Szülés után előfordulhat, hogy az újdonsült kismamák depressziósak lesznek, melynek sok tényező állhat a hátterében. Ilyen például a hormonváltozás, ami végbemegy szervezetünkben.
Ehhez a belső változáshoz még rátehet egy lapáttal, hogy fel kell adnunk az addigi munkánkat, és egy teljesen más szerepben kell megfelelnünk. Egy olyan főszerepben, ami idegen lehet számunkra, hiszen ilyet eddig még sosem csináltunk. Egyik napról a másikra egy pici emberke életéért felelünk.
Sokakat aggodalommal tölt el a hirtelen jött felelősség. Vajon jól csinálom? Eleget evett? Jól öltöztetem? Megadok mindent neki? Esetleg a hirtelen megszűnt munka miatt is érezhetünk furcsa szorongást magunkban. Már nem kellek senkinek? Nem vagyok fontos? Nincs szükség a munkámra? Megoldják helyettem? Ilyen és ehhez hasonló kérdések foglalkoztathatják és aggaszthatják az anyukákat.
Ha azt érezzük, hogy szomorúak vagyunk vagy túl sokat aggódunk, esetleg félünk a gyermekünkkel kettesben maradni, akkor haladéktalanul szóljunk a környezetünkben valakinek. Férjünknek, édesanyánknak, barátnőnknek vagy testvérünknek. Mindenképpen egy olyan embernek, akinek fontosak vagyunk és megbízunk benne.
{adselite}
Mondjuk el őszintén, hogy mi zavar, mi bánt minket, még akkor is, ha kellemetlen beszélni róla. Kérjünk segítséget tőlük, kérdezzük meg, hogy mit tennének a helyünkben. Ha megosztjuk másokkal gondjainkat, akkor már félig segítettünk magunkon. Amennyiben tudnak róla, hogy problémánk van, akkor jobban odafigyelnek ránk, nem érezzük magunkat egyedül, kapunk segítséget. Felkereshetünk baba-mama oldalakat, ahol csetelni tudunk kismamákkal, akiknek esetleg hasonló problémái voltak/vannak, és tudhatnak megoldást a gondunkra. Sokat segíthet az is, ha a játszótéren vagy a parkban, megismerkedünk kismamákkal, akiknek hasonló korú babáik vannak. Beszélgessünk velük, bátran kérjük ki a véleményüket a minket érdeklő témákban.
5 tipp a gyermekágyi depresszió elkerülésére:
1. Pozitív gondolkodás: Ne ess kétségbe, a legtöbb újdonsült anyuka lehangolt, és kedélyállapota ingatag. Engedd, hogy az érzések átmenjenek rajtad, ne ragadd meg őket!
2. Közösségi tér: Egyre több közösségi tér van, ahol az anyukák összeülnek, beszélgetnek, megosztják a tapasztalataikat egymással. Mindamellett, hogy hasznos tanácsokkal látják el egymást, kikapcsolódnak, és támaszt nyújthatnak egymásnak. (Már az is megnyugvást jelent sokszor, ha tudjuk, nemcsak nekünk nehéz, mások is ugyanabban a cipőben járnak.
3. Adj magadnak szabad időt!: Az anyaság csodálatos dolog, DE szükséged van az „én-időre”! Sétálj egy 10 percet, menj el a boltba egyedül bevásárolni, menj egy a könyvtárba egyedül és kölcsönözz ki egy jó könyvet, csinálj wellnesst a fürdőszobában……a lényeg, hogy magadra szánd ezt az időt.
4. Kérj segítséget!: Nem szégyen szülés után segítséget kérni! Igenis, mire valók a legjobb barátok, na és az anyós:), ha nem arra, hogy szülés után egy kicsit segítsenek és ápolják a lelkünket.

5. Oszd meg a feladatokat!: Apát is vond be bátran a teendők elvégzésébe! Együtt könnyebb lesz, arról nem is beszélve, hogy meghitt perceket fogtok együtt tölteni.
Nagyon fontos, hogy tudjuk: NEM „CIKI” megkeresni őket, ne érezzük kellemetlennek. A szülő nők nagy része beszámolhatna arról, hogy „gyermekágyas” napjaikat megkeserítette a depresszió, és ki így, ki úgy segítséget kért. Mind a babának, mind a szülőnek jót tesz, ha beszélünk a minket aggasztó problémákról és megpróbáljuk közösen megkeresni a legjobb megoldást, amitől megnyugszunk, napjaink kellemesebbé válnak.
Ha a levertség fokozódik, és a 6. hét után a szülési depresszió nem enyhül, ne szégyelj segítséget kérni a családtagjaidtól, orvostól, védőnőtől!