Az Otthonteremtési Program 2021. január elsejétől kibővült. Azok a családok, akik felújítják a saját tulajdonukban lévő ingatlanukat, a költségek 50 százalékát, azaz a felét, maximum 3 millió forintot visszaigényelhetnek.
Otthonfelújítási támogatás, minden információ egy helyen!
Kik vehetik igénybe az Otthonfelújítási támogatást?
- akik legalább egy gyermeket nevelnek vagy várnak – minimum 12. hetes várandósság. A gyermek 25 éves koráig kérhető, amennyiben együtt él a családdal.
- ha a gyermek megváltozott munkaképességű, akár fogyatékkal él, vagy GYOD-ra jogosítja a szüleit, akkor nem számít a 25 éves életkori megkötés.
- a támogatást igényelhetik házaspárok, élettársak és azok is, akik egyedül nevelik a gyermeküket, gyermekeiket.
Mekkora összeget lehet igényelni a felújítási munkákra?
Az Otthonfelújítási támogatással a költségek felét, maximum 3 millió forintot lehet elszámolni, de ennél kisebb összeg is kérhető. Anyagköltségre és munkadíjra egyaránt fordítható az összeg fele-fele arányban.
Milyen feltételei vannak az Otthonfelújítási támogatás igénybevételének?
- a 2021. január 1-je után elindult felújításoknál lehet élni a támogatás lehetőségével
- az igénylőnek és a támogatásra feljogosító gyermeknek minimum egy éve a felújítandó ingatlanban kell élnie – a lakcímkártyán ennek kell szerepelnie
- nem lehet köztartozás
- legalább 1 éves, folyamatos társadalombiztosítási jogviszony, ami lehet felsőoktatási jogviszony vagy munkaviszony, amit maximum 30 napra szakítottak meg az elmúlt egy évben.
Akik elveszítették a munkájukat – például a koronavírus-járvány idején –, azoknál az utolsó 3 hónapnál az álláskeresési járadékot is figyelembe veszik. Beszámít a nyugdíj mellett végzett minden munkavégzés is.
Hogyan igényelhető az Otthonfelújítási támogatás?
Ki kell tölteni egy szerződést, majd gyűjteni a felújítás során a számlákat. Az összegyűjtött számlákat a Magyar Államkincstárhoz kell eljuttatni. Az egész folyamat elektronikusan intézhető.
Az összegyűjtött számlákat a munka befejezését követően 60 napon belül kell eljuttatni a Magyar Államkincstárhoz. A Magyar Államkincstárnak 30 napja van arra, hogy elbírálja a támogatást, majd 5 napon belül kiutalja a támogatási összeget.
Milyen munkálatokra lehet fordítani az Otthonfelújítási támogatást?
Bármire, ami klasszikusan egy otthon felújításánál adódik – kültéri- és beltéri munkákra egyaránt. Az alábbi munkálatokra igényelhető támogatás, az ezektől eltérő munkálatokra szóló számlákat figyelmen kívül hagyják:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje (napelemes rendszer telepítését vagy cseréjét igazoló számla esetén az abban feltüntetett anyagköltség és kapcsolódó vállalkozói díj összesítve nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget.)
- belső tér felújítása, ideértve a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, a galériaépítést, a belső lépcső kialakítását és cseréjét, a szaniterek beépítését vagy cseréjét, a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét, a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását, a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül, meghatározott akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítése, valamint
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje,
- használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
Fontos, hogy csak olyan felújítási munkálatokra igényelhető a támogatás, melyekről anyagköltséget ÉS munkadíjat igazoló számla is ki lett állítva, tehát mindkét költségtípusról szól a számla vagy számlák.
A munkát végző vállalkozó nem lehet a megrendelő közeli hozzátartozója vagy élettársa. Cég esetén abban se a megrendelő, se a hozzátartozója nem lehet tulajdonos vagy munkavállaló.
A kért támogatás összegében az anyagköltség, valamint a vállalkozói díj 50-50 százalékos arányban szerepelhet.
A visszaélések elkerülése érdekében a támogatás kifizetését követő 6 hónapban a kormányhivatal ellenőrzi, hogy ténylegesen megvalósult-e a felújítás, amelyre a támogatást igénybe vették.
Minden család egyszer veheti igénybe az Otthonfelújítási támogatást. Ha eladja a lakást, nem kell visszafizetnie a támogatást, de többször azt már nem veheti igénybe. Amennyiben a lakás új tulajdonosa még nem vette igénybe az említett támogatást, akkor azt ugyanerre a lakásra megteheti.
Az Otthonfelújítási támogatáshoz tartozó nyomtatványok IDE kattintva érhetőek el.
Képek forrása: pexels.com
Források: allamkincstar.gov.hu, csalad.hu