Először tisztázzuk, hogy mi is számít láznak; 38 °C alatt csupán hőemelkedésről beszélünk, ami különösebb kezelést nem igényel – a megemelkedett hőmérséklet miatt a baktériumok jobban pusztulnak, a fehérvérsejtek gyorsabban szaporodnak, így az immunrendszer is hatékonyabban működik. Ezért lehet, hogy egy 38,1 °C -os láz esetén – amennyiben a beteg közérzete jó -, még nem javasol lázcsillapítást az orvos.
{adselite}
Hogyan mérjünk lázat?
A higanyos lázmérők már 2009 óta nem kaphatóak, de ha otthon akad is belőle, inkább vidd be egy patikába és add le – az új fajták pontosabban és gyorsabban mérnek. Nézzük meg, mik a jelenlegi lehetőségeink:
Digitális hőmérővel hónaljban, szájban – ezek pici babáknál nem biztos, hogy kivitelezhetőek, esetükben hasra fordítva, a popsiba kell tenni az előzőleg egy kevés popsikrémmel bekent lázmérőt. Ám itt mindig 0,5 °C -kal magasabb értéket fogsz mérni, így (pl.: ha ebben az esetben a hőmérő 38,3°C -ot mutat, akkor valójában a babának még csak hőemelkedése van, azaz 37,8°C)
Speciális digitális hőmérővel fülben
Homlokra tehető hőmérő tapasz – ez csalóka lehet, mivel nem mér pontos hőmérsékletet. Akkor érdemes használnod, ha fennáll a gyanúja a láznak, de nem akarod a babádat/ kisgyerekedet egyből lázmérőzni – érthető okokból. Ilyenkor csak felteszed a tapaszt, és, ha jelzi, hogy itt többről van szó, mint hőemelkedés, akkor mindenképp fontos a normál lázmérő használata is.
Mindig írd fel, hogy mikor és mennyit mértél, valamint, hogy milyen gyógyszert adtál a gyerekednek. Ezt később az orvos kérdezni fogja, de neked is jó támpont arra vonatkozóan, hogy mikor adhatsz neki egy következő adag lázcsillapítót.
Lázcsillapítás
Kétféle módszer van, a fizikális és a gyógyszeres.
Hűtőfürdő – ezt akkor érdemes meglépni, mikor hirtelen nagyon magas láza lesz a lurkónak – közel a 40°C -hoz. Ez rövid idő alatt lejjebb viszi a test hőmérsékletét, sokszor gyorsabban, mint egy gyógyszer. Engedj a kádba kellemesen meleg vizet, ültesd bele a gyereket – a babákat az alkarodra fektetve -, majd fokozatosan engedj hozzá langyos vizet – de 31°C alá ne hűtsd. Amikor a kis beteg elkezd vacogni, remegni a vízben vedd ki – mert ez csökkenti a hőleadást, és hátráltatja a lázcsillapítást.
Borogatás – hideg vízbe mártott, majd kicsavart textilpelenka időnként javít a gyerek közérzetén, homlokra, vagy tarkóra téve, de ez nem képes megfelelő mértékben lehűteni a testet, így ezt nem javasolják.
Priznitz – a nedves lepedőt kirázzuk, majd a beteg teljes testét befedjük vele. Már ezt sem javasolják az orvosok, mivel nagyobb trauma a kicsiknek, mint amennyit használna.
Gyógyszeres lázcsillapításnál elsősorban két fő összetevőjű készítményből választhatod ki azt, amelyikre a legjobban reagál a kicsid szervezete – vény nélkül kaphatóak;
- Paracetamol tartalmú – kúp, szirup, tabletta (pl.: Mexalen végbélkúp, Panadol szuszpenzió/tabletta)
- Ibuprofen tartalmú – kúp, szirup, tabletta (pl.: Nurofen szuszpenzió/tabletta, Algoflex Baby szuzpenzió)
Az Amidazophen és a Szalicilsav tartalmú gyógyszerek kisgyermekeknek nem ajánlottak, többségük vényköteles. (pl.: Algopyrin, Kalmopyrin, Aspirin)
A szuszpenzió mindig finom édeskés szirup, melyhez egy kis fecskendőt is mellékelnek, azzal adhatod be, valamint mérheted ki a megfelelő adagot – általában 3 hónapos kortól adhatóak. A kúp már egészen újszülött kortól alkalmazható, hatóanyag mennyiség tekintetében többféle változatban kapható. Amikor az orvos azt kéri, hogy felezd a kúpot, akkor mindig hosszában vágd ketté, mivel a hatóanyag nem egyenletesen oszlik el az aljában és a tetejében.
Fontos betartani, hogy mennyi idős, milyen súlyú gyermeknek, mekkora adagot és milyen időközönként lehet beadni, valamint azt se lépd túl, hogy egy nap hányszor kaphat belőle!
Mit tehetsz, hogy a kicsi közérzete jobb legyen?
Semmiképp se bugyoláld 8 réteg paplan alá, inkább adj rá könnyű, jól szellőző ruhát, egy vékony takaróval – így is segíted a test természetes hőleadását. Kínáld gyakran folyadékkal, és készíts neki pépes ételeket, leveseket – a szopizós babák esetén tedd annyiszor mellre, ahányszor csak tudod. A kisebbek esetén az is előfordulhat, hogy csak a tápszert/ tejitalt fogadja el, ebben az esetben nincs ok pánikra, azt add neki étkezés gyanánt is.
Lázgörcs
Nevével ellentétben nem a láz, hanem valamilyen fertőzés váltja ki – ami indikátora ugye a láznak. Éppúgy jelentkezhet hőemelkedés, vagy 39°C -os láz esetén is. 10 másodpertől néhány percig is eltarthat a végtagok és a törzs “rángatózása”, görcsös állapota. Sok esetben egy ilyen rohamot követően a gyerekek nagyon elfáradnak és szinte egyből el is alszanak.
“Amikor először jelentkezik a roham, lehetőleg ne essen a szülő pánikba. A gyermek légutait szabadon kell tartani (fordítsuk a fejét oldalra, hogy az esetleges hányás ki tudjon folyni a szájából), a végtagokat viszont nem szabad leszorítani. A görcs rövid időn belül oldódni szokott. Fontos a láz csillapítása is. Az orvost természetesen értesíteni kell. Komplikált lázgörcs esetén részletesebb kivizsgálás válhat szükségessé…”
Forrás: webbeteg.hu