Nincs két egyforma szülés, és szülés utáni állapot. A szülés folyamatát minden Nő másként éli meg: vannak akik csodálatos érzésekről, euforikus állapotról mesélnek, és vannak, akik nem tudnak ezen érzésekben osztozkodni. A legtöbb Nő, azonban, amikor a gyermekét először a karjában tartja, olyan boldogságot érez, amelyet szavakkal nem lehet kifejezni. Azonban a szülés után jelentkeznek olyan kellemetlenségek, néha fájdalmak, amelyek bár hamar elmúlnak, de jó idejében felkészülni rá!
1. Varratok- gátmetszés
Nem mindenkinél egyformán jelentkeznek a tünetek! Azonban arra lehet számítani, hogy 1-2 napig fájdalmas lehet. Ha felszívódó fonallal varrták, akkor általában egy hét alatt felszívódik, ellenkező esetben a szülés utáni 4. vagy 5. napon eltávolítják a varratot.
Gátseb kezelése
– A varrat helyét tartsuk tisztán, langyos vízzel gyakran mossuk át.
– Minden WC-zés után mosakodj le!
– Begyulladt gátsebre a kamillás borogatás ajánlott
– A gyulladás jégpakolással enyhíthető: Egy törülközőbe vagy textilpelenkába rakj jeget, és tedd a sebre 10-15 percig. Hatása: csökkenti a gyulladást, és a duzzanatot.
– A fekvő testhelyzet csökkenti a nyomás érzését, így célszerű jó sokat pihenni!
– Az Aloe First nevű készítményt több kismama ismerősöm használta, pozitív tapasztalatokat mondtak róla: naponta többször befújták a gátsebet
– Szülés után, amilyen hamar csak lehet, kezdd el, a medencefenék gyakorlatokat
Vérzés
A hüvelyi vérzés akár hat hétig is eltarthat, eleinte élénkpiros, majd fokozatosan barnássá válik. Általában abbamarad a szoptatás m
Tipp: kerüld a tampon használatát, a fertőzés elkerülése végett. Használj egészségügyi betétet! A szülés után erős vérzés jelentkezhet, ezért már a kórházi csomagodban szereplejen Inkontinencia betét, illetve bármilyen egészségügyi betét, ami nagy méretű és jól szívja a nedvességet.
Görcsös fájdalmak
A jó hír az, hogy a tested próbál a „normál állapotába” kerülni, míg a kevésbé jó, hogy ennek azonban erősebb-enyhébb fájdalmas ára van. A szoptatás alatt görcsös fájdalmat érezhetsz, amely a méhed összehúzódásának a jele a terhesség előtti méretére.
Széklet problémák
Szülés után, erélyes hangon az egyik szülésznő kijelentette: „Addig senki nem megy haza innen, amíg nincs széklete”. Szülés után egy napig vagy még tovább nincs széklet.
Ami segíthet:
– Sétálj egy kicsit, mivel a mozgás serkenti a bélműködést
– Igyál sok folyadékot: vizet, sárgabaracklevet, paradicsomlevet, szilvalevet…..
– Egyél sok rost dús ételt
– Ne erőlködj, és nyomj erősen, ha oda kerül a sor
Hangulatingadozás
Ne ess kétségbe, a legtöbb újdonsült anyuka lehangolt, és kedélyállapota ingatag. Engedd, hogy az érzések átmenjenek rajtad, ne ragadd meg őket! A pozitív gondolkodás sokat segít!
Visszaemlékezve a szülés utáni első hetem a tej megindulásával úgy nézett ki, hogy folyamatosan sírtam, majd nevettem….Amikor a rádióban meghallottam, hogy a hajléktalanokról szóló műsort, zokokásban törtem ki, de szerencsére volt bennem annyi önirónia, hogy röhögtem is közben magamon, hogy megint bőgök…..A hangulatváltozás egyik oka a hirtelen hormonváltozás, a másik pedig, hogy „ANYA lettél”, amely egy másfajta életformát követel meg tőled. Szokatlan minden, amivel meg kell ismerkedni, és meg kell tanulni!
Ha a levertség fokozódik, és a 6. hét után a szülési depresszió nem enyhül, ne szégyelj segítséget kérni a családtagjaidtól, orvostól, védőnőtől!
(Fotó: pinterest)