A fejlődés jó néhány területére kedvezően hat, ha a gyermekünkkel pici kortól rendszeresen mondókázunk. Közös olvasás, mondókázás közben folyamatos testkontaktusban és szemkontaktusban vagyunk a kicsivel, így segít az anya-gyerek, apa-gyerek kapcsolat mélyítésében, meghitté varázsolja a pillanatot.
A tanulás első lépcsőfoka
A versek, mondókák közös tanulása, mondogatása, olvasása a tanulás első lépcsőfoka is lehet, hisz a mondókázással fejlődik a gyermek képzelőereje, ismerkedik a világgal, anyanyelvével, tárgyakkal, az őt körülvevő dolgokkal. Egy jól megírt versike, mondóka, megfelelő képpel társított sor a beszédindítás eszköze is lehet, általa gyarapodik a picik szókincse is.
A gyakori ismétlések, a nyelvi fordulatok, a rímek, az ütemesség, a nyelvi játékok magával ragadják a kisgyermeket, fejlődik a figyelme és egyre jobb lesz az emlékezete. Minél több dallal, versikével ismerkednek a babák, annál jobban fejlődik emlékezetük és figyelmük.
Már újszülött kortól bátran mondókázzunk!
Már egészen kicsi korban elkezdhetik az anyukák és apukák a mondókázást, ez elsősorban a szülők nyitottságán és lelkesedésén múlik. Babáknál amiatt van fontos szerepe a versikéknek, mert amellett, hogy hallják a szülők hangját, ami megnyugtatja őket, a ritmus és a hangok megalapozzák a beszédfejlődést. A mozgással kísért mondókáknak pedig a mozgásfejlesztés miatt van fontos szerepük. Ahogy egyre növöget a baba, érdemes egyre több időt szánni a közös mondókázásra, verselésre, előkerülhetnek a kicsik kezébe készült lapozók, könyvecskék, így nem csupán a beszédkészség kialakulásához járulunk hozzá, hanem a könyvek szeretetére is nevelhetjük az apróságokat.
Tippünk!
A klasszikus, népi mondókákat tartalmazó mondókás könyvek mellett egyre szélesebb a választék a kortárs költők vidám, fejlesztő mondókás könyveiből a gyermekkönyves palettán, valamint egyre jobb interaktív lapozót is találunk a könyvesboltok polcain, melyek segítségével könnyen bekapcsolódhat a kisgyermek is az olvasgatásba.
Hohó! Kié ez a popó?
Egy vidám és remekül kitalált könyvecske, tündéri rajzokkal, szuper mondókákkal, melyek találós kérdések is egyben! Szabó T. Anna vidám mondókáit gyorsan megjegyzik a gyerekek, a vidám, kinyitható képek pedig segítenek a mondókák memorizálásában és közös tevékenységgé varázsolják az olvasást.
Ujjvezető lapozó – Nézd, merre megy a kicsi kocsi!
A különleges könyvben kiépített ujjvezetőkön végighaladva a kisgyerek felfedezőútra indulhat, és elkísérheti útján a kicsi kocsit. Ezáltal fejlődik a tapintása és a finommotorikus mozgása. Szabó T. Anna versikéit pedig akár naponta többször is öröm felolvasni.
Tili-toli könyvek
Ezek a típusú könyvek is igazi interaktív, fejlesztő hatású könyvek, melyekben ötvözik a verbális és a finommotorikus képességek fejlesztésének lehetőségét. A tili-toli segítségével a nagyobbacskákkal már párbeszédeket alakíthatunk ki, mi kérdezünk, ő válaszol, ez remek móka!
A 0-3 éves gyermekek számára kifejlesztett könyvecskék, amellett, hogy strapabíró, bababarát anyagokból készülnek, kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy a baba megtanulja használni az érzékszerveit. A játék és tanulás során ugyanis nagyon fontos, hogy a fiatal idegrendszer abban a fejlettségi stádiumban találkozzon a különböző ingerekkel, formákkal, színekkel, amikor fel tudja dolgozni és értelmezi is azokat.