Nagyon sok baráti és ismerős családban született kisbaba az elmúlt hetekben. Van, ahol az új baba már a második, van, ahol az első. A születések előtt érezhető volt a különbség. Természetesen ugyanolyan izgalommal várta mindegyik család a babát, de magabiztosság, egy fajta nyugalom is vegyült abba a légkörbe, ahova a második baba érkezett.
Eszembe jutott, hogy én is mennyivel kiegyensúlyozottabban és felkészültebben vártam a második kisfiamat, hiszen rengeteg olyan tapasztalat volt már a fejemben, amelyet könyvből, barátnőktől nem lehet előre megszerezni.
Ezek közül a legfontosabbak:
1. Minden lassabban megy az első 6 hétben, adj időt magadnak! Az első hetekben az a legfontosabb, hogy megismerd a kisbabádat. Csak figyeld őt, szokjátok egymást, lassan kialakul az új életformád teljesen új szokásokkal. Kis idővel beleszoksz az új napi rutinokba és egyre több dologra lesz időd a baba ellátása mellett.
2. Nagyon fáradt leszel, de pontosan tudod, hogy mi tölt fel. Az új életforma egyik legnehezebben kezelhető eleme a kialvatlanság. Könnyebb a fáradtságot kezelned, ha tudod, hogy mik azok a dolgok, amelyek feltöltenek. 5, 10 vagy 30 perced van, amit magadra tudsz szánni? Ha csak 5 perc, igyál meg egy finom teát, 10 perc már elég egy kellemes beszélgetésre, ha van egy igazán támogató személy, akit bármikor fel tudsz telefonon hívni. 30 perc pedig már elég egy jó kis fürdőre.
3. Sokkal fontosabb, hogy nyugodt maradj, mint hogy a baba ne sírjon. Egy ideig a babának semmilyen más eszköze nincsen jelzéseket adnia, mint a sírás. Lehet, hogy keveset fog sírni, lehet, hogy kicsit többet, mint előre képzelted. A legfontosabb az, hogy miután mindent megtettél azért, hogy a baba jól érezze magát, de esetleg még mindig sír, maradj nyugodt. Szél, frontérzékenység, sok minden lehet, amitől nyugtalan a baba, a sírás nem Neked szól.
4. Biztos vagy abban, hogy Te ismered a babádat a legjobban. Rövid idő alatt fel fogod ismerni, hogy a baba többféleképpen sír, és tudni fogod, hogy mikor mit kell tenned. Nagyon sokan akarnak majd tanácsod adni, de akkor teszed a legjobbat, ha bízol magadban, a megérzéseidben és abban, hogy Te ismered a legjobban a babádat, Te tudod, mi a legjobb neki.
5. Nem kell tökéletesnek lenned, a rendrakásban végképp nem. Az első időszak nem arról szól, hogy tökéletesen, terv szerint mennek a dolgok. Próbáld meg rugalmasan kezelni, ha egyszerűen nem marad időd felöltözni, takarítani, mosni, engedd el azokat a házi munkákat, feladatokat, amelyek nem közvetlenül a babával vagy Veled állnak kapcsolatban.
6. A sok öleléssel és puszival, együtt alvással nem kényezteted el a babát. A testi kapcsolattal semmit nem „rontasz” el, sőt! Bújjál össze a babával, amennyit csak tudsz. Az első hónapokban nagyon sokat változnak a baba alvási szokásai, kimaradnak alvások, ahogy egyre többet lesz ébren, használd ki az időt!
{adselite}
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Képek forrása: fxgallery.com, www.kidspot.com.au, www.pinterest.com