Amikor megszületik a baba, az egyik legnagyobb kihívást a pelenkázás jelenti. Az elején még igazi problémának tűnő művelet előbb-utóbb rutinná válik, hiszen naponta ötször-hatszor meg kell csinálnunk. Íme tíz tipp, hogy a tisztába tevés a babának és nekünk is kellemes időtöltés legyen.
1. Az ideális hely
Ha megtehetjük, vegyünk a babának pelenkázó asztalt vagy szekrényt. Ez azért praktikus segítség, mert így a szükséges eszközök mindig kéznél lehetnek. De persze nélküle is megoldható a pelenkázás, hiszen a picit egy ágyon vagy egy asztalon is tisztába tehetjük. Annyi csak a fontos, hogy a hely biztonságos és kényelmes legyen a baba számára.
2. A legfontosabb eszközök
A pelenkázó alátét legyen mindenképpen puha – ha keményebb anyagból van, feltétlenül tegyünk rá textil pelenkát, törülközőt vagy birkabőrt. Készítsünk elérhető közelségbe minden szükséges eszközt: tiszta pelenkát, nedves törlőkendőt, szemetes vödröt, sebvédő krémet és mosdókesztyűt.
3. Figyelemelterelés
Könnyebb dolgunk lesz, ha valamivel eltereljük a baba figyelmét. Szereljünk a pelenkázó fölé forgó zenélőt, vagy vigyünk oda valamilyen játékot: plüss állatot, puha anyagból babakönyvet, rágókát vagy csörgőt. És: legyen a közelünkben egy olyan játék is, amit kizárólag ilyenkor adunk oda neki. Ez igazán különlegessé teszi számára ezt a játékszert, és nagyon fog neki örülni.
4. Vidám rituálé
A pelenkacserét ne szükséges rossznak tekintsük, amit meg kell csinálni. Csináljunk belőle inkább szép, vidám rituálét, amely közben játszunk a babával, masszírozzuk a talpát, és folyamatosan szeretgetjük.
Extra tippünk: különösen érdekesnek fogja találni a pici a pelenkacserét, ha játékból közben helyet cserélünk a párunkkal, és a felétől ő fejezi be a műveletet.
{adselite}
5. Kellemes környezet
Gyerekorvosok azt ajánlják, hogy a csecsemőket a lehető legtöbb ideig hagyjuk pelenka nélkül. Pelenkázáskor tegyünk az asztal fölé melegítő lámpát, hogy a pici ne fázzon, és a popsijuk maradjon így szabadon. Ezzel nagyobb eséllyel kerülhetjük el az érzékeny bababőrön a bőrgyulladás, a pelenkakiütés és az irritáció kialakulását.
6. Balesetek elkerülése
Soha ne szereljünk a pelenkázó fölé polcot. Így elkerülhetjük, hogy véletlenül valami leessen onnan, és megsebezze a babát. Figyeljünk arra is, hogy az egyik kezünkkel mindig testi kontaktusban maradjunk a picivel – ezzel megnyugtathatjuk, és megóvhatjuk a balesetektől is.
7. Alapos tisztítás
A babákat naponta ötször-hatszor is tisztába kell tenni. Akkor is figyeljünk a popsijuk alapos megtisztítására, ha ez a művelet már rutinszerűen megy. Minden alkalommal töröljük teljesen tisztára, hogy az érzékeny bőrükön ne maradjon semmilyen szennyeződés. Ne felejtkezzünk meg a finom kis bőrredőkről sem! Bőven elég, ha erre a célra meleg vizet, babaolajos vattapamacsot vagy nedves törlőkendőt használunk.
8. „Nagydolog” után
A pici koszos popsiját tisztítsuk le a pelenka tiszta részével. Utána töröljük szárazra meleg vizes ronggyal, és a végén a szokásos módon kenjük be babaolajjal vagy kenőccsel. Fontos: lányoknál mindig elölről hátrafelé töröljünk, nehogy belemenjen valamilyen szennyeződés vagy bacilus a hüvelyükbe, ami aztán gyulladáshoz vagy fertőzéshez vezethet.
9. Bőrvédelem popsi krémmel
A babák bőrét éjjel-nappal pelenka veszi körül, ezért megfelelően kell ápolnunk. Miután letisztítottuk, mindenképpen használjunk speciális krémet, amely megvédi az érzékeny bőrt a nedvességtől és a kisebesedéstől. Nem kell túl vastagon bekenni, elég vékonyan bevonni vele a bőrt.
10. Ellenőrzés: jól raktuk rá?
Miután készen vagyunk, nézzük meg, hogy a friss pelenka jól illeszkedik-e a babára: a tépőzár elől legyen, ne gyűrődjön a combjánál, és sehol se vágjon be. Ha nem igazítjuk meg rendesen, kidörzsölheti a baba bőrét, vagy nem fog eléggé tartani.