Terhességed 17. hetébe értél, lassan a felénél tartasz. Sok minden történt eddig veled, benned, de az igazi „mulatság” csak most kezdődik!
17 hetes terhesség
A magzat fejlődése
Ezen a héten a pici lassan elkezdi magára gyűjteni, raktározni a zsírt, ami az anyagcsere és a hőszabályozás egyik alappillére. Az újszülött viszonylag magas testzsírszázaléka segít megtartani a hőmérsékletét a születés után is. Agyalapi mirigyei már termelnek endorfint, így fájdalmat és örömöt is tud érezni. Egyelőre még jó sok helye van, úszkál, forgolódik, mozog. A magzatvíz már nem csak a tüdőbe áramlik, hanem le is nyeli a baba, ennek eredményeképp a vastagbélben egyre inkább felgyűlik a mekónium, a magzatszurok. Ez lesz majd az újszülött első széklete. Mivel veséi már jól működnek, megindul a vizelet kiválasztása, ami szintén a magzatvízbe ürül.
{adselite}
A csontvelőben elindul a vérsejtek képződése és egyre nagyobb ütemben növekszik. Pillanatnyilag kb. 15-18 cm hosszú, a súlya 140-160 gramm között mozog, nagysága már eléri a méhlepény méretét. Csontozata kialakult, mozdulatai határozottak és persze egyre többször ad magáról életjelet. A reflexszerű mozdulatok mellett egyre több a tudatos mozgás, például az ujjszopás vagy a grimaszolás. Hallása is élesedik, reagál a külvilágból származó zajokra. Elkezdenek nőni a körmei, amivel már akár fel is tudja sérteni a bőrét.
A mama átalakulása
A méh egyre nő és tágul, hiszen megfelelő és elegendő helyet kell biztosítania a gyerek fejlődéséhez. Átlagos súlygyarapodás eddigre kb. 3-5 kg, de ezt sok minden befolyásolja, egyénenként nagyon eltérő lehet. Az első trimeszterre nem jellemző nagy súlygyarapodás, de itt, a második trimeszterben már kézzel fogható a változás, havonta átlag 1-2 kg. Heti fél kg az átlagos, ha ennél sokkal többet hízol, érdemes átgondolni, hogy mennyi üres kalóriát viszel be, és főként mennyi szénhidrátot. A túlzott cukorfogyasztás nem csak elhízáshoz, hanem a kicsit sem veszélytelen terhességi diabéteszhez vezethet. Fogyassz magas rosttartalmú ételeket, sok gyümölcsöt, igyál sok vizet és próbálj rendszeresen mozogni.
A magzat fejlődésével, nőhet a vérnyomás, ennek következtében a kiválasztás is felgyorsul, izzadás, állandó orrfolyás, orrvérzés, erős hüvelyváladékozás léphet fel. Gyorsul a szívverésed is, 15-20 %-kal, hogy elboldoguljon a megnövekedett vérmennyiség keringetésével. A tüdőd is hatalmas munkára van fogva, nagyjából 50%-kal teljesít többet, mint általában.
Fotó: www.invitra.com
A melled átalakul, érzékeny lesz, a bimbóudvar színe változhat. Egyre több és intenzívebb a vizelési inger, úgy érezheted, minden 5 percben wc-re kell járnod, és elképzelhető, hogy ez tényleg így is lesz. A gyomorégés és a székrekedés ugyancsak megkeserítheti a várandós nők életét. Viszont jó hír, hogy ha eddig folyamatos hányingerrel küzdöttél, ebben az időszakban ez nagy eséllyel elmúlik, újra élvezheted az ízeket és a rosszullét nélküli napokat!
Fontos a megfelelő vitaminbevitel, vas, kalcium, folsav, ez sok kellemetlen tünetet akadályozhat meg, a fogak romlásától kezdve a lábgörcsig.
Megjelennek az első striák, terhességi csíkok. Rossz hír, hogy csalhatatlan és mindenkinek beváló megoldást nem tudunk javasolni, de az biztos, hogy a zsíros krémek használata mérsékeli a tüneteket.