Betört a nyár, ilyenkor pedig szinte mindenki a strandok adta hűsítő élményekre vágyik. Egy év alatti picivel is bátran mehetünk és élvezhetjük a vízpart adta előnyöket, de pár dologra érdemes odafigyelni;
1. Árnyék
Egy baba sose legyen közvetlenül a napon! Keressünk fa, vagy napernyő alatt védelmet a számára. Kiválóak a kifejezetten strandra való kis „fél” sátrak, melyekben akár altatni is lehet a picit.
{adselite}
2. Napfényvédő krém
A gyerekeket minimum 30-50 SPF számú krémet válasszunk. Fontos, hogyha a pici olyan helyen játszik, ahol – például a vízről – visszaverődhet a napfény, ugyanúgy kenjük be. Ám ezt sem elegendő naponta csak egyszer; a víz, a törülközés, a homok hatására a fényvédelem csökkenhet. Van vízálló, és színezett naptej is, hogy könnyebb dolgunk legyen, nekünk szülőknek.
Már lehet kapni olyan egyberuhát, vagy csak felső részt, mely szintén megszűri a nap káros sugarait. A kicsikre érdemes ilyet is adni. Ám, már az is számít, ha vékony, világos pólót adunk rájuk, ha a vízben játszanak.
11-15 óra között nem ajánlatos a tűző napon lenni, kerítsünk sort ilyenkor az ebédre és a nappali pihenőre.
3. Fejfedő
Mindig legyen a fejükön kalap, mely vékony anyagból készült és világos színű. Érdemes olyat választani, ami megkötős, mert a picik előszeretettel veszik le folyton-folyton és folyton. Időnként picit be is nedvesíthetjük, hogy kellemesen hűsítse a fejét – épp csak spricceljük le egy kis vízzel, ne mártsuk a medencébe. Már ebből is lehet kapni napfényszűrős változatot.
4. Fürdés
Természetes vizekbe akár már 6 hónapos kortól vihetjük, közfürdőkbe 1 éves kor után, de akkor is jobb választás egy fürdőzésre kijelölt tó, mert jóval kisebb a fertőzésveszély. Vannak olyan helyek, ahol babaúszást is tartanak, ezek a medencék természetes anyagokkal vannak fertőtlenítve, ide bátran bevihetjük őket. Az apróbbak csak a partról, árnyékban, egy pokrócról élvezzék a vízpartot, vagy vigyünk nekik apró, felfújható medencét, és tegyük az árnyékba.
Először megijedhet a mély víztől, ezért olyan helyet válasszunk, ahol fokozatosan mélyül a víz, vagy van babapancsoló medence. A tengerbe is bátran bevihetjük, a sós víz csak 3-4 kortól kezdi el csípni a szemét.
Az a víz, amit te hidegnek érzel, az neki is az. A fürdőruhát/ pólót mindig cseréld le, ha kijött a vízből, mert könnyen felfázhat – ezért érdemes 2-3 váltással készülni. Ugyanez vonatkozik a fürdőpelenkára is. Érdemes kapucnis fürdőköpenyt, vagy kis köntöst vinni nekik, mert a sima törülközőt egyből ledobják magukról.
Gyógyfürdőkbe és kénes vizekbe 6 éves kor alatt ne vidd!
5. Vízben
Először mindig ölbe vigyük be, hogy szokja a vizet. A kisebbnek tökéletes választás egy speciális hordozó kendő, mely kifejezetten strandolásra való – könnyű, vékony anyagból. Ülni tudó baba esetén használhatunk beleülős úszógumit, ennek az aljából nem tud kiesni, de így se hagyjuk felügyelet nélkül. A babapancsoló részbe csak ülni tudó picit engedjünk, de mindig legyünk mellette, mert könnyen beleborulhat a nagy játék közben a vízbe.
1 éves kortól megtaníthatjuk a karúszó használatára is – ez 3 éves korig sokkal biztonságosabb ,mint a hagyományos úszógumi, mert abból kicsúszhat.
6. Étel-ital
Ha még szopizik a pici, tegyük annyiszor cicire, amennyiszer csak igényli – nem szükséges vizet adni pluszban, ha van bőven tejünk. Amikor mi is pancsoltunk; természetes víz esetén elegendő csak szárazra törölni a mellünket egy textilpelenkával, klórozott víz után érdemes egy fertőtlenítős kendővel elvégezni ugyanezt.
Adjunk gyümölcsöt, zöldséget, hisz a nagy melegben ő sem kívánja a nehezebb ételeket. Semmiképp se vigyünk otthon elkészített készételt, csak, ha hűtőtáskában tároljuk! A strandolós ebédre ideálisak az üveges bébiételek, mert nem romlanak meg, és egyszerűen meg tudja enni. Ne adjunk például lángost a picinek, mert rendkívül olajos és megülheti a gyomrát.
Gyakran kínáljuk vízzel! Napi 2 litert is megihat egy forró nyári napon. Nekünk bizonyára jól esik a jégkockával felturbózott limonádé, víz, de nekik semmiképp se adjunk ennyire hideg italt.
7. A nap végén
A pici bőrét is kiszárítja a víz, így a nap végén az otthoni fürdést követően érdemes babáknak való hidratálóval bekenni.
Ha a pici lázas lesz, hány, fájlalja a fejét – persze ezt leginkább csak a nagyobbak tudják értésünkre adni – ,akkor fenn áll a napszúrás gyanúja. Beszéljünk a gyerekorvossal, vigyük csendes, hűvös, sötét helyiségbe.
A szabadban vannak bizony rovarok is, így nézzük át a pici testét, látunk-e benne kullancsot, vagy valamilyen csípést. Előbbit speciális – gyógyszertárban kapható – csipesszel távolítsuk el, utóbbit pedig kenjük be hűsítő krémmel. Figyeljük ilyenkor este és éjszaka is, mert allergiás reakciót is kiválthatnak a csípések.
Soha se hagyjuk felügyelet nélkül a picit, még alvás során se!