A hiszti életkori sajátosság, de a gyakorisága és mértéke pár egyszerű lépéssel csökkenthető. Meg fogsz lepődni, hogy milyen kis dolgokon múlik időként egy-egy hiszti, és mennyire egyszerű is megelőzni.
Mielőtt a hiszti stop 5 tanácsára rátérnék, tudnod kell pár dolgot
1. A gyerek nem robot – teljesen ésszerűtlen olyanokat kérni tőle, hogy „Ülj le ide és ne mocorogj”, „Azonnal hagyd abba a sírást, különben büntetésbe kerülsz”. Az ilyen irreális elvárásokkal csak a magunk bosszankodásának indikátorai leszünk. 2. A gyereket nem lehet irányítani, csupán terelgetni.
5 tipp hiszti ellen
1. Tölts minőségi időt a gyermekeddel
Minél több időt töltesz a gyermekeddel, annál kevésbé fogja szükségességét érezni, hogy hisztivel hívja fel magára a figyelmet. Minden nap minimum 1-2 órát koncentrálj csak rá és érd el, hogy ő is ezt tegye veled szemben. Ergo a közös mesenézés egy kedves program, de itt nem egymásra fókuszáltok. Olvass fel neki, rajzoljatok együtt, táncoljatok, bújócskázzatok, babázzatok, autózzatok.
Természetesen ne ess a ló túloldalára, ne akarj folyton a gyerek nyakán lógni. Minden csemetének kell – kinek több, kinek kevesebb – egyedül eltöltött idő is. Hisz hisztit épp úgy kiválthat a figyelem hiánya, mit a túlzott stimmuláció. Ismerd kigyermekedet, hogy megtaláld a megfelelő arányokat. Ösztönözheted is, hogy időként egyedül tevékenykedjen; rakjon ki maga egy puzzle-t, vagy rajzoljon valami szépet apának. Nem, a tévé, telefon nem nyújt énidőt a gyermek számára.
2. Tervezz előre
Ebbe beletartozik a csemete felkészítése az előttetek álló helyzetre, valamint a bevonása, figyelem lekötése is.
Példa – Elmentek bevásárolni: Modd el neki még otthon, hogy pontosan melyik üzletbe mentek, készíts listát, hogy miket akarsz venni, majd bízz rá belőle párat. Rajzold le neki egy külön lapra azokat, amikért ő a felelős – neki kell szólni, vagy épp betenni a kosárba. Ez lehet a sajt, alma, keksz, tészta… Azzal, hogy előre elmondtad mire számíthat a bevásárlás alatt, és, hogy feladatot bíztál rá, lekötöd a figyelmét, míg a boltban vagytok, és – ami a fontosabb – úgy érzi majd, hogy értékeled. Egy gyermek pedig, aki tudja, hogy értékes emberke, és fontos dolga van anya mellett, el is fog feledkezni arról, hogy hisztizni is lehetne.
+ sose induljatok el úgy, hogy a gyerek éhes, vagy fáradt. Sok esetben mi felnőttek is nyűgössé válunk, ha a Maslow-féle szükséglet piramis alsó szintjei nincsenek kielégítve. Egy gyerek esetébe ez csak hatványozódik.
3. Korlátozd a „nem” használatát
Amennyiben gyakran használod a nem, ne szót, úgy a gyerek felé azt az üzenetet küldöd, hogy „Nem bízom benned eléggé, ügyetlen vagy, rossz vagy…” A sok „nem” előbb utóbb pedig, sok válasz „nem”-et szül. A gyerek dacos lesz, és visszaadja.
Limitáld és csak akkor alkalmazd, ha valóban valami veszélyes helyzetbe kerülne, vagy épp fontos családi szabályt készül áthágni.
Példa: A gyerek épp készül felállni a székre, hogy megszerezzen magának valamit a konyhaszekrényből.
Reakció 1: „Ne állj fel oda! Jesszus, már 100x elmodtam, hogy nem szabad felállnod a székre!
Reakció 2: „Mit keresel kicsim? Csak nem ebéd előtti nasivadászaton vagy? Gyere, leveszlek onnan. Kérlek legközelebb szólj nekem, ha szeretnél valamit onnan fentről, mert ez egy bilegős szék, és könnyen leeshetsz róla. Rendben?”
A második verzió sokkal több önfegyelmet, időt és energiát igényel a szülő részéről, de rövid- és hosszútávon is sokkal inkább kifizetődő. A gyerekek szeretik tudni egy-egy tiltás hátterét, segítünk nekik annak elfogadásában, ha elmagyarázzuk – ha kell 100x -, hogy mi az oka.
4. Ösztönözd a függetlenségét
Egy gyerek felfedező, újító, feltaláló, aki elismerésre vágyik, ösztönzésre és háttérországra. Ha ezek bármelyike hibádzik, akkor frusztráltá válik, ami magában rejti a hiszti bármikori kitörését. Engedd, hogy megpróbálja, engedd, hogy hibázzon – természetesen addig, míg az nem veszélyes se rá, se másra.
Itt nagyon vékony jégen táncolsz. Mondok egy példát; adott egy kisgyerek, ki ügyesen veszi le a cipőjét, és ezért azt gondolja, hogy ő már fel is tudja húzni azt. Indulnátok, ő pedig megpróbálja. Te elmondod neki, hogy húzza le a cipzárt először -de ő nem akarja, mert ő a kemény gyerek és mit neki a cipzár. Nos, ekkor indulhat két irányba a dolog.
Irány 1: próbálja, nem sikerül, te mondod neki tovább a kulcs-infót, de ő csak azért se akarja megfogadni – nehogy már neked legyen igazad -, persze nem sikerül, ettől ideges, frusztrált lesz és kitör a hiszti. Eldobja a cipőt, üvölt, sír, és itt elvesztetted a gyereket.
Irány 2: leülsz mellé, és azt mondod, hogy mi lenne, ha először segítene felvenni a te cipődet. Mondja, vagy épp mutassa meg, hogyan kell ezt csinálni. Picit bénázhatsz is – nem kötöd ki a fűzőt, nem húzod le a cipzárt -, hogy rávezesd, nem erővel, hanem ésszel lehet csak megoldani dolgokat. Így már könnyebben veszi tőled is a tanácsot, hisz az előbb ő segített neked, így tiszta sor, hogy most te is segíthetsz neki.
5. Adj neki választási lehetőséget
Ez a legegyszerűbb és nem mellesleg igen hatékony. Remek hiszti-talaj, mikor valamit rá akarsz erőlteni – ő legalábbis ezt érezheti. Szóval mindig adj aletrnatívát; Reggelire gabonapehely, vagy sajtos kenyér? Melyik pólót szeretnéd ma felvenni, a kéket, vagy a zöldet? Melyik gyümölcsöt kéred, banán, vagy alma?
Ezzel azt érzi, hogy partnerként kezeled, fontos a véleménye, és remek érzéssel tölti el, mikor az lesz, amit ő akar.
Ezekkel nem fogsz tudni minden egyes hisztit elkerülni, azonban drasztikusan lecsökkentheted mind a számukat, mind pedig a hevességüket.