Mielőtt kitárgyalnánk a gyerek, kontra kutyatartás témát, előtte szeretnélek bevezetni Titeket egy picit abba, hogy miről is szól a kutyatartás. Mivel egy fontos döntés, hogy legyen-e a gyereknek – ezáltal az egész családnak – kutyája, így azt gondolom, hogy fontos megismerni pár alapvető dolgot.
A kutya egy falkában élő ragadozó állat. A falka szigorú hierarchiája, a szabályok betartásán és betartatásán alapul. Szabályuk van arra, hogy ki eszik először, hogy ki léphet először egy új területre, hogy mire jó az, ha valaki a legutolsó a falkában, hogy ki felügyeleti a kölyköket…stb. A falka csúcsán mindig a falkavezér áll, aki MINDENÉRT FELELŐS! A territórium megtartásáért, az idegenek és a különböző veszélyforrások távol tartásáért. Neki kell biztosítania megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot,a tökéletes kuckót a pihenéshez. Talán mind közül a legfontosabb, hogy Ő felel a RENDÉRT! Ezt pedig a már említett szabályok alkalmazásával képes megtenni. Mindenről Ő dönt. „Emberire” lefordítva úgy képzeld el mint a „maffiát”. Még egy jó ízű tockost sem keverhetsz le senkinek a Don engedélye nélkül. Élet és halál ura!
Ha egy grafikonon kellene ábrázolnom a falka hierarchikus felépítését, akkor a falkavezér lenne az 1. A béta, tehát a második egyed a 3-as vagy az 5-ös. A következő „sorszám” pedig – egy egészséges, jól működő falkán belül- az 50. környékén mozog, az őt követő kutya pedig a 75., utána a 125. egyed jön és így tovább. Azt próbálom érzékeltetni ezzel, hogy nem épp szép sorban következnek egymás után a “sorszámok”, hanem nagy kihagyás van a számok között. Erre azért van szükség, az egyes egyedek között mert így válik stabillá egy-egy pozíció. Ez az a távolság amit meg kell tudni tartani. Szintén a maffiára visszatérve; ott is megvannak a különböző szintek, amiket nagyon nehezen tud megugrani egy alacsony rangban álló ember. Nehezen lesz valaki közkatonából kápó. A jó alkalmazott, fölfelé nem kérdez. Nah ez az amit el kell tudni érni a kutyánál is. Ne kérdőjelezze meg a gazdája döntését, utasítását, úgy ahogyan azt egy falkában élve sem tenné és nem is tehetné meg. Neked mint gazdinak pedig nem elég falkavezérnek lenned, neked kell lenned a Donnak!
Ezen a ponton hangsúlyoznám, hogy nem veréssel és folyamatos elnyomással érjük el az áhított célt, a tekintélyt. Az eszköztárunkban szerepelnie kell a szabályoknak, a különböző engedelmességi és ügyességi feladatoknak, a kitartásnak, a türelemnek és a KÖVETKEZETESSÉGNEK! Természetesen ahol van napsütés, ott árnyék is van, de azt is meg kell tanulnunk, hogyan alkalmazzunk ösztönszerű büntetést és ne a veréshez folyamodjunk. Biztosan nézett már rátok is valaki olyan csúnyán, hogy rögtön meg állt bennetek az ütő. Ez is egy lehetséges bünti, pedig hozzá sem érsz az állatot. A kutyával való kapcsolatot minden esetben úgy kell kialakítanunk, hogy egy szívélyes kötelék legyen köztünk. Azért működjön együtt velünk, mert jó a kapcsolat és ne félelemből. Mint oktató és mint gazdi is hangsúlyozom, hogy a kutya suli nagyon fontos eleme a kutyatartásnak, mivel ott tanulhatjátok meg, hogy miként tudjátok működtetni a kutyával a kapcsolatotokat. DE! A lényeg az a munka, amit otthon fektettek egymásba.
…és most lássuk, mielőtt beadod a derekad, hogy kutyát vegyél a gyermekednek, mit gondolj végig!
Ahogyan azt a cikk elején is leírtam a kutyatartás baromi nagy felelősség és nem arra gondolok, hogy minden nap meg kell etetni, mozgatni kell és szedni a kutyagumit, mielőtt valaki utánad dobja zacskó nélkül. Azok a lényeges dolgok, amikre egy egészséges kutya-gazdi kapcsolathoz szükség van, illetve azok a dolgok, amiknek a hét minden napján és a nap minden órájában meg kell felelned, hogy a kutyád számára tökéletes vezető légy, sok energiát és időt vesznek igénybe.
Amit mint oktató tapasztaltam, nem támasztja alá, hogy egy gyerekre a hét ötlete lenne ekkora felelősséget rázúdítani. Esetenként, még a felnőttek is bőven küzdenek a „bolhással”, hogy úgy működjön, ahogy az nagykönyvben meg van írva. Ha pici a gyerek, akkor be sem tudja fogadni ezeket a szigorúnak tűnő szabályokat, ha kamasz, akkor pedig nem lesz hozzá türelme. A kutyának pedig, ilyen szempontból állandóságra van szüksége, hogy mentálisan ne legyen túlterhelt. A kutyának egy jó, sőt egy nagyon jó vezetőre van szüksége, akivel szemeben nem talál kiskaput, amit egy gyerek nem lesz képes megtenni. A gyerek nem fejlődik olyan gyorsan, mint egy kutya. A gyerek még mindig gyerek lesz, amikor a kutya, már rég felnőtt korba lépett és egyre növekvő szükségletekkel bír.
Térjünk itt vissza a falkára egy picit. Vannak egyedek, akik egyszerűen nem alkalmasak a falka irányítására, mert szó szerint belebetegszenek a felelősségbe. Ha egy kutyának az egész család miatt aggódnia kell, hogy minden rendben van-e velük, akkor nagyon könnyen léphet fel komoly betegség, vagy a személyiségében olyan deformitás, ami kellemetlenül, sőt súlyos esetekben veszélyesen hatnak a családra és ezzel együtt a gyerekekre.
A kutya nem gyerek, sok esetben túlmegyünk egy bizonyos határon a kutya családtaggá avatásával. Nem a legjobb barátunk, hanem egy élőlény aki néha bosszantóan sok figyelmet (is) igényel.
Kép: https://www.rd.com/
Mind a mellett, ha Te, mint szülő képes vagy vállalni azt az ÉLETFORMÁT, a felelősséget ami ezzel jár, akkor egy baromi jó fej „családtagod” lesz a kutya személyében. Ha mindez nem fér bele, akkor inkább lebeszélnélek a kutyatartásról!
Egészség:
Vannak bizonyos betegségek, amik állatról emberre terjednek. Ilyen lehet például a Lyme-kór, a különböző férgességgel járó megbetegedések és nem utolsó sorban az állatszőr allergia. Ezekre is mindenképp gondolni kell, ha az ember úgy dönt, hogy kutyát tart. Ha gyerek van a családban, akkor meg pláne meg kell bizonyosodni róla, hogy 100%-ig biztosak legyünk, a gyermekünk nem allergiás az állatszőrre.
Tehát összegezve!
Szabályok, feladatok, türelem, kitartás, következetesség és TOTÁLIS ÉLETMÓD VÁLTÁS!!! Ha eddig nem kellett senkit vezetned az életben, akkor tudd, hogy a kutya tartás ezzel jár! Ha mindezt vállaljátok, ez a „négylábú” csodás napokat hoz az életetekbe, amit nem fogtok bánni!
Sosem fog „felnőni”, és sosem lesz képes az emberek világában gondoskodni magáról. Ha esetleg más családnál azt látod, hogy van egy kutyájuk és remekül működik a rendszer, attól még nem biztos, hogy nálatok is fog. Minden kutya más és más jellem, pont mint mi emberek. Nem tudhatod, hogy nehéz esetet kapsz ki vagy egy született cukiság gombócot!
GONDOLD VÉGIG ALAPOSAN az olvasottakat, vegyél figyelembe minden életvitelbeli szempontot (mert minden megváltozik) és dönts felelősségteljesen!
…és higgyétek el tudom miről beszélek. Öt kutyánk van. Szombat reggel van és a helyett, hogy a napon ülve szürcsölném kórosan a kávém, 6:49-óta a kedvenc Duna parti erdőnkben ülök egy hideg kövön egy termosszal, próbálok magamhoz térni, miközben az öt kis buksimmal ásással és úszás sál múlatja az idejét….. 😉
…mint említettem, gondold végig!