Már terhesen is érdeklődve nézegettem a neten azokat a videókat, ahol az anyukák a gyerekükkel együtt tornáztak. Nagyon tetszett az ötlet, de akkor még úgy tekintettem rá, mint valami távoli érdekességre, amire rácsodálkozom, de soha az életben nem lesz benne részem – elképzelni sem tudtam, hogy egyszer én is belevágok majd.
A szülés és a gyermekágyas időszak alatt az ember lánya többnyire a túléléssel van elfoglalva, és a legkevésbé sem azzal, hogy sportolni, mozogni kezdjen. De ahogy telnek a napok, beáll a rutin, egyre inkább felmerül az igény valamilyen mozgásformára. Mindegy is, hogy az alakunkat szeretnénk visszanyerni, vagy a kondíciónkat, a mozgás mindenképpen egészséges a mamának és jót tesz a babának is.
Együtt tornázni a gyerekkel már egészen apró kortól hatalmas élmény. Ez nyilván nem egy teljesítményorientált mozgásforma, nem fogunk elindulni tőle az olimpián, de tökéletes arra, hogy a terhesség alatt ellustuló izmainkat, és szervezetünket újra formába hozzuk és arra is, hogy könnyen és szórakoztató módon erősítsük a kapcsolatunkat a picivel. Hiszen torna közben folyamatos az érintés, a fizikai és a szemkontaktust, lehet bohóckodni, nevetni, és ami a legjobb: szerteszét puszilgatni egymást. A zene, a ringató, himbálózó, hintázó mozdulatok fejlesztik a gyerek mozgáskoordinációját, ritmusérzékét, erősödik a szem-kéz koordináció – te pedig életed legértékesebb és legjobb súlyzójához juthatsz hozzá, ingyen és bérmentve.
Most négy népszerű és bevált gyerekkel végezhető tornát ajánlunk nektek, amelyeket kipróbáltunk, és pozitív tapasztalatokat szereztünk.
4 nagyszerű baba-mama torna
Kanga-tréning
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A Kanga-tréning egy olyan rekreációs torna, ahol az edzés nagy részében a gyerek babahordozóban van az édesanyján – innen is az elnevezés: Milne híres kengurumamája, Kanga ihlette.[/quote]
A Kanga-tréningek egyik feltétele, hogy a hüvelyi szülés után 6 héttel, a császár után pedig 10 héttel megjelenjünk a nőgyógyászati kontrollvizsgálaton, amúgy semmiféle előképzettségre vagy tornász múltra nincs szükség, csak egy törölköző, némi víz, sok-sok jókedv és optimizmus, no meg a baba és az ő felszerelése szükséges. A torna elkezdése előtt érdemes megetetni piciket, így ők is nyugodtabbak és a szoptatós anyukák melle sem fog feszülni az óra végére.
Lehetőség van részt venni bemutató órán is, ilyenkor hordozási tanácsadó segítségével mutatják meg a helyes mozdulatokat, akitől kérdezni is lehet mindenféle hordozással kapcsolatos témában.
A Kanga –tréning egyik legnagyobb előnye, hogy nem függ a gyerek aktuális hangulatától: ha nyűgös, ha fáradt, akkor is bátran bevethető, sőt! A hintázó, ringatózó mozgásnak hála pillanatok alatt megnyugszanak és akár el is alszanak. Márpedig mozgás az van, nehogy azt higgyük, hogy a hátunkra kötött gyerekek megakadályozzák a trénereket abban, hogy jól megdolgoztassanak minket, az edzés végre garantált az izzadás.
Az edzések ideje másfél óra, ebből a torna 45 perces. Az órák bemelegítéssel kezdődnek, majd talajgyakorlatokkal folytatódnak, ahol a haránt hasizom és a mélyhátizom erősítésére koncentrálunk. A szülés után és a terhesség alatt elgyengült vagy megrövidült izomcsoportokat erősíti vagy épp nyújtja, attól függően, mire van szükség. Aztán ennél a pontnál kerülnek föl a babák az anyukákra. Ha hordozó nélkül érkezünk az sem akadály: a helyszínen ingyenesen használhatóak a legjobb minőségű eszközök (Manduca, Magyarinda és DidyTai).
Egy rövid, de annál hatékonyabb kardió program után jönnek az ínyencségek: guggolás, kar és vállerősítés, comb és popsi formálás, gátizom gyakorlatok, medencealapi izmok erősítése, majd a végén egy relaxáló, levezető nyújtás zárja az órákat. A maradék időben lehetőség van ismerkedni, beszélgetni, tanácsot kérni, tapasztalatokat cserélni.
Jó időben lehetőség van babakocsis, vagy Nordic Kangára is, ami a szabad levegő jótékony hatásával egészíti ki a Kanga-téning jótékony hatását. Egy évvel a szülés után pedig belevághatunk a Kangaburn programba, ami egy testformáló intervall edzés, tele olyan funkcionális mozgáselemmel, ami a gyermek(ek) mellett megváltozott mozgásformákra készíti fel a szülőket. Na, és persze, hogy a prenatális edzés se maradjon ki, PreKanga várja a babájukat váró kismamákat.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Érdemes betartani a szülést követően pár szabályt: például a gátvédelem és a hasizom regenerálásának komolyan vételét, amelyek más típusú gyakorlatokat igényelnek, mint a várandósság előtt. Viseljünk sportmelltartót, a mell szalagjainak megnyúlása ellen. A regenerálódás időszaka alatt ne a nagymozgásos gyakorlatokra koncentráljunk, előbb jöjjön rendbe a szervezetünk, ráérünk utána is ugrálós sportot választani. Sokan félnek, hogy a sportolás miatt megváltozik az anyatej mennyisége és minősége, ami befolyásolja majd a szoptatást, de a tévhittel ellentétben a normál mennyiségű és intenzitású edzés nincs erre hatással, nyugodtan belevághatunk.[/quote]
Ahogy cseperednek a csemeték, egyre nő a terhelés is, ugyanakkor az anyukák erőnléte is folyamatosan fejlődik. Lehetőség van egy 8 hetes kurzus elvégzésre, ahol az otthon elvégezhető gyakorlatokat tehetjük hatékonnyá és biztonságossá. Ezt is meg kell tanulni ugyanis, hiszen szülés után nem lehet ugyan úgy sportolni, mint előtte. Egy nem megfelelő edzésprogram maradandó és hosszan gyógyuló sérüléseket okozhat. A szülést segítő és megkönnyítő relaxin és oxitocin hormonok kilazítják a szalagokat és ízületeket, és a terhességet követően még 5-6 hónapig fellelhetőek a a szervezetben. A női test ilyenkor sokkal sérülékenyebb, nagyon fontos a megfelelő módszer elsajátítása. Kiemelt szerepet kap a medence- és gátizomzat, valamint a hasi- és mélyhátizmok védelme és megfelelő megerősítése.
Elérhetőség és további információk a honlapon, a facebookon és a blogon.
Aktívmami
Az Aktívmami csapata kismamáknak és kisbabás anyukáknak kínál különböző, babával is végezhető mozgásformákat, valamint alakformáló edzéseket.
Bár mindegyik edzéstípus különbözik, az adott célcsoportnak megfelelően, de egyaránt közös vonásuk, hogy egy nagyon aktív, fittneses, mozgásos vonalat képvisel, aki ide betér, az nem fog ülni a babérjain, valóban átmozgatják minden porcikáját. A mozgások alapját a core-stabiliziáció és a gerinctréning képezik, kiegészítve funkcionális mozgásformákkal, és babával együtt végezhető alakformáló elemekkel.
Az Aktívmami nem egyféle edzést jelent, hiszen a kínálatban megtalálható:
– Várandós Fitness
– Hordozós Fitness
– Babás Fitness
valamint az egyedülálló Aktívmami Power Walking, az Aktívmami szabadtéri edzése.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A terhesség után meggyengült törzsizmok megerősítése nagyon fontos, hiszen ezek tartják és mozgatják a gerincet és a törzset. Az Aktívmami tornák főként erre fókuszálnak, speciális erősítő gyakorlatokkal, nyújtásokkal, a terület mobilizálásával, Az évek során gyógytornászok, hordozási tanácsadók, védőnők és szoptatási tanácsadók segítettek a gyakorlatok biztonságossá tételében. Mindegyik mozgásforma a sport, az alakformálás, a jó erőnlét iránti igényre épül, de ezzel együtt maximálisan igénybe veszi a speciális, egyéni állapotokat, és ehhez alkalmazkodik. Együttműködnek táplálkozási tanácsadóval, gyógytornásszal és szoptatási tanácsadóval, így szakszerű segítséget tudnak nyújtani a legkényesebb témában is.[/quote]
Ugyanakkor az Aktívmami csapata nem éri be ennyivel. Nem titkolt céljuk, hogy közösséget kovácsoljanak a hozzájuk járó anyukákból, kismamákból. Aki betér hozzájuk, az általában szeret mozogni, vagy megvan benne a vágy rá. Szeretjük érezni az izmainkat, szeretünk tornázni és szeretünk a mozgásban kellemesen elfáradni. Ezen a helyen, amellett, hogy professzionális edzésekben lehet részünk, rengeteg tapasztalatot szerezhetünk, tanácsot és segítséget kaphatunk és élvezhetjük a velünk egy cipőben járó anyukák támogatását.
Aktívmami Várandós Fitness – AVF
Az egyik fő szempont a helyes testtartás tudatosítása, hiszen a pocak növekedésével, ezáltal test súlypontjának változásával a tartásunk is átalakul. Ez hosszú távú változásokat és fájdalmat okozhat, fontos tehát, hogy megfelelő mozgásformával tudatosan megelőzzük a problémát. De a torna nagyon jó hatással van a vérnyomásra, a vérkeringésre, a hát és derékfájásra és a visszerekre is. Megtanítja a helyes légzéstechnikát, ami majd a szülés során nagyon hasznos lesz, hiszen ezzel csökkenthető szülési komplikációk esélye és akár az idejét is lerövidítheti. A családias, jó hangulatú órák előtt és után van lehetőség megbeszélni a felmerülő problémákat, félelmeket, könnyebbé téve ezt az érzelmileg túlfűtött, bizonytalan és meglehetősen zaklatott időszakot.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Különösen szimpatikus, hogy a terhestorna bérletek a szülés idejére felfüggesztésre kerülnek és átvihetőek a babás tornákra, továbbá van lehetőség próbaórára is, ha nem szeretnétek rögtön elköteleződni. A várandós órákon nagy hangsúlyt fektetnek a testi-lelki felkészítésére is, így a foglalkozás másfél órás, és a mozgásos részt követően nagyon fontos technikákat tanulhatunk a szülésre vonatkozólag is.[/quote]
Aktívmami hordozós Fitness
Kifejezetten a babával végezhető tornagyakorlatokra fókuszál. Nem ugrálós, de nem is valami bágyadt lötyögés, itt a hordozó mellett a gatyát is fel kell kötni, hiszen a cél az alakformálás, ennek megfelelően pontról-pontra átmozgat és erősít minden izomcsoportot, ami a terhesség során ellustult. A bemelegítés már a baba részvételével zajlik, és a továbbiakban is így végezzük a különböző feladatokat. Többnyire állva, ahol a kisbaba súlya jelenti a terhelést, így ahogy a gyerek nő, úgy fokozódik a feladatok nehézsége is. A gyakorlatok elöl vagy hátul hordozott babával is végezhetőek, a pici súlya határozza meg, hogy hova kötjük a hordozót. A különböző erőnléti állapotnak megfelelően különböző óratípusokból válogathatunk, attól függően, hogy erősebb vagy könnyebb edzésre vágyunk, és ha nincs saját hordozód, akkor sem kell megijedni, az óra idejére díjmentesen kölcsönöznek neked.
Ha pedig már nehezedre esik a gyerek hordozása, választhatod az AktívMami Babás Fitnesst, ami egy regeneráló, erősítő, alakformáló baba-mama torna, ahol úgy lendülhetsz formába, hogy nem kell magára hagynod a gyereket, hanem az edzés ideje alatt végig melletted lehet.
Aktívmami Babás Fitness
Baba-mama torna, melyen pont azt kapod, amire szükséged van, és még többet, hatékony alakformálást, és egy igazán jó társaságot, klubszerű hangulatot, amit a babád is élvezni fog. További információkat a facebookon, a blogon és a honlapon találhattok.
Maminbaba
A Maminbaba – Hordozós latin fitness egy latin tánc alapú, szórakoztató, mégis alakformáló, nőies mozgásforma. A Maminbaba hitvallása, hogy kisbabás édesanyáknak a szülés után van igényük a kimozdulásra, a sportolásra, arra, hogy egy kicsit magukkal foglalkozzanak anélkül, hogy másra kellene bízni a babájukat. Fontos a közösségi élmény, hogy megtaláljuk azt a hiteles csoportot, ahol biztonságban érezzük magunkat, más anyukákkal találkozhatunk, barátságokat köthetünk, információkat és tapasztalatot cserélhetünk, ugyanakkor nem kell lemondani a mozgás nyújtotta örömökről sem. Itt nem az a cél és az elvárás, hogy azonnal topformába lendüljünk a szülés után, sokkal inkább az, hogy jól érezzük magunkat és hasznosan töltsük el az időnket.
A Maminbaba órák alatt a babák a hordozóba kötve, vagy a pocakban ringatóznak a kellemes latin zenére. A gyakorlatok elől és hátul hordozott babáknál is végezhetőek, biztonságukról pedig gyógytornász, hordozási- és szoptatási tanácsadó közreműködése gondoskodik. Az órák lendületesek, táncosak, átmozgatnak és felfrissítenek, a ritmusos, néha andalító zene pedig jótékony hatással van a gyerekekre. A tánc közben jelentős mennyiségű boldogsághormon szabadul fel, így javítja a közérzetet, elűzi a szülés utáni depressziót, feldob, inspirál, elvarázsol, mi még órákkal később is tánclépésekkel közlekedtünk.
Mindenképp a szülés utáni nőgyógyászati kontroll után kezdjük el az órákat, miután a szervezetünk kellőképpen regenerálódott ahhoz, hogy elboldoguljunk a helyenként nem is olyan egyszerű tánclépésekkel. De ahogy elkezdünk rendszeresen járni az órákra, már ezek sem lesznek nehezek vagy ismeretlenek és egyre inkább át tudjuk adni magunkat a latin zene élvezetének. Az órák már a baba felkötésével elkezdődnek, ezután következik egy táncos bemelegítés, amit különféle latin táncok alaplépéseiből és gimnasztikai elemekből összeállított koreográfia vált fel. Az óra végén nyújtás, lazítás zárja a gyakorlatokat, hogy elkerüljük az izomlázat és az esetleges húzódásokat, sérülést. A lépések segítenek formába lendülni, feszesítik az izmokat, fejlesztik a kondíciót, javítják a közérzetet. A mozdulatsorok úgy van kialakítva, hogy a baba közben nem rázkódik, nem csapódik ide-oda a fejecskéje, hanem ringatózik és ellazul, míg az anyukája élvezi a táncot.
Az Maminbabánál az édesanyák biztonsága és kényelme érdekében képzési rendszer része a kendőkötés elmélete és gyakorlata, a magasan kvalifikált és felkészült oktatók pillanatok alatt segítenek felcsatolni a hordozókat és kendőket, megtanítják az alapvető fortélyokat és szívesen válaszolnak bármilyen hordozással kapcsolatos kérdésre. Kedvesek, figyelmesek, az órákon az egyéni igényeket is szem előtt tartva próbálnak a leghatékonyabban segíteni.
A Maminbaba órákról és a legfrissebb információkról a honlapon és a facebookon tájékozódhatsz.
Gyerünk, Anyukám!
Az összeállítás kakukktojása a Gyerünk, Anyukám! online tornaprogramja. Ehhez nem is kell kimozdulni otthonról, csak egy számítógép és internet kell hozzá. Kádár-Papp Nóri, az oldal alapítója 3 gyerekes anyaként kínál a nappaliban is elvégezhető edzésprogramot minden olyan anyukának, aki nem tud, vagy nem akar konditerembe járni. A mindig vidám, pörgős, minden manír nélküli Nórival tornázni olyan, mintha egy barátnőddel sportolnál együtt otthon, természetes és közvetlen személyisége magával ragadja az embert.
Az oldalt egy regisztráció után lehet igénybe venni, az első 2 hétben ingyen kipróbálható. Utána egy konditermi bérelt töredékéért juthatsz hozzá a többféle program bármelyikéhez, többek között preventív gerinctréning, pilates, jóga, latin fitnesz és formatorna, hordozós torna várja a tornázni vágyó anyukákat. A mozgások különböző nehézségi fokozatúak, mindenki megtalálja a neki megfelelő edzést. Az órák élőben zajlanak, amitől az egész közösségi élménnyé válik, ugyanakkor megőrzi az otthonosság hangulatát.
Az edzések nem kívánnak semmilyen előképzettséget, a 6 vagy 10 hetes kontroll után bátran belevághatunk bármelyikbe. Nem kell attól félni, hogy nem kapunk megfelelő kondicionálást, Nóri és csapata nem kíméli majd az ellustult izmaidat, bármelyik konditermi órával felveszi a versenyt a professzionizmusa. Három idősávban zajlanak az órák, délelőtt, délután és este is lehetőség van bekapcsolódni. Az órák többféle hosszúságban is elérhetőek, akkor is találunk magunknak alakformáló órát, ha csak harminc percünk van mozogni.
Az órákba bekapcsolódni, illetve előfizetni a honlapon van lehetőség, a facebook oldalon pedig folyamatosan tájékozódhattok az aktualitásokról.
A legfontosabb, hogy legyünk magunkkal türelmesek: a testünk 9 hónapon át hatalmas változásokon ment keresztül, ne akarjuk ezt 2 hét alatt visszaszerezni. Lépésről – lépesre haladva a kitűzött cél felé biztosan eredményt fogunk érni, akár a jó közérzet, akár a formás test a cél.