Tegye fel a kezét, akinél van legalább egy növény a lakásban! A kicsi kialakított már vele szorosabb kapcsolatot? Szerintem, aki nem a szekrény tetején tartja a szobanövényt, az egész biztos látta már, ahogy a gyereke a földjében turkál, a levelét tépkedi, esetleg meg is kóstolja. Ez rendjén is van, hiszen a csemeték tapasztalati úton ismerik meg a világot, és ami tiltott, az még édesebb. DE vigyázz! Sok szobanövény bizony komoly mérgezést okozhat!
{adselite}
A felsorolás természetesen nem teljes, azokat gyűjtöttük össze, melyek a leggyakrabban fordulnak elő a magyar otthonokban. Ezeket érdemes olyan helyre tenni, ahol a kisgyerek nem tudja elérni.
Íme a 11 leggyakoribb mérgező szobanövény:
1. Buzogányvirág – minden része mérgező (cyanogén-glükozidot, oxálsavat, kalcium- oxalátot tartalmaz). Kicsivel a növény bármely részének megkóstolása után égő, maró érzés lép fel a szájban, torokban, valamint nyelési nehézségek és beszédképtelenség is jelentkezhet, a nyálkahártya megduzzadása miatt.
2. Szobai ciklámen – virága és szára gyomorfájást, hányást, hasmenést okoz, de a gumója erősen mérgező.
3. Könnyezőpálma – légzőgyökerei nedve irritálja a bőrt és a nyálkahártyát (a szájban és a torokban égető érzést – súlyosabb esetben nyelési nehézségeket – okozhat). Virága is mérgező (életében egyszer virágzik).
4. Mikulásvirág – minden része mérgező, a benne lévő tejnedv irritációt okoz a bőrön, levelve pedig már igen kis mennyiségben is hasmenést, hányást okoz.
5. Anyósnyelv – hajtása és levele mérgező; hányást, hasmenést okoz. Érdekessége, hogy kemény, szúrós végű levelei akár sérülést is okozhatnak, ha rájuk esik a gyerek.
6. Szobai kankalin – hajtása és levele is mérgező, a levélszőrök mirigyeinek nedve bőrirritációt, súlyosabb esetben hólyagokat, légzészavart is okozhatnak.
7. Amarillisz – minden része mérgező; gyomor – és bélgyulladáshoz hasonló tüneteket okoz (hányás, hasmenés sem ritka).
8. Kroton – level és szára is olyan tejnedvet tartalmaz, mely mérgező; hasmenést, hányást és égető, maró érzést okoz. Bőrre kerülve viszketés és kivörösödés tapasztalható.
9. Jácint – minden része mérgező; gyomor és bélpanaszokat okoz, irritálja a nyálkahártyát. Fontos, hogy ha megfogjuk a növényt, utána alaposan mossunk kezet, mert még így is a szervezetünkbe kerülhet a mérgező anyag.
10. Fikusz – szára és levelei egyaránt mérgezőek; hasfájást, hasmenést, hányást okoz (nagy mennyiség elfogyasztása akár fulladáshoz is vezethet).
11. Leander – minden része mérgező; görcsöket, hasfájást, hányást, súlyosabb esetben keringési zavarokat is okozhat.
Teendők, ha mérgezés gyanúja áll fenn:
Amennyiben a gyermek bármilyen növényt megkóstol, megrágcsál, vagy felmerül ennek a gyanúja, azonnal forduljunk vele orvoshoz! Ha biztosak vagyunk abban, hogy mérgező növényt evett, hívjunk mentőt és jegyezzük fel a mérgezés időpontját, valamint vigyük magunkkal a növényt – vagy fényképezzük le -, a könyebb beazonosíthatóság érdekében!
Amíg orvos nem látta, addig ne etessük és inni is csak vizet adjunk neki – még anyatejet se -, mert a zsíros táplálék elősegíti a méreganyagok felszívódását.
A hánytatás ilyenkor drasztikusnak tűnhet, de hatásos, mivel így csökkenthetjük a méreganyagok felszívódását. Itassunk meg vele fél liter sima meleg vizet, majd ujjunkkal ingereljük a garatot. A gyermek feje mindig nézzen közben a föld felé, hogy a légcső szabad maradhasson.
Ha a mérgező növény a bőrrel érintkezett, bő szappanos vízzel mossuk le!
Mérgezés gyanúja esetén érdeklődni a Heim Pál Gyermekkórház Toxikológiai Osztályán lehet: 061-459-9100/ 1113, vagy a 061-333-5079