A kisgyermekek általában 2 éves koruk körül már egyedül leveszik a pólójukat illetve a zoknijukat. Egy óvodáskorú gyermek már képes fel-és leöltözni, persze ehhez sok türelem és motiváció szükséges. Én rendszerint egy mesébe foglaltam az öltözködést, illetve olyan ruhadarabokkal kezdtük, ameyeket a gyermekem könnyen vett fel, így a sikerélmény sem váratott magára.
1. Öltözködjünk játékosan: Halász Juditnak van egy nagyon jó öltözködős zenéje, amit érdemes megnézni (DVD-n, Youtubon stb…) ez az „Egyik kezem, másik kezem…..”. Nos, ezt mi nagyon sokszor megnéztük, és amikor öltözködésre került a sor, a mami zengő-bongó hangján énekelni kezdte a dalt. Miután a gyerekek a dalban öltözködnek, a sajátom is próbálta ügyesen felvenni a ruhadarabokat.
2. Válasszunk gumis derekú nadrágot vagy szoknyát, ez sikerélmény nyújt neki, hiszen könnyen fel tudja venni, így kedvet kap az öltözködéshez!
3. Hagyjunk időt az öltözködésre! Olyan időpontot válasszunk, amikor nem kell rohanni, van ideje a gyerkőcnek nyugodtan felöltöznie, nem hajt a tatár minket, így stresszmentesen „alkothat” a pici. 🙂
4. Olyan ruhadarabokat válasszunk, amelyen nagy gombok vannak. A cipzárt hagyjuk későbbre!
6. A ruháit úgy tegyük ki, amilyen sorrendben fel kell vennie.
7. Már az elején tanítsuk meg arra, hogy alulról gomboljunk.
8. Mindig dicsérjük meg, amikor felöltözött, és ne hangsúlyozuk ki a hibákat, hogy „lassú voltál, mint egy csiga”, „legközelebb, ne fordítva vedd fel”. Lesz még időnk korrigálni az öltözködés menetét, először szoktassuk hozzá, akarjon magától öltözködni!
Ruhára fel, Cukimanók! 🙂