Magabiztos a gyermeked? Könnyen illeszkedik be egy új társaságba? Bátran köszön, mondja el a véleményét, időnként mer vitába szállni akár veled is?
{adselite}
A magabiztossághoz elengedhetetlen a megfelelő önértékelés, az, hogy hagyjunk neki teret a kibontakozásra, kikérjük a véleményét, vagy épp időnként teljes mértékben megbízzunk benne.
Mutatunk pár egyszerű tippet, hogy miként is tudsz magabiztos gyermeket nevelni:
1. Ki is ő?
Kérdezd meg a gyerekedet, hogy szerinte mi az, amit szeretnek benne és mi az, amit ő szeret saját magában. Mi teszi őt különlegessé, mi az, amiben igazán jó. Nem kell nagy dolgokra gondolni; „ügyesen tudok színezni, szeretem a tesómat, kedves vagyok, ügyesen mosom a fogamat, segítek az ovistársaimnak várat építeni…”
Ezután pedig adj számára tükröt. Ha kell szó szerint. Mondd el, hogy te mit tartasz benne értékesnek, szerinted miben ügyes. Egy tükörre – kisebbeknek papírra ráragasztott arckép is tökéletes – rajzoljatok mosolygós fejeket, szívecskéket együtt, és minden reggel és este nézze meg magát benne. A pozitív jelek jól esnek majd a kis lelkének.
2. Taps és éljenzés
Ha készít egy szép rajzot, segít neked a házimunkában, összepakol a szobájában tapsolj és mond hangosan „Szuper!”, vagyis mindenképp értékeld. Először lehet, hogy zavarba jön, de pár alkalom után már egyszerűen csak azt fogja érezi, hogy amit csinál, az értékes számodra.
3. Hagyd kibontakozni
Ne oldd meg helyette a dolgokat! Ha nem tudja, hogyan kell összeilleszteni a vonatsíneket, ne csináld meg te. Menj oda hozzá, bíztasd, és ha nagyon nem megy neki, akkor segíts, de csak szóban. Mivel ő fogja megcsinálni, büszke lesz magára. Később kérd meg, hogy segítsen ötletelni, mi legyen például a holnapi ebéd, és vásároljatok be együtt hozzá. Tegye bele a hozzávalókat ő a kosárba. Ezek apróságoknak tűnhetnek, de egy magabiztosság hijjában lévő gyermek számára igazi kis nyertes csatákat biztosítunk általuk. Soha ne mond neki, hogy EZT NEM TUDOD MEGCSINÁLNI!
4. Adj neki teret
Hagyd, hogy ő dekorálja a saját szobáját, engedd, hogy kedve szerint ragasszon fel posztereket, matricákat. Engedd, hogy ő válassza ki az aznapi ruháját – tipp: készíts ki kettő változatot, és válasszon abból -, döntsön ő, hogy mi legyen aznap a vacsora. A döntés meghozatal és az, hogy elfogadják ezt, mindig nagyon pozitív hatással bír!
5. Tánc és ének
Kapcsold be a rádiót, vagy valamilyen gyerekzene CD-t és kezd el énekelni, táncolni rá és bíztasd, hogy ő is tegye ezt. Bohóckodj közben, érezze, hogy nem családi versenyen van. Lehet, hogy először majd nem akarja, de te ne add fel, naponta akár többször is előjöhetsz ezzel. Amikor pedig megtörik nála a jég, rengeteget fog segíteni neki az a fajta felszabadultság, amit az ének és tánc ad.
6. Kreatívan
Valamit létrehozi rendívül jó érzés. Csináljatok együtt papírból, vécé gurigából figurákat, színezzetek, ragasszatok. Szánd rá az időt, mert ezzel is sokat segítesz az önbecsülésében.
7. Szeretet ládikó
Legyen minden családtagnak egy-egy kis ládikója – kartondoboza, borítéka – melybe névtelenül bárki belehetet bármit. Kis csoki, kedves üzenet, rajz, szívecske, matrica. Fontos, hogy ez a szeretet közvetítésére szolgáljon, tehát szomorú fejeknek itt nincs helyük. Mindig, mikor kinyitja és talál benne valami kedvességet, nő az önbizalma, hiszen őt ennyire szeretik itthon.
8. Stresszlevezetés
Bizony egy gyereket is rengeteg stressz érhet, főként, ha visszahúzódóbb a társainál. Keressünk valamilyen mozgásformát számára – először egyéniben gondolkodjunk, ha már megnőtt valamelyest az önbizalma, terelhetjük csapatsportok felé. Gyerekjóga, tánc, úszás, keleti harcművészet… mind-mind remekül növeli az önbizamát, és levezeti vele a stresszt.
9. Használd te is a varázs szavakat
„Kérem, köszönöm, bocsánat, ne haragudj, hibáztam, sajnálom” Miért fontos ez? Érzi, hogy te sem vagy hibátlan, hogy van, amikor rosszul döntesz, de elismered és ezzel önmagát is könnyebb lesz elfogadnia és megszeretnie a hibáival együtt.
10. Soha ne hozd zavarba mások előtt
Azt hiszem, ennek fontosságát nem igen kell hangsúlyoznom, hisz egy lecsökkent önértékeléssel rendelkező gyermek számára még mélyebb gödröt ásol, ha mások előtt hozod kínos helyzetbe. Vonuljatok félre, és ott mondd el neki.
11. Hangsúlyozd a jót
Ha bántották valahol szóban, vagy tettben – ovi, játszótér -, azt beszéljétek meg. Kérdezd meg, hogy abban, ami történt neki mi esett rosszul. Állítsatok fel egy alternatív valóságot, és vigyétek végig a történetet ott úgy, hogy kellemes kimenetele legyen. Ezzel tanítod is a helyes viselkedésre, és oldod is a feszültséget, megbántottságot. Bátorítsd arra, hogy legközelebb ne menjen oda azokhoz a gyerekekhez, akik megbántották. Ez nem megfutamodás, a mi életünkben is vannak olyan emberek akiket elkerülünk, vagy minimálisra csökkentjük a kommunkációt az értelmetlen konfliktus elkerülése érdekében.
+1 Fogadd el!
Ha te elfogadod őt és nem akarsz belőle másmilyen gyereket nevelni, akkor ez neki is menni fog idővel. Ne próbálj olyan viselkedést ráerőszakolni, ami távol áll a mentalitásától. Ismerd meg és arra építkezve hozd ki belőle a legmagabiztosabb gyereket! ITT egy kis segítség, hogy megláthasd a veleszületett mentalitását.