Egy csecsemő számára – ideális esetben 6 hónapos koráig – a legmegfelelőbb táplálék, az anyatej. Mi az, amit egy édesanya megtehet, hogy minél tovább tudja szoptatni a kisbabáját ? Nos, elsősorban az étrendjét kell kissé átalakítania, mivel az anyatejbe belekerül szinte minden, amit az anyuka megeszik, vagy megiszik.
{adselite}
A szoptatós anya étrendje
Egy szoptatós anya étrendje nem sok mindenben – de azért – különbözik egy egészségesen táplálkozó ember étrendjétől. Természetesen vannak dolgok, amikre nem árt odafigyelni, és vannak tiltólistás ételek is. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy Te minél több ideig tudd, sikerrel szoptatni a kisbabádat.
Mit együnk szoptatás alatt?
Fontos, hogy nem szabad koplalni, sőt! A szoptatás idején, az édesanyának 20-25%-kal több energiára van szüksége, mint alapesetben. Fontos a fehérje- és a kalcium plusz bevitele, valamint az A, C és D vitamin, cink, jód, vas és magnézium raktárakat is folyamatosan után tölteni. A legjobb megoldás, ha tovább szedjük a terhesvitamint, sok tejterméket, tojást zöldséget – párolva, nem főzve -, gyümölcsöt és sovány húsokat fogyasztunk. A folyadékbetivel emelkedik az átlaghoz képest, 2-4 liter naponta – hisz fedeznünk kell, az anyatej termeléséhez szükséges mennyiséget is.
Tiltott ételek a szoptatós anya étrendjében
1. Bizonyos halfajták
Néhány tengeri hal magas higanytartalmú, mely befolyásolhatja a baba agyának fejlődését. Ilyen például a kardhal és a király makréla. Helyettük válasszunk inkább lazacot, harcsát, jó minőségű konzerv tonhalat – melyekben egyébként magas az Omega 3 zsírsav is. Ám ne vigyük túlzásba; heti 2 adagnál ne együnk többet.
2. Tea és kávé
A koffeintartalom egy része átmegy az anyatejbe, amitől a baba nyűgös lesz és nehezen fog tudni elaludni. 1-2 csésze tejeskávé azonban nem okozhat gondot.
3. Alkohol
Az alkohol az anyatejen keresztül bejut a kisbaba szervezetébe is, ahol gátolhatja a baba növekedését, és hatással lehet az alvási szokásaira is. Naponta 1 pohár minőségi bor, vagy sör megengedett szoptatás alatt is – ez utóbbit sokan érzik tejszaporítónak. Arra érdemes figyelni, hogy a pici etetése előtt 2 órával, már ne fogyasszunk alkoholt.
4. Citrusfélék
Sok csecsemő esetén reflux, nyugtalanság, és pelenka kiütés jelezheti, hogy a pici érzékenyebb a citrusfélékre. Ilyenkor fogyasszunk más gyümölcsöt, például ananászt, vagy epret.
5. Földimogyoró
Amennyiben a családban fordult már elő mogyoró allergia, próbáljuk kerülni a szoptatás alatti fogyasztását. Lehetséges, hogy nekünk semmi gondot nem okoz, de a babánknál előjöhetne a klasszikus allergiás tünetek – csalánkiütés, nehéz légzés. Együnk mandulát, vagy diót mogyoró helyett.
6. Puffasztó zöldségek
Ezalatt az olyan zöldségféléket értjük, amik fokozott puffasztó- és gázképző hatással bírnak. Káposzta, kelbimbó, karalábé, karfiol, brokkoli… stb. Lássuk meg az összefüggést, hisz elképzelhető, hogy a mi szervezetünket nem terheli meg a rántott karfiol, de a babánk éjjel nem fog tudni aludni miatta.
7. Fűszeres ételek
Igazából itt a túl fűszeres és csípős ételekre kell gondolni. Sok esetben a csecsemőknél nyűgösséget, gyomorfájdalmat okoz.
8. Borsmenta
Csökkentheti a tej mennyiségét! Többen is szeretjük, például teában – megfázásra kitűnő házi praktika -, de szoptatás alatt inkább kerüljük el. Igyunk helyette kakukkfűből készült forró italt.
Tippek szoptatós anyáknak
Sokak szerint belénk van kódolva az, hogy mennyi ideig tudunk szoptatni. Ám vannak dolgok, amiket mindenképp tegyünk meg, hogy a lehető legtovább szoptathassuk kisbabánkat.
– igyunk minél több vizet (folyadékbevitelünket kiegészíthetjük 100%–os gyümölcslevekkel, szoptatós teával is)
– szedjük a szoptatás teljes ideje alatt a terhesvitamint
– fogyasszunk természetes élelmiszereket
– pihenjünk a lehető legtöbbet
Allergia csecsemőknél
Vannak olyan – általában tipikus allergén – ételek, melyekre mi ugyan nem, de a kisbabánk érzékenyen reagál. Ez nem jelenti, hogy később allergiás lesz az adott gyümölcsre, vagy épp zöldségre, pár héttel később nyugodtan teszteljük újra. Ám ez a tapasztalat ne gátoljon minket abban, hogy később, a hozzátáplálás során megismertessük az adott étellel a kicsit. Lássuk, milyen tünetei, jelei lehetnek, ha a szoptatott csecsemő érzékeny egy általunk fogyasztott ételre:
1. hányás – nem összekeverendő a bukással
3. bőrkiütés
4. nyálkás vagy véres széklet
5. duzzanat
6. rossz közérzet, nyűgösség
Tejserkentő ételek
Gyümölcs: alma, körte, banán, avokádó. Zöldség: sárgarépa, gomba, édes burgonya, spenót, sütőtök. Egyéb: édeskömény, szezámmag, mandula, árpa, római kömény.
Szoptatási gondok
Amennyiben azt érzed, hogy kevesebb a tejed, próbáld növelni a szoptatás mennyiségét – ezzel serkented a tejtermelést -, fogyassz minél több tejserkentő ételt, igyál több folyadékot, próbálj meg többet pihenni. A legfontosabb azonban, hogy ne rémülj meg, ne stresszelj rá és ne érezd ettől kevésbé jó anyának magad. A Te részed, hogy mindent megteszel annak érdekében, hogy szoptatni tudd a babádat, ha ennek ellenére elapad a tejed, akkor se érezd magad rosszul, inkább örülj, hogy legalább addig megélhettétek gyermekeddel a szoptatás varázslatát.
forrás: momjunction.com