Ahogy a gyermekek nőnek, különböző dolgokkal kell szembenézniük, melyek javarészt félelmek formájában csapodnak le. Ezek mennyisége, minősége életkoronként változik.
{adselite}
Amikor a gyerekek azt mondják félnek, sose bagatellizáljuk el a dolgot. Az, hogy nincs mitől félniük, nekik nem jelent megoldást. Kérdezzük meg, hogy mi az, amitől félnek, és azt próbáljuk bennük feloldani. Félelmeik leküzdésében sokat segíthetünk nekik, ha azokat „feldolgozzuk” egy-egy mese formájában, vagy épp „lerántjuk a leplet” a félelem tárgyáról.
Nagyon sokat segíthet, ha játszás közben kívülállóként figyeljük a gyermekünk reakcióit, érzéseit, megnyilvánulásait. Nekem kifejezetten sokat segített a lányom félelmeinek leküzdésében, hogy kedvenc játékában segítségemmel, szituációkban kibeszéltük a félelem tárgyát: a Sötétséget. Mivel nem volt itthon „szörny-spray”, így kilegóztuk a gyerekből a félelmeit. A szituációs játékoknak köszönhetően hamar búcsút intettünk a negatív érzéseinek.
A Lego segítségével a kisfiúkból is egycsapásra hős lehet, a Lego City egyik összeállítása például lehetőséget ad arra, hogy nyakon csípjük a gonosztevőket, és elkapjuk a szökni próbáló rabokat! Olvasd el a fényképes beszámolót a Lego City Börtönszigetről!
Gyermekkori félelem
„Találgassunk, hogy a félhomályban milyen árnyék, mihez köthető; Nézd csak, az ott mi lehet? – Egy sárkány, biztosan az anya. Nézzük meg együtt! – elő az elemlámpát. Látod, az nem egy sárkány, csak a plüss dinód, amit a legóvár tetején hagytál. Értessük meg vele, hogy amiket éjjel hall, vagy lát, attól nem kell félnie. Erre bizony rámehet több esténk is, de hosszútávon mindenképp kifizetődik.” részlet a Mit tegyek, ha fél elaludni a gyerek? cikkünkből.
Csecsemők
A babák félelme, leginkább a biztonságérzet elvesztésében nyilvánul meg. Az első szeparációs szorongásnak is ez adja az alapját; kezdik érezni, hogy nem függnek teljes mértékben másoktól – a hirtelen jött „önállóság” pedig megrémiszti őket. Ezt megelőzően – de ettől nem függetlenül – a csecsemők 6-7 hónaposan eszmélnek rá arra, hogy ők és az édesanyjuk nem egy és ugyanaz a személy. Ez a felismerés bizony sok sírást, rossz alvást eredményezhet.
2-4 éves gyerekek
Ebben az életkorban válnak szobatisztává a gyermekek, így a félelmeik javarésze is ehhez a témakörhöz tartozik – félelem a vécétől, a lehúzás zajától… stb. Nagy hatással vannak rájuk a mesék, melyeket abszolút valóságként élnek meg. Ekkor jelennek meg először a konkrét félelmek is. Hirtelen a barátságos, mosolygós gyerekek félni kezdenek az idegenektől, a kutyáktól, vagy épp a teherautóktól. Az eddig este „kómába esős” csemeték nem tudnak elaludni a sötétben, a viharban, félnek a szörnyektől, a nyitott szerkénytől.
A fantáziájuk robbanásszerű fejlődésen megy keresztül; jóval egyszerűbb és könnyebb elképzelniük valamit, mint eddig – ezzel együtt kúszik be az életünkbe a kisgyermekkori füllentés korszaka is. A második szeparációs szorongás korszaka is ez idő tájt kopogtat az ajtón. A bölcsi és ovi kezdés is okozhat bizonytalanságot a kisgyermekekben, melyek remek táptalajai a félelmeknek.
5-7 éves gyerekek
A szobatisztaság kérdésköre még nem biztos, hogy lezárult – az „új helyzet” helyét átveszi a „hibázhatok”. Egyre nyíltabb lesz az attól való félelmük, hogy csalódást okoznak nekünk szülőknek, vagy épp az óvónőknek, tanároknak. A társaik felé fordulás is megkezdődik; egyre nagyobb teret kap a saját kis közegükben való státuszuk... Ám a fantáziájuk is egyre csak nő; előjönnek a természetfeletti lényektől való félelmek – mint a szellemek, farkasemberek.
Fontos, hogy még ekkor sem elegendő csupán az életkori besorolás alapján hagyni a gyerekeket egyedül filmet, mesefilmet nézni.
Iskolás gyerekek
Vannak egyfajta belénk kódolt, túlélést segítő félelmek, amik hosszabb ideig megmaradnak – ilyen például a sötéttől, vihartól, magasságtól, ismeretlentől való félelem. Az életkor előrehaladtával, azonban előjönnek az egyedülléttől, a szülők elvesztésétől, betegségtől, a haláltól való félelmek is. Ezekhez társulnak még az iskolai életből származó félelmek – tanulás, közösségbe való beilleszkedés. Ám, ha ez még mind nem lenne elég, a pubertással beköszönt a totális bizonytalanság időszaka.
Mint a legtöbb dolog, ez az összefoglaló sem kimerítő. Néhány gyermeknél korábban, vagy később jelentkezhetnek a fent összefoglalt félelmek.
Fontos megemlítenünk, hogy a gyermeki félelmek tünetek is lehetnek, ha azok, már a napi normális működést akadályozzák. Ekkor érdemes felkeresni egy szakembert.
forrás, inspiráció: anxioustoddlers.com