A fejtetű megelőzése sajnos nem egyszerű feladat, mivel nagyon toleráns, és igen gyorsan szaporodó kis jószágról beszélünk. Nem válogat, és nem különösebben érdekli a kor, a nem, a bőrszín, és az sem, hogy ápolt, vagy elhanyagolt hajba költözik éppen.
Gyermekközösségekben pedig meglehetősen sok esetben üti fel a fejét ez a probléma. Náluk teljesen megszokott a korukból kifolyólag az összebújás, ölelés, és az összekoppanó kobakok. Ennek tükrében látni kell, hogy még az igazán figyelmes, és odaadó szülői gondoskodás ellenére is megtörténhet, hogy megjelenik a tetű a hajban.Semmi esetre sem szabad emiatt szégyenkezni, vagy a gyermeket, illetve másokat hibáztatni. A lényeg a gyors, és hatékony kezelés!
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A védőnők rendszeresen végeznek ellenőrző vizsgálatot az óvodákban, iskolákban. Ha fejtetvességet észlelnek, azt diszkréten jelzik a szülő felé, a további teendőkkel együtt. Az érintett gyermek addig nem járhat közösségbe, amíg az irtás, és a serkék eltávolítása teljes mértékben meg nem történt. Ezután fel kell keresni a védőnőt, aki igazolást ad arról, hogy a gyermek feje „tiszta”, közösségbe mehet. A hiányzás utáni első nap reggelén ezt be kell mutatni az intézménynek.[/quote]
Mielőtt megkezdenénk a kezelést, lássuk miről is van szó!
A fejtetű egy 2-4 mm-es nagyságú élősködő rovar. A nőstény egyed naponta 3-4 petét, más néven serkét rögzít a hajszálakra egy cementszerű anyaggal, egészen közel a fejbőrhöz. Nagyrészt a tarkó, a halánték, és a fül mögött területet érintett. A serkékből körülbelül egy hét alatt kelnek ki a lárvák. Az üresen hagyott serkéknek jellegzetes fehér színe lesz. A még aktívak pedig barnás színűek, körömmel összenyomva pattanó hangot adnak ki. A kikelést követő 3-4 nap elteltével már ivarérett tetvekkel állunk szemben, amelyek 6-12 alkalommal táplálkoznak emberi vérrel egy nap leforgása alatt. Jó esetben szám szerint 5-10 darab élhet a fejbőrön mire észre vesszük, hogy baj van. Szerencsére kórokozót nem terjesztenek, de a csípések viszketést, allergiás reakciót okoznak, ami erős vakarózást vált ki. Ebből kifolyólag pedig sebek keletkezhetnek a fejbőrön, amelyek esetenként felülfertőződhetnek.
Mindenekelőtt bizonyosodjunk meg róla, hogy tetvességről van szó. Nagyon oda kell figyelni, mert a serkék ránézésre összetéveszthetők a korpával. A különbség az, hogy a korpa lesöpörhető, könnyen mozdítható, a serke viszont rendkívül erősen rátapad a hajszálra. Illetve a még élő serke a fent említett pattanó hang kíséretében szétnyomható.
Nehéz észrevenni világos színű hajban, ezért érdemes lehet nagyítót is beszerezni. Elsősorban a tarkó, a halánték, és a fül mögötti részen kutakodjunk. Élő példánnyal ritkán találkozunk, mert fénykerülő rovar. Esetleg a tetűirtás után láthatunk elpusztult fejtetveket, mikor fésülködésnél nemes egyszerűséggel kipottyannak a hajból.
A felismerés után a fejtetű kezelése gyógyszertárban kapható fejtetű irtó szerek segítségével történik. Ezek ne kerüljenek sebbe, illetve szembe!
Léteznek hajszeszek, amelyek tetű ellen kiválóak. Ilyen a Novoped tetűirtó hajszesz is amelyet száraz hajra, és fejbőrre viszünk fel, jól bedörzsölve. Majd 6 órán át hatni hagyjuk. Ezt követően normál módon hajat mosunk. Ezután amennyire lehet, az elhalt fejtetveket, és serkéket eltávolítjuk a hajból. Száradás után jöhet az utómunkálat, mert a már nem élő serkéket bizony le kell húzogatni a hajszálakról. Ehhez segítséget adhat a sűrűfokú fésű, amely a legtöbb irtószer dobozában megtalálható.
Tetves hajra megoldást kínál a problémára egy Nyda nevű spray is. A szer a különleges hatásmechanizmusa révén (egyedi kétkompenensű termék, sok más szerrel ellentétben nem tartalmaz neurotoxikus rovarölő szereket) eléri, hogy a tetvek, és serkék „megfulladjanak”. Nagyon ritkán okoz mellékhatást így akár már 2 éves kortól is alkalmazható. Mégpedig úgy, hogy száraz hajra fújjuk, bemasszírozzuk a fejbőrbe, és hagyjuk hatni 30 percig. Ezután sűrűfésűvel megtörténik a tetű, és serke eltávolítása. Majd 8 órán át még hagyjuk hatni a szert a hajon, ezt követően pedig jöhet egy normál hajmosás.
Ha mindennel megvagyunk, akkor ez esetben is jöhet a feketeleves. Mégpedig az életképtelen serkék eltávolítása minden egyes hajszálról.
Ha szükségét érezzük, akkor mindkét szert újra, és megelőzés gyanánt is alkalmazhatjuk.
Fejtetvesség megelőzése
Más jellegű megelőző sampont is használhatunk. Az Armonia „suli” sampon rendkívül kíméletes módon tartja távol a fejtetveket. Természetes hatóanyagokat tartalmaz, mint a teafa-, levendula-, citromhéj olaj, amelyek segítségével képes távol tartani a parazitákat. 3 éves kortól használható, és lényeges, hogy nem szintetikus fejtetűírtóról van szó.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A „suli” sampon egy kiváló megoldásnak tartom a fejtetvesség megelőzésére.
Igen kíméletes módon, természetes hatóanyagokat tartalmazva a teafa-, levendula- és citromhéj olaj illóanyagainak köszönhetően hatékonyan távol tartja a fejtetvességért felelős parazitákat.
A fejtetvesség megelőzése érdekében rendszeresen elvégzett gondos szűrővizsgálatot javaslok, mely során meggyőződünk, ahogy nem történt újra fertőződés, ill a suli sampon rendszeres használatát ajánlom, mely az én kislányomnál is bevált.
Dr. Poroszkai Mária
Bőrgyógyász – kozmetológus szakorvos[/quote]
Természetesen ne hagyjuk el a végjátékot sem. Minden ágyneműt, ruhaneműt, sapkát, törölközőt, amivel az érintett gyermek érintkezett érdemes magas hőfokon átmosni, a fésűjét lefertőtleníteni stb. A családtagokra is vessünk egy pillantást, és kapjanak mindenképpen ők is egy megelőző kezelést is.