Kezdetben a mell colostrumot vagyis előtejet termel. Nem kell pánikba esni, ha neked nincs, attól még később lehet tejed, és szoptathatod a gyermeked. A szülést követő első napokban tiszta, aranysárga folyadék képződik, amely nagyon fontos tápanyagokat tartalmaz, és védi a gyermeket a fertőzések ellen.
Minél többet csinálod, annál könnyebb lesz!
Barátnőm a minap roppantul elkeseredett hangon közölte velem a telefonban, hogy mit fog adni a 3 napos kislányának, mert nincs előteje, és egyébként sem sikerül neki a szoptatás módját elsajátítani.
„Nem megy. Annyira rossz anyának érzem magam. Léna egész nap csak sír, de nincs tejem, ezért folyamatosan szoptatom. Mit csináljak!???”
Na, igen: ezek azok a dolgok, amelyekre nem lehet igazán felkészülni. Amikor ott van egy újszülött a karodban, és te már az összes legmenőbb könyvet átolvastad, hogy mikor mit kell tenni, és hogyan kell szoptatni, de valahogy nem akar összejönni….
Türelem
Ennek a szónak kulcsfontossága van. Ha nem megy egyből a szoptatás, vagy nincs előtejed, nem azt jelenti, hogy soha nem fogsz tudni szoptatni! A 4. nap környékén megindul a tejtermelés, a baba szopásával kiváltja a tejelválasztási reflexet, amely oxitocint szabadít fel, és a tejmirigyek kibocsátják a tejet. Amikor ez megtörténik, hallani fogod, ahogyan a gyermeked nyelni kezd, ez pedig tovább ösztönzi utánpótlásért. Valóban igaz, hogy „Minél többet szoptatod a gyermeked, annál több tejed lesz.” Ez pedig azt jelenti, hogy az első napokban, akkor szoptassuk a gyermeket, amikor szeretne, ez lehet 2-3 óránként.
Cumisüveg&Szoptatás
„Amikor megszületett Alma kevés volt a tejem. Ügyetlennek éreztem magam, nem mutatták meg a kórházban hogyan tegyem a gyermekem mellre, azt sem tudtam milyen fontos szerepe van a mellre tételnek, hogy meginduljon a tejtermelés. A végére begyulladt a mellem. Folyamatosan fejtem magamnak- majd megőrültem a fájdalomtól- és szoptattam a lányom 2 óránként+ néhány napig tápszerrel pótoltam a hiányérzetét. Meglett az eredménye: 1 éves koráig anyatejes volt.”
Ha kezdetben nincs elég tejed, vagy még nem indult be a tejtermelés, akkor pótold a tápanyagot! Sok édesanya fél ettől a megoldástól, mert ugyebár ha a gyermek üvegből is ki tudja elégíteni a szükségletét, nem töri magát a szopással, így a mell nem lesz ösztönözve, hogy tejet termeljen.
Ahogy mi csináltuk
ha nincs elég tejed az első hetekben: mielőtt a gyermeknek tápszert adnál, tedd egyik, majd a másik mellre, hogy teljesen kiürüljenek. Ez a babának munka, meg kell dolgoznia az ételért, ezzel szemben a cumisüveggel. Majd ezek után pótold a mennyiséget cumisüvegből, hogy jól lakjon.
Figyelj az étkezésedre!
A tejtermelés sok energiát igényel, ehhez pedig elengedhetetlen a helyes étrend. Egyéb tényező is befolyásolja a tejtermelést ( pl. stressz, pihenés….), amelyre ügyelned kell.
Először is, kezdettől fogva az étkezésedre figyelj oda, hogy kiegyensúlyozott legyen, és bőven tartalmazzon fehérjét. Tartalmas ételeket egyél, hogy a tejed elég tápanyagot tartalmazzon, és bőven legyen tejed. 🙂 Szoptatás előtt igyál egy pohár gyümölcslevet/ vizet, és szoptatás közben is legyen a kéznél.
Amivel szembesülhetsz a kezdeti időben, hogy semmire nem jut időd. Ez így lesz az étkezéssel is. Az étkezés legyen a legfontosabb dolog!
Mennyi az ideális szoptatási idő?
A kezdeti időben 2-3 óránként, mellenként 10-15 percig szoptasd a babát, és hagyd, hogy a teljes mellett kiürítse, csak utána tedd a másikra. Ha túl hamar veszed le, a zsírdús tej helyett a vizes előtejet kapja meg, így hamar megéhezik, és újra szopni akar majd. Arra ügyelj, hogy 30-40 perc már sok idő, vagy alszik a mellen vagy lusta,vagy nincs elég tejed vagy csak cicizik.
Az anyatej összetétele a növekvő babához igazodik és változik. A kezdeti időben híg és szomjúságoltó funkciója van, majd a gyermek kalóriadús és tartalmasabb utótejhez jut. Ellenanyagok is találhatók benne, amelyek védik a csecsemőt a fertőzésekkel szemben, és védelmet nyújt a légzőszervi megbetegedések, valamint allergiákkal szemben.
Az olvasás közös élmény!
Ha tetszett, oszt meg másokkal is!