Mi is a lázgörcs? Mitől alakul ki? Mire számíthatsz, és hogyan kezeld otthon? Minden információ egy helyen.
{adselite}
Mi az a lázgörcs?
A lázgörcs akkor jelentkezik, mikor a gyermek láza felszökőben van. A vélemények megoszlanak arról, hogy fertőzés, vagy az idegrendszerre ható hirtelen hőmérséklet emelkedés, esetleg csak genetikai hajlam ereménye-e. A leggyakoribb magyarázat a második, azaz a hirtelen megemelkedett hőmérséklet görcsbe „kényszeríti” a kisgyermek fejletlen idegredszerét. Ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan mérjük és csillapítsuk a gyermekek lázát, főként akkor, ha már fordult elő lázgörcs korábban.
A lázgörcs leggyakrabban 6 hónapos és 5 éves kor között fordul elő. A betegségre való hajlam részben genetikai, ami azt jelenti, hogyha a családban előfodrult már, akkor nagy eséllyel a gyermeknél is elő fog. Minnél fiatalabb a gyermek az első lázgörcs idején, annál valószínűbb, hogy később még vissza fog térni nála.
A végtagokon és a törzsön jelentkező görcsös rángatózás pár másodperctől akár néhány percig is eltarthat. Ez nagyon leterheli a kicsi szervezetét, rendszerint utána el is alszik.
A gyermekek 3-4%-a legalább egyszer átesik lázgörcs rohamon. A fiúk hajlamosabbak rá.
Az esetek 25%-a komplikált lázgörcsnek nevezhető; a roham tovább tart 10 percnél, 5 évesnél idősebb gyerekről van szó, egy napon belül többször is előfordul, vagy idegrendszeri eltéréseket észlelünk a roham után – ezek bármelyike fennáll, már komplikált esetről beszélünk.
Mit tegyünk lázgörcs esetén?
Az első és legfontosabb, hogy ne essünk pánikba. Igen, félelmetes látvány, ahogy a gyermekünk görcsösen rángatózik – fennakad a szeme, esetleg bekakil, bepisil, habzik a szája – de ha leblokkolunk, azzal nem segítünk neki. Készüljünk fel:
1. A légutakat szabadon kell tartani! (a fejét fordítsuk óvatosan oldalra, hogy ha netán hányna, az ne folyjon vissza és a nyelve se csússzon hátra) Fontos, hogy semmit sem szabad a gyerek szájába tenni -se a kezünket, se gyógyszert!
2. Helyezzük puha felületre! (a cél, hogy ne tudja odacsapni, beütni semmijét se a földbe, vagy bútorokba)
3. Nem szabad leszorítani a végtagokat!
A görcs oldódni fog. Csillapítani kell a lázat – amennyiben indokolt -, és fel kell hívni a gyermekorvost, ügyeletet. Ki kell ugyanis deríteni, hogy mi áll a görcsroham hátterében.
Mikor hívjunk mentőt lázgörcs esetén?
Lázgörcs, vagy annak gyanúja esetén a következő pontok bármelyikének teljesülése okot ad az azonnali segítség hívásra:
– a görcsös roham 10 percnél tovább tart
– erős hányás kiséri
– a gyerek nyaka merev
– 6 hónaposnál fiatalabb a kicsi
– légzésleállás is kíséri a rohamot
– a roham után rövid időn belül a gyermek tudata nem tisztul
Ismétlődő, vagy komplikált lázgörcs esetén kaphatunk beutalót gyermekneurológushoz.
Fontos tehát, hogy maradjunk nyugodtak, koncentráljunk a gyermek számára biztonságos roham lezajlására, és a végén forduljunk orvoshoz.