Kaptad már azon a csemetédet a gyerekszobába lépve, hogy valakihez beszél? Vagy épp meredten néz egy bizonyos irányba, netán mosolyogni, integetni, sírni kezd? Beszélt neked valakiről, aki gyakran meglátogatja?
{adselite}
Sokan csak képzeletbeli barátnak tulajdonítják ezeket az észleléseket, de lehetséges, hogy másról van szó. Csak legyintünk a 3 évesünk történetére, és lezárjuk azzal, hogy nincs ott semmi. Nyugtatjuk magunkat, hogy a 4 hónaposunk biztos csak a színes függönyt nézi olyan meredten, már percek óta… Lehetséges, hogy a gyermekünk szellemet lát?
Egy kevés nyitottság ajánlott a tartalom feldolgozásához, de nem csupán hókuszpókuszról fogunk írni!
Mi is a szellem?
Minden kultúrában és korban találkozunk a szellem, kísértet fogalmával, de az, hogy miként definiálják, már teljesen eltérő. Van, ahol az elhunyt személy lelkének tartják, vagy csupán valamiféle energia lenyomatnak. Megjelenhetnek látható formában, elmozdíthatnak tárgyakat, vagy épp hang, illat, érzés formájában jelzik ottlétüket. Persze, ez mind csak feltételezés és hit, hisz valljuk be, bizonyosságot sosem kaphatunk ebben a témában, ha csak nem vagyunk azok között, akik valóban megtapasztalják a jelenlétüket – közvetve, vagy közvetlenül.
Láthatják a gyerekek a szellemeket?
„Mióta elköltöztünk, hetente többször is arra ébredünk, hogy a fiúnk (5 éves) sír a szobájában. Mikor bemegyünk, az ágy felé mutogat, és ha megpróbáljuk visszafektetni, őrjöngeni kezd. Többször megkérdeztük már, mitől ijed így meg, de sosem válaszol.” – Ancsa (36 éves)
1. Elmélet
A hatodik érzék, másnéven ESP (extraszenzoriális percepció). Az öt érzékünkön kívül (látás, hallás, szaglás, ízlelés, tapintás – mellyel felfogjuk és értékeljük a körülöttünk lévő világot), sokak – köztük neves kutatók, mint Frederic Myer, vagy épp J. B. Rhine – úgy vélik, hogy bizonyos embereknek van egy hatodik érzékük is. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az organikus érzékszervekkel nem elérhető „információkat” is képesek felfogni. A hatodik érzékbe épp úgy beletartozik a telepátia vagy az előérzet, mint a szellemek jelenlétének érzékelése.
Egyes feltevések szerint mindenki birtokában van a hatodik érzéknek, ám a legtöbb esetben a tapasztalati, világi nevelés, a szkeptikus fogadtatás egy idő után elnyomják ezt. A másik elmélet úgy tartja, csak bizonyos emberek rendelkeznek ezzel az érzékkel.
Lehetséges, hogy a gyerekek sötétben rejtőző szörnyei, igazából szellemek? – nem tudják megmagyarázni a jelenéseket, ezért a saját életükből merítenek hozzájuk fogalmakat.
2. Elmélet
A felnőtt emberek az elektromágneses spektrumon – rádióhullám, infravörös, látható fény, röntgen…stb. – csak egy adott részt látnak (kb. 400 nm – 700 nm).
Itt válik a dolog érdekessé; a fiatal gyerekek ugyanis képesek lehetnek, akár az infravörös, UV tartományt is látni. Több paranormális szakértő úgy véli, hogy a szellemek ezekben a tartományokban „mozognak”, ezért lehetséges, hogy a gyerekek látják őket.
„A lányunk elkezdett beszélgeti egy kisfiúval, akit mi nem láttunk. Utánaolvastam, és azt gondoltam, lett egy képzeletbeli barátja. Aztán azt vettük észre, hogy egy ideje már nem beszélget vele. Megkérdeztem, mi történt. Azt mondta, elment. Kérdeztem, hogy miért? „Azért, mert már a pocakodban van!” – válaszolta. Ledöbbentem, mert a lányunk még nem tudta, hogy várandós vagyok – pár hetes voltam csupán. Kisfiúnk lett…” Gabi (28 éves)
3. Elmélet
A kisbabák, kisgyerekek gyakran fixálnak egy adott pontot, sőt, érzelmek sora is mutatkozhat a kis arcukon. Az egyik elmélet szerint, mivel ők csak nemrég hagyták el a szellemvilágot, maradt némi kapcsolatuk azzal a síkkal. Így ők láthatnak, tapasztalhatnak olyan dolgokat is, amiket, mi felnőttek nem. Sokan gondolják, hogy a gyermekükre, egy kedves, elhunyt rokon vigyáz, vagy időnként meglátogatja.
„A fiam 2 éves múlt nem rég. Az elmúlt 2-3 hétben elég rossz alvó lett, gyakran felkel, sír. De, ami nálam kiverte a biztosítékot az a kövektező eset; Egyedül voltam itthon éjjel a két gyerekkel, a nagy aludt, mint a tej, de a kicsi folyton felébredt. Nem jött be sírva a nagyszobába, csak álldogált az előtérben, vagy a szobájukban és meredt maga elé. Mikor 35x-re vittem vissza az ágyába, mutatta, hogy maradjak ott vele. Ültem az ágya mellett, becsuktam a szemem, és dúdoltam, majd mikor kinyitottam, a fiam ott állt előttem és az előtérbe mutatott a kezével. -Mi az kicsim?-kérdeztem. A válasz annyi volt, hogy néni.” – Judit (31 éves)
Mit tegyünk, ha a gyerek szellemet lát?
Bármit is hiszünk a szellemek létezétés illetően, ha a gyerek ragaszkodik ahhoz, hogy ő lát valakit, vagy valamit, vegyük komolyan. Érdemes hasonlóan hozzáállni, mint a képzeletbeli baráthoz.
1. Ne essünk pánikba. Nyugodtan kérdezgessük a csemeténket arról, hogy pontosan mit is látott, hallott, érzett – hagyjuk őt beszélni, ne adjunk a szájába szavakat.
2. Ne ijesztegessük! Ne kezdjük neki megmagyarázni, hogy akit lát, az egy halott ember…stb. Ne ébresszünk benne félelmet feleslegesen.
3. Próbáljuk lefoglalni a gondolatait. Sajnos az is gyakran megesik, hogy a gyerek eleve félelemmel tekint a szellemekre. Ilyenkor próbáljuk bevonni magunkat; kérjük meg, hogy mutassa meg, pontosan hol látja, mit csinál, álljunk oda mi is. Töltsünk vele minél több időt, többször vigyük gyerekek közé – játszótérre, vendégségbe.
Mi felnőttek, általában racionálisan próbáljuk megközelíteni a dolgokat – biztos csak egy árnyék, a szomszédot hallotta beszélni, kitalálta, így szeretne a figyelem középpontjába kerülni…stb. Az esetek egy részében ezek abszolút megállják a helyüket. Ám gondoljunk csak bele, mi van, ha tényleg szellemekkel került kapcsolatba?
Források: sofeminine.co.uk/children/can-children-see-ghosts-what-parents-need-to-know-s1054048.html, wikipedia, joeyart.blogspot.hu, deviantart.com