A szülés utáni első menstruáció az anyák életének egy nagyon fontos állomása, hiszen a test jelzi, hogy kezd visszatérni a várandósság előtti állapotába. Ám pont ez az az időszak is, amely miatt sok anya aggódik, hiszen sok minden változhat. Például a havi vérzés. De miért is? Máris elmagyarázzuk.
A szülés utáni menstruáció megváltozása az egyik leggyakoribb dolog, amelyet a nők tapasztalnak az anyasággal. A terhesség, a szülés és az azt követő szoptatás mind-mind olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a menstruációs ciklust.
Később kezdődik
A szülés utáni időszakban általában a nők később kezdenek menstruálni, mint előtte. Az első általában 6-12 héttel a szülés után jelentkezik, de ez az időszak nőnként változó lehet. Ezután azonban az időközök általában rendszeresebbé válnak, bár az intenzitás változó lehet.
Sokáig is eltarthat
A szoptató nőknél általában később jelentkezik a szülés utáni első menstruáció, aminek az az oka, hogy a szoptatás gátolja a menstruációért és a peteérésekért felelős petefészek működését. Ez az állapot az ún. laktációs amenorrhoea (azaz szoptatás általi menstruáció elmaradása) nevet kapta, és egyes nőknél akár 6-12 hónappal vagy akár tovább is eltarthat.
Azonban, még akkor is, ha a nő szoptat, a menstruáció elmaradása nem jelenti azt, hogy ne legyenek peteérések. Ezért, ha nem kívánnak teherbe esni, fontos védekezni a szoptatás alatt is.

Változás a ciklusban
A szülés utáni menstruáció megváltozása azonban nem csak a szoptatástól függ. Azok a nők, akik nem szoptatnak, általában hamarabb kezdenek menstruálni, de még mindig tapasztalhatnak változásokat a ciklusukban. A terhesség hormonális hatásai ugyanis hosszabb ideig fennmaradhatnak a szervezetben, és befolyásolhatják a menstruáció minőségét és ritmusát.
Hormonális változások
A várandóssággal ugyanis nem csak a haskörfogat változik. A terhesség egy napján például körülbelül százszor annyi ösztrogént termel a szervezet, mint egy „normál” napon. Más hormonok, mint például a progeszteron és a HCG szintén megemelkedik a terhesség időszakában. Ezek az átmeneti hormonális eltolódások pedig nemcsak ez alatt a kilenc hónap alatt változtatják meg a testet, hatásuk érvényesül a szülés, sőt a szoptatás után is.
A változás gyakori, de nem minden esetben fordul elő, vannak szerencsések, akiknek ez a hormonális változás rövid időn belül rendeződni tud. Más nőknél viszont tapasztalhatnak úgynevezett mintaeltolódást.

Mintaeltolódás
Ez magyarázza például azt, hogy terhesség után soha többé nem néznek ki ugyanúgy a mellek, és ennek „köszönhető” az is, hogy a menstruáció akár teljesen más lesz, mint azelőtt. Vannak, akik mintaeltolódást tapasztalnak például a menstruációjuk időtartamában, a vérzés erősségében, vagy fájdalmas megjelenésében.
Talán megnyugtató lehet, hogy a nők menstruációja a harmincas éveik után is módosulnak, mivel az ösztrogén csökken a szervezetükben. Ám ha ez a változás nyugtalanságra ad okot, mindenképpen érdemes felkeresni egy nőgyógyászt.