadni neki a pöttyeit. Szívmelengető kis mese, ne hagyjátok ki!
Nehéz ügy a tesó-ügy. Azt hiszem mind tudjuk. Ez a könyv a nagytesót – és a szülőt – próbálja átsegíteni igencsak könnyed formában a kistesó érkezésén.
Dániel András: Egy kupac kufli
Kuflikat – is – minden gyerekszobába! Nekem óriási felüdülés, mikor a gyermekem Kuflikat kér. A szerző soha nem akarja a nyilvánvalót az arcunkba tolni, mégis ott van minden történetben az a könnyed elfogadás, amiről néha mi is megfeledkezünk. A meghökkentő, és vicces történeteken pedig felnőttként is nagyon jól lehet szórakozni.
Kiss Judit Ágnes: Babaróka ajándékba
Babaróka a szülinapjára készül, nagyon várja. Az anyukájával közösen készítik el a tortát a vendégeknek, így a rengeteg ajándék mellett, hamar rájön, hogy ajándékot nemcsak kapni jó, hanem adni is.
Susanne Gernhäuser: Keress, találj, mesélj! – Állatos nagy böngésző
Böngészni mindig szuper! Ez a gyönyörű állatos böngészőkönyv biztosan nagy kedvence lesz a legkisebbeknek is, és jó eséllyel egészen az iskoláig szívesen nézegetik majd.
Gryllus Vilmos: Félperces mondókák
Gryllus Vilmos sem hiányozhat a polcotokról! Ez a bájos lapozó már az egészen kicsiket is leköti, de a 2-3 éveseknél is nagy kedvenc. A kis verseket mondjátok, vagy énekeljétek együtt, közben nézegessétek Megyeri Annamária gyönyörű rajzait!
David McKeegan: Elmer, a kockás elefánt
Elmer egy igazán színes egyéniség, nem bírja a szürkeséget, és hát eléggé feltűnő jelenség. Néha viszont ő is szeretne eltűnni a többiek szeme elől, belesimulni a csordába. Hiába a nagy igyekezet, Elmer nem tud más lenni, mint amilyen. Egy tréfás, színes elefánt. 🙂
Vadadi Adrienn: Dorci, a legkisebb óvodás
Bölcsire, ovira fel! Olyan bájos érzékenységgel mutatja be az írónő a kedves kis Dorci ügyes-bajos életét az oviban, hogy nem lehet nem szeretni ezt a könyvet. Dorci a legkisebb (és a legalacsonyabb is) a gyerekek között, és hiába szeretik őt a többiek, azért meg kell mutatnia nekik, hogy neki is van szava az oviban. Szülőnek, gyermeknek egyaránt valódi értéket képvisel ez a könyv!