Sportválasztó sorozatunk újabb állomáshoz érkezett. Az előző vadabb vizek után, most nyugodtabb sport felé evezzük hajóitok. Mai célállomás a jóga.
Divatos, sok helyen elérhető, népszerű sportról van szó. Rengeteg, körülbelül 130 jógairányzat létezik – eddig. Gyanítjuk, hogy lesz ez több is, csak győzzük idővel.
Ahhoz, hogy ne szontyoli arccal jöjjünk el a jógaóránkról, tisztában kell lennünk az alap irányzatokkal, miről szólnak, mire alkalmasak – és legfőbb, mi magunk mit várunk el az órától, a jógától.
Relaxáció a középpontban
Ha a Ti szemszögetekből nézzük, két fő csapásirányt különböztetünk meg. Az egyik inkább a meditálás, pihenés, relaxáció felé mutat. Ebből következően stresszes, kimerült, lelkileg fáradt, kikapcsolódásra vágyó nőknek ajánljuk. Minden jógaóra pihentető, nyugalom szigetként foglal helyet életünkben. Elűzhetjük a fárasztó mindennapokat, kikapcsolhatjuk folyton zakatoló agyunk, bár testünk mozog és fárad, ezzel párhuzamosan lelkünk pihen.
Hatha jóga
Ha át szeretnénk nevezni, mindenképp a jógaanya címkét akasztanánk rá. Minden jóga ebből merítkezik, a Hatha ászanáit, azaz gyakorlatait használja, ebből fejlődtek ki. Hangsúlyos szerepet kap benne a lelki feltöltődés, meditálás. Ezt ászanákkal (testgyakorlatok), pránájáma technikákkal (légzőgyakorlatok) és kriják, azaz tisztító gyakorlatokkal éri el. Semmi esetre sem megerőltető, kezdőknek ideális a Hatha jóga.
Kundalíni jóga
A jóga királynője. Bár energikus, tüzes jógairányzatról van szó, mégis ebbe a csapásirányba sorolnánk, mivel a lélekre hat gyakorlataival. Energizál, koncentrált légzéstechnikáival felrázza tudatunk, jó kedvre derít. Ha rossz a kedved, irány a Kundalíni jóga.
Iyengár jóga
Mindenki ismeri azt az érzést, amikor roppant mód koncentrálunk egy feladatra, mutatványra, munkafolyamatra, és olyannyira lefoglal minket a kivitelezés, a helyes megoldás, hogy minden búnkról-bajunkról elfeledkezünk. Erről szól az Iyengár. Az ászanák rendkívül precíz, pontos kivitelezését követeli meg a jógagyakorlótól, mely olyan koncentrált tudatot igényel, hogy lelkünk kisimul, minden problémát magunk mögött hagyunk. Gondterheltek, az Iyengár jóga vár Benneteket!
Himalája jóga
Kímélő, nyugodt jógairányzat, ahol a középpontban a gerincünk van. Nem tartják ki hosszan az ászanákat, viszont nem is pihennek közöttük. A gyakorlatok fő célja a gerinc működésének helyreállítása. Régi bölcsesség, a teher akár lelki, akár fizikai, gerincünkre nehezedik. Kiegyensúlyozott, higgadt jógát keresőknek ajánljuk.
Jóga, mint sport
A másik fő csapásirány a sportolói jóga felé halad. Bár minden jógairányzatban fontos szerepe van a lélek rendbetételének, a meditálásnak, az alábbi irányzatok komolyabb fizikai igénybevétellel dolgoznak, dinamikusabbak, megerőltetőbbek és komoly sportmunkát jelentenek.
Vinyasza flow
Ahogy a neve is mutatja, áramlásként, inkább egybefolyó mozgáskultúraként tekinhetünk rá, semmint elkülönült gyakorlatokként. Az egyes ászanák között nincs szünet, táncosként folyunk át egyik gyakorlatból a másikba. Megerőltető, dinamikus jóga. Ha szeretnél lefáradni, mozgalmas, izgalmas jógát keresel, itt a helyed.
{adselite}
Ashtanga jóga
A legfizikálisabb jóga. Nincs még egy olyan irányzat, ami ekkora hangsúlyt fektet a fizikai igénybevételre, mint az Ashtanga jóga. A hajlítások, nyújtások tengerében központi szerepet töltenek be a kitartások, komoly izommunkát igénylő mozdulatok. Gyakorló jógásoknak ajánljuk, akik szeretik a kihívást, szeretnék megtudni mennyit is fejlődtek, vagy komolyabb izomlázat szeretnének beszerezni az Ashtanga patikában.
Bikram jóga
Hollywood, csillogás, milliók imádata, ez a Bikram jóga. Ő a kedvenc, a legnépszerűbb, a legkisebb királyfi. Sportos, megerőltető, izzadós jóga. Melegben végezzük a gyakorlatokat, illetve végezzük ki magunk. Bejáratott, levédett tanrend szerint történik a foglalkozás, ahol a jógaoktatók inkább instruktorok, akik vezérelnek az úton, lépésről lépésre. A meleg jót tesz az izmoknak, elősegíti a hajlításokat, nyújtásokat, méregtelenít az izzadás által, jóleső fáradtság önti el testünk a Bikram foglalkozás végeztével. Öngyilkosjelöltek ide! 🙂
A meleg teremben végzett jógairányzatoknál el kell oszlatnunk egy tévhitet. A meleg, az izzadás nem segíti a fogyást. Ez a tévhit súlycsoportos sportolói körökből érkezett félreértés. Az ilyen, súlyhatáros sportokban bevett szokás, hogy a mérlegelés előtt melegben, betekercselve hajtják meg magukat a sportolók, így elérve pillanatnyi! súlycsökkenést, amit a mérlegelés után vízbevitellel könnyedén pótolnak. A meleg maximum étvágycsökkenéssel okoz fogyást, de nem a melegben történő sportolás, hanem a forró mindennapok, lásd nyár. 🙂 Zsírunk nem vaj, ami meleg hatására kifolyik belőlünk, vagy bárhová eltűnne. Csak vizet és ásványi anyagokat vesztünk izzadás során (illetve jó esetben méregtelenít a szervezet) – pár óra alatt szomjoltással pótoljuk a vizet, így súlyunk is visszatér a normál kerékvágásba. Jóval fogyókúrásabb a hideg idő, nem véletlen, hogy az állatvilág tartalékol télire. Nem csupán takaró a háj ami elzárja a hideget, szervezetünk zsír égetésével tartja fenn testhőmérsékletünk. Sarkkutatók nem ritkán 2-3 kg fogyást tapasztalnak megerőltető, sarki túrákon naponta! Ott pedig nem plusz, hanem mínusz 36 fok van. 🙂
Hot jóga
A Bikram jóga kistestvére, ez is melegben történik, de nem az előre lefektetett (és levédett) gyakorlatok mentén halad, sokkal kötetlenebb, szabadabb irányzat. Hasonló eredményekhez vezet, de nem szilárd a kijelölt út, az instruktor igazíthatja a csoporthoz a foglalkozást. Bejött a Bikram, próbáld ki ezt is. Nem jött be? Pláne, hátha megtalálod amit keresel a Hot jógában.
Agni jóga
Melegben folytatott jógairányzat ez is. Általában a testhőmérsékletünkre felfűtött (nyáron lehűtött:)) teremben tartják. A méregtelenítés, megtisztulás a szakterülete. A gyakorlatokat hosszan, 21 lélegzetvételnyi időre kitartják – megerőltető jógáról beszélünk tehát. A légzőgyakorlatokkal, izzadással, kitartott ászanákkal elősegíti a méregtelenítést, lelki-testi megtisztulást.
Ahogy említettük, rengeteg jógairányzat van, fenti cikkben csak a főbb irányzatokat vettük át, de abban mindenkiképp segítség, hogy elinduljunk valamely irányba, megvizslassuk a különböző jógaórákat, és tudjuk körülbelül mire számíthatunk. Bár rengeteg irányzat van, abban mind közös, hogy mozgáskultúrán keresztül érjenek el a lelkünkig, ott megújítsanak bennünket, és nyugodt szigetet alakíthassunk ki magunknak a mindennapokban. A jóga ideális társ más sportok mellett, nem az a típus, aki kisajátítana bennünket. 🙂