A te babádnál is előfordult már a koszmó? Tudtad, hogy akár ovis korában is előjöhet? Megmutatjuk, hogyan szabadulhatsz meg tőle a leggyorsabban, és miként előzheted meg a kiújulását.
{adselite}
Mi az a koszmó?
Lényegében egyfajta zsíros korpa, mely sárgás-fehér hámló, ugyanakkor egy része a fejbőrhöz tapadó pikkely-szerű lerakódás. A fejtetőn kívül megjelenhet a szemöldöknél is.
Oka a szabálytalan faggyútermelés, a fokozott zsírosodás és az elszarusodás hármasa. Az így képződött hámpikkelyek nehezen válnak el a fejbőrtől, megtapadnak rajta, vagy a gyermek hajszálaihoz ragadnak. Az eltávolítása után piros, esetleg sebes, ritkán nedvedző lehet a fejbőr.
A gyermekeknek a koszmó különösebb panaszt nem okoz – időnként egy kicsit viszkethet -, ezért nehéz észrevenni, főként, ha a picinek sok a haja.
Bizonyos esetekben a koszmót gyulladás, vagy gombás fertőzés is kísérheti – ilyenkor általában az eltávolítás után egyből visszatér -, ebben az esetben forduljunk gyermek bőrgyógyászhoz.
Miként szüntessük meg a koszmót?
A leghatásosabb módszer, ha a fejbőrt alaposan bedörzsöljük valamilyen olajjal, krémmel – babaolaj, koszmó elleni olaj, gyógyszertári fürdető, babamasszázsolaj. Ezután 1-2 órát hagyjuk állni, hogy legyen ideje fellazítani a letapadt szaruréteget – addig tehetünk a gyermek fejére egy vékony pamut sapkát, hogy meg ne fázzon. Ezután jön a sűrű, vékony fogazatú fésű, és némi türelem. Ekkor következik ugyanis maga , a koszmó eltávolítása; fésüljük addig a fejbőrt, míg az összes fel nem jön róla – a makacs részeknél fésüljünk körkörös mozdulatokkal -, a végén óvatosan dörzsöljük át körömkefével – csecsemőknél fogkefével -, majd egymás után kétszer mossuk meg a gyermek haját, és alaposan öblítsük ki.
A babasampon kiválasztásánál fontos, hogy ne tartalmazzon mesterséges anyagokat, parfümöt, színezéket.
A nagyon makacs koszmó eltávoltásához, lehet, hogy több ilyen kezelésre lesz szükség.
Hogyan előzhetjük meg a koszmót?
Naponta fésüljük át a gyermek haját erős sörtéjű fésűvel, fogkefével, esetleg körömkefével. A csecsemők esetén sem kell megijedni ettől, a kis kutacsok területén ugyanis az enyhe dörzsöléssel nem okozhatunk semmi bajt. Ez lehet az esti fektetés rituáléjának része. Ne érezzük azt, hogy felesleges időpocsékolás, mivel a másikkal való foglalkozás – lásd állatvilágban a kurkászás – erősíti a kapcsolatot.
Csecsemőknél, kisgyermekeknél heti kétszer érdemes hajat mosni, használhatuk hozzá koszmó elleni samponokat. Ha a gyermek fejbőre piszkos lesz, egyből mossuk meg – ilyen lehet, ha homokozóban, vagy a kertben játszott. Havonta alkalmazhatjuk a már fentebb említett „pakolást” is.
A koszmó a fejbőr izzadásakor, vagy sűrű haj esetén a szellőzés hiányában is megjelenhet. Figyeljünk arra, hogy a picik fején, csak indokolt esetben legyen sapka, és az mindig évszaknak megfelelő legyen.
„A koszmó oka leginkább hajlam, egy rendellenesség, mely gyakrabban fordul elő mesterségesen táplált csecsemőkön, mint anyatejes babákon. A táplálásban rendszerint nem kell változtatást eszközölni, de az étrendet érdemes a gyerekorvossal átbeszélni és a túltáplálást el kell kerülni. Különösen makacs, súlyos formában 2-3 hétre zsírszegény étrendre lehet szükség.” – koszmo.hu
Forrás: pinterest.com, koszmo.hu