Az egyik legjobb barátnőm alig 2 hete jött haza a kórházból a kisfiával szülés után. Tegnap meglátogattam, és megdöbbentem, mennyire kimerült szegény máris. Ez felidézte bennem, hogy alig 2 éve én is ugyanígy voltam, amikor a kislányomat hoztuk haza a kórházból. Miközben tényleg fantasztikus dolog, ha az embernek gyermeke születik, az alváshiány tényleg elképesztő. Ráadásul mindeközben az ember élete teljesen megváltozik – nem klisé, de innentől az lesz az életcélod, hogy ezt a pici emberkét életben tartsd és ez minden mást háttérbe szorít.
Itt van 5 tipp, hogy mire figyelj testileg és lelkileg, hogy ne készülj ki, amikor hazaviszed az első babádat a kórházból.
1. Fogadd el a segítséget!
Nekem az első és legfontosabb tanulság az volt, hogy merjek segítséget elfogadni. Nem kell mindig mindennek tökéletesnek lenni, nem gáz, ha nincsen időd főzni vagy rendet rakni. Hihetetlenül nagy segítség, ha valaki kész ételt hoz Nektek vagy kitakarít, és így Te a babával tudsz foglalkozni, és saját magatokkal. Nekem nagyon sokat segített, hogy az első 2 hétben anyukám és az anyósom is folyton meglepett valami finomsággal, és így ezen nem kellett agyalnom legalább. Nyugodtan fogd be a párodat is, mert persze ő is kimerült, de a babát elsősorban mégis Te ápolod, ezért nagyon jó, ha ő meg rád figyel és segít abban, hogy el tudj menni hajat mosni, fürdeni vagy letesz eléd egy tányér vacsorát.
Fotó: Pinterest
2. Találd meg a saját ritmusod!
Érdemes babaápolási és gyermeknevelési szakkönyveket elolvasni, és minél több emberrel beszélgetni a témáról, mert így nagyon sokat tanulhatsz erről az új területről. Minden család, baba és anyuka teljesen más, így az a fontos, hogy a ti életetekben megtaláld a ritmust, hogy működni tudjatok. Ez így elsőre nagyon rejtelmesen hangzik, de nem olyan bonyolult. Gondold át az életeteket, a napirendeket és próbáld a babáét ehhez igazítani, hogy ne őrüljetek később meg.
3. Nem őrültél meg, ha…
…ha minden másodpercben ellenőrizni akarod a babát és rettegsz, hogy valami nincsen rendben. Én például, amikor hordoztam a picit, nagyon féltem attól, hogy lélegzik e. Egészen be tudtam ezen pánikolni, annyira, hogy folyton ezt vizsgálgattam, annyira, hogy nemegyszer véletlenül fel is ébresztettem vele a kislányomat. Így utólag persze könnyű ezen nevetni, de amikor ott van az ember, nagyon nehéz elengedni ezeket a félelmeket. Tehát ez teljesen normális dolog, nyugodtan aggódj. Ha azonban már zavar a dolog, akkor kezdj el rajta dolgozni, hogy elengedd ezeket a félelmeket. Éppen ez fogja fejleszteni a személyiségedet. Nekem például rengeteget segített egy pszichológus, hogy szembenézzek ezekkel a félelmekkel és elengedjem őket. Nyugodtan kutass utána a félelmeidnek, olvass róluk az interneten vagy fordulj szakemberhez. Ha nem teszed, akkor sosem tudsz túllépni rajtuk!
{adselite}
4. Merj kérdezni!
Egyáltalán nem ciki, ha valamit nem tudsz és meg kell tanulnod. Senki nem tudja előre, hogy hogyan kell például megfürdetni az újszülöttet vagy mik azok a piros pöttyök a pocakján. Ha olvastál is ezekről korábban a gyakorlatban minden már lesz és ez így a normális. Éppen ezért egyáltalán nem gond, ha folyamatosan kérdezel! Nagyon hasznos tud lenni például az édesanyád, aki ugye már garantáltan felnevelt és életben tartott legalább egy gyereket, Téged De ugyanilyen hasznos infókat nyerhetsz az anyósodtól (ráadásul ezzel jópontokat is szerezhetsz magadnak). Ha pedig a baba egészségéről van szó, egyáltalán nem gond, ha akár buta kérdéseket is felteszel a gyerekorvosnak, maximum mosolyog egyet a dolgon.
DIVAT NEKÜNK- ANYA ÉS ÉN
5. Elő a barátokkal!
Az első gyerek születése után nemcsak az anyuka élete, hanem személyisége is megváltozik. Nagyon sokat formál az emberen az anyaság és ez így természetes. Viszont nagyon fontos, hogy ne szakadj el teljesen a régi életedtől, annál jobban meg fog viselni ez a nagy változás. Ebben nagyon nagy segítséget nyújthatnak a barátaid. Anyaként egy pici babával persze nem egyszerű fenntartani egy barátságot. Nagy szerencséd van, ha az egyik barátod szintén kismama, ugyanis, személyes tapasztalatból mondhatom, hogy együtt minden könnyebb. Ha a barátaiddal nem is tudtok találkozni, legalább telefonon beszéljetek minél többet és még, ha nem is azonos az élethelyzetetek, akkor is ossz meg velük minél többet a problémáidból és szánj időt az ő problémáik meghallgatására is amennyire csak tudsz. Így tudtok túllendülni a nehezebb napokon és átmenteni a barátságot a jövőre.
+1 Egyszer vége lesz…
Ne felejtsd el, hogy egyszer, alig pár hónap múlva, vége lesz ennek az idegőrlő időszaknak, amikor minden annyira új, és ijesztő, és minden csak akörül forog, hogy mikor eszik és alszik a baba. És utána már sokkal könnyebb lesz az életetek, mert kialakul a napirendetek, és így már sokkal jobban tudtok majd mozogni és közösségbe járni. Persze az anyaság majd ekkor is rengeteg feladattal szolgál majd úgy kb. még 20-30 évig.
Forrás: http://daywithfe.com/guest-post-tips-for-bringing-home-baby/