A szoptatás csodálatos varázsa egyszer mindenki életéből eltűnik. Ennek oka lehet a tej elapadása, ám mi most a tudatos leválasztással fogunk foglalkozni. A legtöbb anyánál, előbb utóbb eljön az a pont, amikor szeretné visszakapni a teste feletti teljes irányítást, vagy épp a szükség hozza magával a szoptatás abbahagyását.
{adselite}
Elválasztás
A csecsemő kizárólagos anyatejes táplálása 6 hónapos korig ajánlott. A hozzátáplálás megkezdése azonban nem kell, hogy feltétlenül a szoptatás abbahagyására ösztönözzön. A szoptatott tipegők például kevésbé betegesek, és az allergiákkal szemben is védettebbek. Egy kisgyermek napi ajánlott tejfogyasztása 4-5 dl. Amennyiben a szoptatás elhagyása mellett döntesz, erre a mennyiségre különösen figyelj – lefejt anyatejjel, tejitalokkal, vagy 2 éves kortól tejjel.
Mikor kell abbahagyni a szoptatást?
Először tisztázzuk, hogy attól, mert már nem szeretnél szoptatni, nem vagy rossz anya! Lehet, hogy fáj – mert harapdálja, csak játszik vele -, szeretnél végre kimozduni este, de a gyermeked csak cicin alszik el, vagy egyszerűen vissza szeretnél menni dolgozni. A szoptatás abbahagyása egy természetes folyamat, amire figyelni kell, hogy megtaláljátok, a mindkettőtök számára megfelelő ritmust. A szoptatás tervezett abbahagyása akár hetekig, hónapokig is eltarthat – abban az esetben, ha nem azonnal kell, például gyógykezelés miatt. Adj időt magatoknak, hogy megszokjátok az új helyzetet.
Miként lehet abbahagyni a szoptatást?
A legtöbb esetben az anya és a gyermek igényei megegyeznek – egyre kevesebbet kéri a cicit, és beindul a természetes tej elapadási folyamat. Sokszor áll fent azonban a „megszokás” szopizás, mikor a gyermek igényelné még például elalváshoz, megnyugtatásra. A szoptatás ilyenkor már nem a táplálkozás szerves része, hisz 6 hónapos kortól elkezdődik a hozzátáplálás.
A legfontosabb, hogy a szoptatás abbahagyásával csak az anyatejet, ne pedig a meghitt pillanatokat vond meg tőle. A szoptatás igénylése a kisgyermeknél – nem a csecsemőnél természetesen -, inkább a meghittségről, az anya közelségéről szól, mintsem az anyatej iránti azonnali vágyról. Ezt pedig szoptatás nélkül is biztosíthatod a számára.
Szoptatás abbahagyása a gyakorlatban:
– Törekedj a fokozatosságra! Először csak egy nappali szopizást hagyj el, majd 1 hét múlva jöhet egy másik. Ilyenkor foglald le, tereld el a figyelmét valami mással. Kisgyemek függő is, de általában az esti, éjszakai szoptatás lesz az utolsó a sorban.
– Mindig légy következetes! A kicsi is csak úgy fogja megszokni, hogy az adott szoptatásnak már vége, ha Te ezt mindig be is tartod. Ha időnként visszaadod neki a cicit – például hiszti hatására -, akkor sokkal nehezebben fog menni a leválás.
– Kezeld természetesen! Amikor a gyermek azt érzi és látja rajtad, hogy ez egy normális folyamat, akkor ő is hamarabb hozzá fog szokni. Ne érezd magad rosszul ettől a döntéstől, ne legyen bűntudatod.
– Kínáld többször kis falatokkal, innivalóval, ettől gyakran meg is feledkezik a szopizásról, hisz nem érzi testi szükségét – éhséget, szomjúságot. Ilyenkor vedd az öledbe, érezze a közelségedet, azt, hogy ezzel a kapcsolatotok érinteten maradt. (minden gyermeknél életkor és persze szoktatás kérdése is, hogy miből iszik szívesen, kísérletezz; cumisüveg, itatópohár, szívószál, pohár)
– A szoptatás lelki részéről mond le a legnehezebben a kisgyerek – az anya odaadó figyelme, illata, közelsége. Épp ezért az elválasztás időszakában legyél még türelmesebb, megértőbb a kicsivel. Próbálj több minőségi időt vele tölteni, legyen több összebújás, több ölelés…
– Ha éjjel megébredt, vagy megnyugtatásra vágyott, természetes megoldás volt mindkettőtök számára a szopizás. Ehelyett azonban be kell vezetni mást; plusz mesélés, puszik, ölelés, ringatás. Pár nap alatt meg fogja szokni, hogy a szopizáson túl is van meghitt közelség.
Az anyatej elapasztása
Bizonyos esetekben – például gyógykezelések alkalmával -, szükség van a tej minél előbbi elapasztására. Ilyenkor mindig csak annyi tejet fejj le, amennyitől épp nem feszül a melled. Ezzel az anyatej termelésének fokozatos csökkenését, nem pedig újratermelését fogod elérni. Tehetsz rá hideg boogatást is. Az, hogy mennyi időn belül fog teljesen elapadni a tejed egyén függő. Van, akinél 2 hét alatt megtörténik, de olyan is akad, akinél még hónapokkal később is lehet némi tejet lefejni.
kép forrás: verywell.com, popsugar.com, kidsonaplane.com