De jó is, amikor a gyermek elmegy egyedül vagy a testvérével vonatsínt építeni, a duploba vagy éppen egy kirakósba merül bele! Tudunk végre társalogni a párunkkal, be tudjuk fejezni a mondatunkat, egyáltalán, halljuk egymást… vagy csak egyszerűen gyorsabban megy a takarítás.
Az, hogy a gyermek egyedül is tudjon játszani, nagyon fontos képesség, ugyanakkor azzal is jó tisztában lenni, hogy mit nyújt számára a szülővel töltött játékidő. Alapvető, hogy minden nap játszunk a gyermekünkkel együtt, lássuk, miért is:
Anya-gyermek kapcsolat
1. Érzelmi kapcsolatot építünk. A gyermekünkkel töltött idő legnagyobb részében utasításokat adunk, segítséget nyújtunk, tanítunk valamit, korrigálunk. „Ez kacsaláb, cseréld át a cipőket!”, „Csukd be az ajtót magad után!” stb. Ezekben az esetekben a felnőttek a szülői-énállapotban vannak, amely néha már magában is a gyermek ellenállását idézi elő. Ezzel szemben, amikor a szülő együtt fekszik a földön a gyermekével és viccelődnek, játszanak, ő is a gyermeki-énállapotba kerül. Ez az az énállapot, ami ideális az érzelmi kapcsolódáshoz. Figyeljünk rá, hogy naponta töltsünk közös játékidőt lehetőleg felváltva a gyermekeinkkel, napi 10 perc már csodákra képes!
2. Kimarad a „rosszalkodás”. Amikor a szülő játszik a gyermekkel, akkor az együtt töltött idő alatt a felnőtt akaratlanul is feltölti a gyermek „figyelem-tankját”. Márpedig tudjuk, hogy ez az egyik előfeltétele annak, hogy a gyermek ne negatív viselkedéssel akarja felhívni magára az odafigyelést, hiszen maga a figyelem neki alapvető szükséglete. Amennyiben a gyerek nem kap a szülőtől elegendő mennyiségű pozitív figyelmet, akkor jön is a sírás, testvérféltékenység, erőteljes ragaszkodás.
3. A gyerekek együttműködővé válnak. Amikor a gyerekeknek rendszeresen tele van a figyelem-tankja, láthatóan együttműködőbbek, mint amikor kezd kiürülni a tartály. A közös játékkal feltöltött tartállyal, a pozitív érzelmekkel megerősített kapcsolatban, amikor úgymond szükségtelen, hogy negatív tettekkel vívják ki a gyerekek a szülő odafigyelését, együttműködőekké válnak, teljesítik a szülő kérését és szívesebben teljesítik feladataikat.
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Forrás: positivepartentingsolutions.com
Képek forrása: www.goodhousekeeping.com, www.shutterstock.com, russiansearchmarketing.com