Kipihent, nyugodt gyerek = kipihent, nyugodt anyuka. Ezzel az alapigazsággal nehéz lenne vitatkozni, egy nyűgös, sírós, éjszaka százszor felébredő gyerek kimerült és ingerült felnőtteket eredményez, és ez a feszültség aztán az egész családra rányomja a bélyegét. Ráadásul bekerülünk egy olyan körforgásba, amiből nagyon nehéz kijönni, hiszen a gyerekek érzik a szüleik feszültségét, ami által még nehezebbé válik a nyugodt alvás és elalvás.
Felnőttként már megvannak a trükkjeink, ha egy hajszolt nap után nem tudunk elaludni, de a gyerekek nehezen tudják kezelni a nap folyamán összegyűlt feszültséget, az egész napos pörgettyű üzemmód után nem könnyű megnyugodni. Márpedig az elegendő mennyiségű és pihentető alvás létfontosságú a gyerek szellemi és fizikai fejlődése szempontjából. Ilyenkor jó lenne egy kikapcsoló gomb a gyerekre, de ennek hiányában maradnak a trükkök és praktikák, amelyek segíthetnek egy felpörgött kisgyerek elaltatásában. A jó alvás ugyanis szoktatás kérdése, ami nem könnyű és nem rövid folyamat, de megéri időt és energiát fektetni bele, mert a berögzült „rossz” alvási szokások már kisiskolás korban visszaüthetnek, figyelemzavart és tanulási nehézségeket okozva.
– Legyen rutin! A lefekvés előtti tevékenységek a megszokott időben, a megadott sorrendben haladjanak. Vacsora, fürdés, fogmosás, mese – a magunk által felállított, de következetesen betartott szabályok szerint. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem férhetnek bele kilengések egy-egy izgalmas program, elhúzódó játszóterezés, vendégség, vagy bármilyen egyéb ok miatt, de alapvetően tartsuk magunkat a megszokott rituáléhoz. Persze mindannyian tudjuk, hogy milyen kegyetlen és zord dolog fürdeni zavarni egy gyereket, akinek épp ezer fontos dolga van még, de nem érdemes sok kiskaput hagyni, mert azonnal alkudozni fog.
– Ne rohangáljunk be hozzá percenként. Ez azt is jelenti, hogy ne hagyjuk magunkat bepalizni, az a kisgyerek, aki lefekvés előtt megiszik egy pohár vizet, kakaót, bármi, valószínűleg nem áll a szomjhalál szélén, nem igényli, hogy 15 percenként kapjon egy újabb pohár vizet. Pisilni is a legritkább esetben kell kijönni óránként nyolcszor, mint ahogy az éjszakára bekészített 17 plüssállat mellé sem kell még további nyolcat keresni lámpaoltás után. Ne legyenek illúzióink: szemünk fénye (teljesen érthető módon) lelkiismeret-furdalás nélkül kihasználja az összes lehetőséget, amivel húzhatja majd az időt, nekünk kell meghúzni azt a vonalat, amit már nem léphet át, és amit a legkeményebb dackorszak legőrültebb hisztije alatt is betartunk. Ez elsőre kegyetlenül is hangozhat, de a gyerekeknek kell a biztonságot adó korlát, ami kijelöli a helyes utat, ez esetben a megfelelő minőségű alvást, amivel másnapra újra feltöltődhet.
– A lefekvés előtti órában már hangolódjunk az alvásra. Ne ilyenkor nézzük az izgi meséket, és kerüljük azokat a tevékenységeket, amelyek felpörgethetik, felzaklathatják a gyereket. Ne ilyenkor kerüljön elő a hosszú, nagy koncentrációt igénylő társas és ne ekkorra időzítsük a házi feladatokat. Ez az időszak lehetőség szerint legyen már a csöndes és nyugodt játékok, mesekönyv olvasás, nézegetés, beszélgetés ideje. Nagyon kényelmesnek tűnik ilyenkor bekapcsolva hagyni a tévét, amíg elalszik, vagy engedni még pár játékot a tableten, de ezt a módszert semmiképp nem ajánlják a szakemberek, egyrészt nagyon elhúzza az elalvás idejét, másrészt az elalvás előtt érkező folyamatos ingerhalmaz nem engedi „kikapcsolni”, pihenni az agyat, zaklatott, gyakori ébredéssel tarkított éjszakát ígér.
– Sötét szoba. A gyerekek nagy része igényli valamilyen fényforrás jelenlétét alvás közben, akár félelemből, akár megszokásból, akár csak ezért, mert van egy jópofa kislámpája, amit szeret lefekvés után nézegetni. Jó tudnunk azonban, hogy a tobozmirigyben termelődő melatonin hormon, ami a nyugodt és mély alvásért felelős, csak teljes sötétben termelődik megfelelő hatásfokkal, minél világosabb van alvás közben, annál kevesebb jut belőle a szervezetnek. Ez a hormon felelős többek között a belső óránk szabályozásáért is, ha nem működik megfelelően, akkor a testünk sem fog megfelelően működni, fáradékonyság, dekoncentráció lép fel. Az alvás az agy legfontosabb pihenő, regenerálódó periódusa, fontos, hogy megfelelő minőségű legyen.
– Fontos a megfelelő minőségű és mennyiségű vacsora. Sem az éhes, sem a nehéz ételekkel megrakott pocak nem segíti elő az elalvást. Már a kisgyereknél is érvényes az a szabály, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt vacsorázzanak, teljen el egy kis idő lefekvés előtt. Kerüljük a cukros, kakaós, csokis ételeket és italokat, ezek közismertek stimuláló hatásukról.
– Alvókuckó. A gyerek ágya az ő vára. Amennyiben ez megoldható, ne legyen a nappali játékok színhelye, érdemes ezt a területet megtartani a lefekvés idejére, tudatosítani benne, hogy ha ágyba kerül, akkor ott már nem a játék, hanem a pihenés az „úr”. Ha igényli, akkor mindig legyen kéznél a megfelelő puha alvóka, amit átölelve biztonságban érezheti magát. A gyerekeknél nagyon jó szolgálatot tehet a hálózsák, aminek puha, meleg biztonságában könnyebben és nyugodtabban tudnak pihenni, megakadályozva a spontán éjszakai „nagy mozgásokat”, mászkálást, forgolódást.
Tippünk:
Ha babapólyát választanátok, ajánljuk nektek a Csipkelengye minőségi anyagokból készült, gyönyörű vintage és romantikus babapólyáit. A hazai designer tervezők keze munkáját dicsérő pólyákat és egyéb babakelengyéket megvásárolhatjátok a www.csipkelengye.hu weboldalon, ahol a babás termékek mellett további csodálatos, rusztikus bébiholmikat és lakberendezési tárgyakat találtok.