Az okostelefonok átka: könnyen és gyorsan a rabjává válhatsz. Mosolyogva meséljük ismerősünknek, hogy „Képzeld, a 1,5 éves gyerekem az érintőképernyős telefonomat ügyesebben kezeli, mint én.” Csodálkozunk rajta? A csemeténk a MI tükrünk, aki annyit lát egész nap anyából, hogy a telefonon pötyög.Pötyög reggelinél, pötyög, amikor főz, pötyög, amikor vezet, pötyög a játszótéren, pötyög amikor közös program van…..Anyának van egy betegsége: telefonfüggő.
8 jel, hogy netfüggő vagy:
1.Reggel az első teendőm, hogy megnézem milyen új esemény történt a facebookon.
2. A telefonom nélkül el sem indulok sehova. Ha mégis, haza rohanok érte, vagy egész idő alatt arra gondolok, hogy ki kereshetett.
3. 30 percenként ránézek a facebookra, a leveleimet koslatom vagy viberen beszélgetek valakivel.
4. Ha sorban állok a boltban, a telefonommal matatok.
5. A játszótéren előveszem a telót, és megnézem, nem maradtam-e le valamiről.
6. Posztolom a” legfontosabb” dolgot, ami velem történt egész nap. pl: rám esett egy hópihe
7. A WC-re sem tudok kimenni a telefonod nélkül
8. Ha csörög a telefonom, mindent eldobok a kezemből, vagy felugrok a WC-ről és rohanok, hogy megnézzem ki keres.
A szenvedély átka
Nagyon sok információt kapsz a „nagyvilágból”: megtudod, hogy középiskolai osztálytársad új cipőt vásárolt, vagy csak úgy, az interneten lógsz, és mindenféle rémségeket fogadsz magadba a napi hírekből, időként pedig sikerül a virtuális farmodat megkapálni vagy csak egyszerűen szörfözöl a neten…..azonban, ami az orrod előtt van, ami körülvesz, azt nem tudod befogadni. Az emberi kapcsolatok virtuálissá válnak. Észre vetted már,hogy néha annyira beszív az internet, hogy megszűnik körülötted a világ létezni? Ez pedig ahhoz vezet, hogy a szenvedélyeddé válik, elhanyagolod a gyerekeket, a párodat, a barátaidat….
Ha Te megfertőződtél, nem kell a gyermekednek is „megbetegednie”. Ne essünk abba a hibába, hogy a számítógéppel illetve a mobilunkkal szórakoztatjuk a gyermekünket. A felmérések azt mutatják, hogy a szülők igen magas százalékban használják a készüléküket a gyermekük figyelmének lekötésére. Valóban, ez sokkal egyszerűbb, mintha mi magunk foglalkoznánk velük. Azonban a minőségi kapcsolatokhoz ez kevés! Mi kellünk a gyermeknek és nem egy anyapótló telefon.
Az arany középút
Lehetséges offline üzemmódban élni? Ha minőségi kapcsolatokat akarunk ápolni, akkor a válasz: IGEN! Meg kell tanulni félre tenni a telefont, a számítógépet, és a való világban élni, mindenféle kütyü nélkül. A gyermekeink a valódi érzelmeket csak úgy fogják megtanulni, ha velük vagyunk mind, testben és mind lélekben.
Okosnak kell lenni az okos telefonokhoz. Természetesen tájékozódjon az ember, szórakozzon, ápolja a kapcsolatait virtuálisan, de nem hagyja, hogy ez az „élő kapcsolatai rovására menjen. Amikor a gyermekeiddel közös programot csináltok, este játszottok, a telefont mellőzd! Ne ragadjon a telefon a füledre, ne buksizz (=Facebook), ne üzenetezz, ne játssz! Ha keresnek, és fontos a hívás, vissza fognak hívni! Legyenek kedvenc oldalaid, ha kikapcsolódásra vágysz, tölts időt az interneten, chatelj a barátaiddal, de mértékkel!