Bármi lehet versengés tárgya és csak néha csak idő kérdése, hogy újabb és újabb szempont merüljön fel. Ki fejezte be előbb a vacsorát, ki rúgott aznap több gólt, vagy éppen kinek a tányérjában van minél nagyobb kukoricapehely. Ez csak pár példa, de akinek kettő vagy több gyermeke van, pontosan tudja, hogy ennél sokkal több és vicces (?) dolog merül fel egy nap.
Lehet ezen enyhíteni? És ha igen, hogyan? Jó ötlet, megnyugtatni az éppen „veszítésre” álló felet azzal, hogy pont nem fontos, hogy ki lép be először a lépcsőházba? Nem, a második hely, egyikük számára sem fontos, szóval a legjobb megelőzni ezeket a helyzeteket.
Milyen ötletekkel csökkenthetjük a testvérek közötti állandó versengést?
1. Tölts időt velük külön-külön! Minden gyermeknek igénye van arra, hogy egyedül időt töltsön a szülőkkel, amikor is csak ő van a középpontban, és nem kell „megharcolni” a szülő figyelméért. Naponta legkevesebb 10 perc egyéni idő csodákra képes – rendszeresen beiktatva, viselkedéstől, elért eredményektől függetlenül legyen ez a napirendben.
2. Ne hasonlítsad őket össze! Nagyon könnyen el lehet követni ezt a hibát, pedig az egyik leginkább romboló szülői tévedés. Így az egyik gyerek egyértelműen a „gyengébb”, „rosszabb”, „lassabb”, és erősíti a testvérek közötti konfliktusok lehetőségét.
3. Az egyéniséget bátorítsad! Ahelyett, hogy folyton azt mondanád, hogy „Egyformán szeretlek benneteket.” Inkább az egyedi tulajdonságaikra figyelj. Emeld ki, hogy melyik gyermekedben mit tartasz figyelemre méltónak, kinek mi az erőssége, mit ad hozzá a családhoz, mi az a sajátosság, amitől ő az lesz, aki.
4. Beszélj a sportszerűségről! Beszélgessetek arról, hogy a sportszerűség, nem ugyanaz, mint egyenlőnek lenni. Fontos, hogy nem egyenlően kell osztozni, hanem az a lényeges, hogy mindenki azt és annyit kapjon, amire szüksége van. Nem feltétlenül az a „fair”, hogy ha a nagyobbiknak új pizsamára van szüksége, akkor a kicsi is kap egyet. A szükségletek tisztázása pontosan meg tudja világítani a különbséget, akkor is, amikor nem kézzel fogható igényekről van szó.
5. Állíts fel határokat! Magyarázd meg a különbséget a vicces és az undok között. Érzékelje a gyermek, hogy mi az a pont, amikor esetleg már túl messzire ment és a másik félnek már nem vicces a játék. Beszélgessetek a nyertes-vesztes helyzetekről.
6. Beszéljetek az érzelmekről! Ha mindezek mellett az egyik testvér úgy érzi, hogy rá kevesebb figyelem jut, hallgasd meg figyelmesen és érezz együtt vele. Átmenetileg adj neki több figyelmet, hogy biztonságban érezze ő is magát, és ne tartson az összehasonlítástól, ítélkezéstől.
A fentiek alkalmazásával, idővel kialakul az a légkör, amiben a testvérek inkább támogatják egymást, nem pedig versengenek egymással.
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Forrás: www.imperfectfamilies.com
Képek forrása: http://thedanishway.com, http://www.sheknows.com, http://www.lazybowenhideaway.com