Szereted a gyermekedet? Hát, persze, a világon mindennél jobban. És ő szeret Téged? Hogyne, ő is megmondta: te vagy a világon a legjobb anyuka. Ez nagyszerű! Ha erős, szeretetteli kapcsolat van anya és gyermeke között, akkor az egész család boldog, nyugodtan telnek a hétköznapok, feltöltődéssel a hétvégék.
Mégis tovább megyek: milyen részletekben tudnád kifejezni, hogy mennyire érzi magát biztonságban a gyermeked a Veled való kapcsolatában? Milyen jelekből tudod, hogy megbízik Benned? Vannak bizonyos dolgok, amikre ha figyelsz, akkor nem ér meglepetés – legalábbis kamaszkorig…
Hogyan fejezed ki iránta a szeretetedet? Lassan, végre, már tényleg mindenki ismeri Gary Chapman Szeretetnyelv című könyvét. Szerinte 5 szeretetnyelv van, melyekkel kifejezheted mások iránt érzett szeretetedet: az elismerő szavak, a minőségi idő, a testi érintés, a szívességek és az ajándékok. Tudod, melyik a legfontosabb a gyermekednek? Nagy odafigyelést igényel, hogy semmiképp ne a saját szeretetnyelvedet erőltesd a gyermekedre, hanem tudatában legyél, hogy ő melyikre hallgat és melyikkel érzi valóban azt, hogy fontos a számodra. Egyre biztosabb vagyok benne, hogy nagyobbik fiamnak az ajándék a szeretetnyelve. Ez először kimondottan visszatetsző volt számomra, de el kellett fogadnom, hogy ő így működik, és hiába töltök vele minőségi időt, az neki „csak” játék, de nincsen különösebb jelentősége számára.
Mennyire ismered a barátait? Tudod pontosan, hogy kik a barátai? Hogy miken szoktak összeveszni, esetleg összeverekedni? Hogy melyikkel mennyi idő után szokott kibékülni? És ki kezdi a békülést? Melyikben mit kedvel a legjobban? És hogy mit néz el nekik?
Én sem mindig tudtam ezekre a kérdésekre a választ, aztán elkezdtem erről beszélgetni a gyermekeimmel, és nagy meglepetés ért. Nem feltétlenül a barátokról tudtam meg sokat, hanem a saját gyermekemről. És nem a barátokra kapott válaszokon csodálkoztam, hanem azon, hogy milyen mély emberismerettel rendelkezik a gyermekem. Kiderült ugyanis, hogy külön van olyan barátja, akivel jókat nevetgél, külön olyan, akivel az állatokról beszélget szívesen, és olyan, akivel képregényt rajzol, mert az egyikük klasszul rajzol, a másikuk jól ír.
Tudod, hogy mitől fél szíve legmélyén? Nagyon nehéz kellemetlen, negatív érzésekről beszélnünk. Főleg a gyermekünkkel, akiktől minden rossz érzést átvállalnánk legszívesebben. Ezt nem tudod ugyan megtenni, de már azzal is nagyon sokat segítesz neki, ha beszélgetsz vele erről. Ha megnevezi, esetleg történetbe helyezi azokat a dolgokat, érzéseket, amelyek félelmet keltenek benne, akkor egyúttal az is tudatosodik benne, hogy lehet uralni őket. Sokkal könnyebben el is tudja engedni, mintha csak név nélkül kavarognak benne.
Mivel tudod Te vagy mások megbántani? Tudod, hogy mire érzékeny igazán? Hogy melyik az a gomb, amit ha megnyomsz, egészen más program indul el benne, mint amit szeretnél? Egészen más érzést vált ki benne, mint gondolnád? Mennyi idő neki az úgymond eredeti állapotba visszakerülni? Tudd meg és kerüld el ezeket, mert rombolja a kapcsolatot, még ha ritkán fordul is elő.
Mennyire őszinte hozzád? Ez típus kérdése is, ugyanakkor foglalkozni is kell vele. Én az iskolai Facebook oldalról tudtam meg, hogy a nagyobbik fiam a hónap tanulója lett, és sok mást is. De nagyon fontos: ha nagy marhaságot csinál, mindig odajön és elmondja mindkét gyerek. Tudják, hogy nem kapnak büntetést érte, csak megbeszéljük, hogy mi történt, elmondják, hogy miért mentek bele, mit akartak kipróbálni, és hogy legközelebb mit tehetnének másképp.
Megérted a gondolatait és az érzéseit? Igazán figyelsz a gyermekedre, amikor a gondjairól, bizonytalanságairól, érzelmeiről beszél? Tanácsokat adsz közben, vigasztalod, kijavítod, bölcselkedni kezdesz vagy tudsz teljes mértékben arra összpontosítani, amit mond Neked és ezt ítélkezés nélkül próbálod megérteni. Ez nem jelenti azt, hogy egyet is kell vele értened, ez nem arról szól. Ez arról szól, hogy visszakérdezel, hogy biztosan jól értettél-e minden részletet, teljes lényeddel rá figyelsz és elfogadod, hogy ő azt gondolja, és azt érzi, amit éppen megoszt Veled. Legfrissebb kutatások szerint a párkapcsolatban a megértés és ennek a kimutatása felér egy szerelmi vallomással. A megértés a szülő-gyermek kapcsolatban is a legmélyebb szeretet megélését erősíti.
Ha úgy érzed, hogy túl sok mindenre kell figyelned, akkor csak képzeld a helyébe magadat! Gondolj arra, hogy mitől éreznéd magad igazán szeretve és mitől éreznéd magad bizonytalanságban. Gyermekeddel csak úgy viselkedj, mint amit magadnak is kívánnál!
Ha további kérdéseid merülnének fel, vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, látogass el a www.anyacoaching.hu oldalra.
képek forrása: julieverse.com, www.impowerfl.org, www.workingmother.com
Mentés