A szobatisztaság, minden szülő életében kardinális kérdés. “Mikor, hogyan, mivel…?” Most azokat a hibákat soroljuk fel, amiket semmi esetre se kövess el.
{adselite}
ITT már írtunk egy remek összefoglalót arról, hogy miként válhat a csemetéd, akár 2 hét alatt szobatisztává.
Szobatisztaság végiggondolva
Ez kettőtökön múlik; rajtad és gyermekeden. Mindenkinek meg kell tenni a magáét azért, hogy elérjétek a közösen kitűzött célt, a szobatisztaság felszabadító érzését. Nem csak neked fontos ez – bár valljuk be, 2-3 év untig elég a pelenkázásból -, de számára is sokkal kényemesebb kis bugyiban az élet.
Szobatisztaság – praktikák szülőknek:
1. Ne te döntsd el!
Mit is értünk ezalatt? Egyszerű; ne te döntsd el, hogy a csemetéd mikor áll készen a szobatisztaságra. Vannak jelei, amik híján tehetsz te bármit, vehetsz csillogó-villógó, zenélő bilit, akkor se fog menni. Sőt, a túl korai próbálkozással el is veheted a kedvét. Lehet, hogy szeptembertől menne oviba, de, ha még nem ért meg rá, akkor bizony nem lesz szobatiszta. A feltételei; egyrészt testi érettség – tudja-e szabályozni a záróizmait kellő mértékben -, másrészt motiváltság, érdeklődés, nyitottság.
2. Ne ujjongj!
Furán hangzik? Gondolj csak bele, az, hogy elhagyja a pelenkát egy abszolút természetes folyamat. Kezeld lazán. Ne érezze a teljesítménykényszert, hogy anya csak akkor örül és énekel, ha neki sikerül a bilibe tojni. Dicsérd meg, de ne bonts pezsgőt mellette.
3. Ne jutalmazd!
Az én gyerekkoromban még vígan éltek az “Egy pisi a bilibe, egy cukor a picinek!” elvvel. Te ne tedd! Lehet, hogy könnyebb útnak tűnik minden sikeres akcióért édességet, gyümölcslevet, vagy bármi mást adni, de hidd el, ebből nem jöhetsz ki jól. Hisz egy idő után már nem fogsz neki jutalmat adni – emiatt ő csalódott lesz. Ez pedig visszaeséshez, akár székelési problémákhoz is vezethet. Ha mindenképp szeretnél adni neki valamit, azt ne harangozd be – ne jutalom legyen, hanem ajándék.
Ide tartozik az is, hogy a bilin/vécén próbáld elkerülni, hog könyvvel, mobillal, játékkal üldögéljen. Az első perctől tudatosítsd, hogy oda csak akkor megyünk és csak addig maradunk, amíg a küldetés lezajlik.
4. Ne zavard össze!
Levettétek a pelust, ami azt jelenti, hogy ettől fogva nappal, már nem lesz rajta többé- az alvásokhoz még kellhet, mert a kisgyerekek később válnak “szundi-szobatisztává”. Mi a cél? – hogy a bilibe/vécébe menjenek a dolgok. A le-fel adott pelussal, ebbe a tanulási folyamatba bezavarsz. Most akkor elvárod, hogy ne a pelenkába végezze a dolgát, de közben meg ráadod? Ettől még mi felnőttek is összezavarodnánk.
Fontos tehát, hogy ne adj rá pelenkát napközben, bárhová is mentek, bármit is csináltok. Kis csalás; ha például autóban viszed, akkor egyszerűen tegyél a popsija alá eldobható pelenkázó alátétet. Ez szuperül felfogja a baleseteket, de nem zavarja össze. Törekedj arra, hogy az utcán mindig legyen lehetősége arra, hogy a kis- és nagydolgát elvégezhesse. Nem, nem ciki, ha a gyereked a fűre pisil a buszmegállóban – ám van egy íratlan szabály; a kakit tedd zacskóba, és dobd ki a legközelebbi kukába.
5. Ne szidd meg!
Ez a legfontosabb! Soha, de soha ne kiabálj vele, vagy “butázd le” azért, mert baleset történt.
Készülj fel; tekerd fel a szőnyegeket, állíts készenlétbe popsitörlő kendőt, felmosót, kis zacskót. Ne érezz haragot, ha a nagy játékban maga mellé pisil. Nem azért csinálja, hogy bosszantson. Gondolj úgy erre, mint a vezetésre. Ott a tanulási folyamat, aztán van a gyakorlás és a végén, mikor a friss jogsival kimész az útra, és komolyan elhiszed – no meg a körülötted élők is -, hogy már tudsz vezetni, puff, ér a meglepi. Mégse sikerül az a kézifékes elindulás, a párhuzamos parkolást, meg mintha egyszer se csináltad volna…stb.
Segíts neki; az első pár napban mindig legyen kéznél a bili. Ha látod a jeleket – pl. keresztbe tett lábakkal áll, elsomfordál a sarokba, félreérthetetlen pozícióba guggol le -, menj oda, és tedd alá a bilit, vagy kérdezz rá; “Kicsim, itt a bili, belepisilsz?”
TIPP: Az én lányom 1 napig bilizett, mert másnap vettünk neki egy Micimackós wc-szűkítőt. Imádta ezt a mesét, és az a szöveg, hogy “Micimackó és Füles nagyon örülnek, hogy odapisilisz.” megtette a hatását. Érdemes tehát építeni a kedvencekre, hogy érezze, ők is mennyire örülnek a szobatisztaság lépcsőjére való lépésnek.
forrás: momjunction.com,beautythroughimperfection.com,parenting.com