Egy édesanya számára csodálatos dolog figyelemmel kísérni gyermeke fejlődését. Gógucz Lilla (DSGM szakgyógytornász) összegyűjtötte azokat a kérdéseket, amelyek a több éves munkája során folyamatosan felmerültek a szülőkben, és választv vártak:Mikortól ültethetjük a babánkat?, Mikortól célszerű a beltéri szandál használata? Mire figyeljünk a vezetve járás során?…..
1. A baba ültetése
Az önálló ülés 3 módja:
– négykézláb helyzetből átülő baba (leggyakoribb)
– magát oldalhelyzetben keresztül ülésbe húzó baba (ritkább)
– hanyatt fekvésből felülő baba (ritka)
Amire érdemes figyelni: Sokszor fontolgatjuk magunkban, hogy mikortól ültethetjük a babát?
Pár hónapos életkorban, ha pár percig ül az ölünkben megtámasztva nem káros, kivéve a laza tónusú magát nem tartó babánál
Ferde fejtartású babánál nem jó, mert a ferde tartás fokozódik
Ha még nem ül fel önállóan, de már kúszik, akkor babakocsiban felülőhelyzetben vagy az etető székben rövid ideig ültethető
Ne tedd! hasra fordulást, kúszást, mászást megelőzően gyakorlás céljából kitámasztva ültetni a gyermeked. Ez a fejlődést tekintve káros lehet.
Tedd! A legcélszerűbb, ha megvárjuk, amíg magától átül, valamilyen általában négykézláb helyzetből.
2. Repülőzés
Ez azt jelenti, hogy a baba hason fekve megemeli két karját, fejét, esetleg a törzsét, és az alsó végtagokat is.
Ez a mozgás pár napos, pár hetes, 1-2 hónapos korban feszes tónusra utalhat.
3-4 hónapos, akkor figyelmeztető jel, ha a baba nem szeret hason lenni, és nem tud hason kitámasztani: a karja mereven hátrafeszül, még akkor is, ha az ölünkbe vesszük.
6-7-8 hónaposan, ha szeret hason lenni kitámaszt, akkor ez a mozgásforma általában törzsizom erősítéseként szolgál, és a kúszást segíti elő.
3. Vezetve járás
Csak akkor lehet alkalmazni, ha a baba már felállt, talpon áll, nem pedig lábujjon. A felállást megelőzte a kúszás, mászás beindulása, magától a bútorok mellett lépeget, képes valamit tologatni előre álló helyzetben, és a még több gyakorlás érdekében ő maga nyújtja a kezét, hogy segítsünk neki.
Mire kell figyelni a vezetve járás során?
Vigyázzunk, hogy a könyökét és a vállát ne nyújtsuk túl, amikor a kezét fogjuk és felfelé húzzuk.
4. Beltéri szandál
Csak akkor szükséges, ha bedől a belső talpél. Ilyenkor korrekciós szandálra van szükség, amely jó helyzetben tartja a talpélt és a bokát. Ilyen szandálok: Salus, Szamos, Szupi cipő
Cipő használata: érdemes 1 órát a gyerek lábára adni a szandált, majd 1 órát szabadon hagyni a lábat. Mezítláb egyenletlen talajon (kavics, homok,fű) célszerű minél tovább járatni a gyermeket!
Mikor vegyünk beltéri szandált?
Csak akkor kell szandált venni bedőlt boka esetén is, ha a baba egyre többet áll fel kapaszkodva, sokat áll, és már túl van a mászáson is.
6. Terpesz pelenka
Elengedhetetlen, ha csípőizületi fejletlenség miatt rendelte az ortopéd orvos.
7. Csípő ultrahang
Fontos a korai életkorban, mert ezzel a módszerrel biztosabban lehet szűrni a csípőficamot és a fejlentlenséget, mint manulálisan. A csípőficamot korai életkorban (pár hetes, 1-2 hónapos kórban) már ki lehet szűrni. A csípőficamot felhelyezett kengyellel lehet gyógyítani.
Ennek elmaradása esetén sajnos csak a műtét segíthet.
8. Koponya kutacs
Érdemes vizsgálatot kérni, ha a baba kutacs nélkül születik, vagy ha 6 hónapos kora előtt benő a kutacs
Ha furcsán deformált fejformát tapasztalunk:
– „Csónak fej”: felülnézetben hosszú fejtető, elől kidudorodó keskeny homlokkal és oldalt beesett halántékkal
– „Háromszög fej”: Elöl keskeny homlok, hátul kétoldalt jól kidudorodó koponyaforma
Ezen vizsgálat szükségessége azért fontos, hogy kiderüljön a varratok állapota, és hogy van-e helye az agynak növekedni és fejlődni.
Gógucz Lilla- DSGM szakgyógytornász