Előző cikkeinkben csak a babaápolásról beszéltünk, most beszéljünk picit a mamákról is. Amikor az ember babát vár, a teste érdekes és sokszor sajnos kellemetlen dolgokat produkál, amiknek egy része megmarad szülés után is. Hogyan tudnánk ezeket otthon enyhíteni növényekkel?
{adselite}
Az egyik gyakori probléma a visszér, amit elsősorban a hormonális változások és a súlynövekedés okoz. Ennek kezelésére kiváló növény a vadgesztenye.
A csodálatos vadgesztenye
Amikor óvodás voltam, nálunk elterjedt a hír, hogy a vadgesztenye termését le lehet adni gyógyszertárakban és fizetnek érte, mert gyógyszer-alapanyag. Ha nem is erre a célra, de mi rengeteget gyűjtöttünk belőle minden ősszel és én a mai napig felszedek párat és az asztalomra teszem, mert az az őszhöz tartozik. Ti is így vagytok ezzel?
De miért jó a vadgesztenye a visszerekre?
A vadgesztenyében a következő anyagok találhatók: 3-18% szaponin (eszcin), Kumarin-származékok (eszkulin), cseranyagok, flavonoid-glikozidok, 60-70% keményítő. Az eszcin érösszehúzó és gyulladásgátló hatású, ami a vénák tónusát is fokozza, így nemcsak csökkenti a visszerek tágulatát, de még a gyulladást és a fájdalmat is képes enyhíteni.
Hogyan lehet felhasználni a vadgesztenyét?
Otthoni felhasználásnál a legegyszerűbb, ha vadgesztenye-pakolást készítünk.
Ezt a következőképpen tudod megcsinálni:
1. Szedjél vadgesztenyét, majd hámozd meg. A hámozás úgy a legegyszerűbb, ha előtte vízbe áztatod a gesztenyét, de sajnos, ez még így sem egy kellemes feladat.
2. Reszeld le a meghámozott gesztenyéket és szárítsd meg.
3. Ha megszáradt, robotgépben aprítsd fel, ha már elég apró, adj hozzá vizet és elegyítsd a gép segítségével.
4. Ezt a pakolást kend fel az érintett felületre és borítsd be gézzel, hogy fixáld. Hagyd magadon 15-20 percet vagy ameddig a babád le nem szedi.
Mire lehet még használni a vadgesztenyét?
– az őrölt mag kiváló ragasztóanyag (csiriz), ami jól jöhet, ha a gyerekekkel akarunk valamit összeütni, de nem szeretnénk veszélyes anyagokat használni
– a fakéregből nyert eszkulin fényvédő hatású, elnyeli az ultraibolya sugarakat
– ugyanez az eszkulin csökkenti a hajszálerek áteresztőképességét, így jó aranyér kezelésére is
– a vadgesztenye magjával, a benne található szaponinok miatt, moshatunk is:
1. A legegyszerűbb, ha 3-4 gesztenyét mosózsákba teszünk és mosunk vele. Fontos, hogy csak 40 fok felett működik igazán, mert a szaponin, ennél a hőfoknál kezd el kioldódni, de 95 fokig is használható. Mosás után kiszárítva 5 alkalommal újrahasználható. A színes ruháknál a hatása elegendő, azonban fehérekhez kiegészítő anyagra lesz szükség, adjunk még hozzá mosószódát, szódabikarbónát vagy nátrium-perkarbonátot. A módszer egyetlen hibája az, hogy, ha a mosózsákból kiszöknek a gesztenyék, eltömhetik a mosógépet.
2. Ha ezt nem akarod kockáztatni könnyen készíthetsz belőle folyékony mosószert. Ehhez vágj darabokra 4 megpucolt gesztenyemagot, majd 1 liternyi vízben főzd fel. 5 perc forralás után vedd le a tűzről, majd hűtsd ki és végül szűrd le és már használhatod is. Mivel nincsen tartósítva 1 hét alatt fel kell használni.
Végezetül pedig, ha esetleg erdő mellett laktok és szeretitek az állatokat, télen jól jöhet, hogy a vadgesztenye magja a nagy keményítőtartalom miatt vadtakarmánynak is használható.
Ha érdekesnek találtad a témát és szeretnél további ötleteket megtudni a gyógynövényes baba- és mamaápolásról, látogass el a herbarting.hu-ra.
források: wikipedia.org/wiki/Vadgesztenye, szabadonebredok.info/vadgesztenye-keszitmenyek- hazilag-krem- tea-tinktura, antalvali.com/boszorkanykonyha/boszorkanykonyha/tisztito-es-mososzerek.html/vadgesztenye-mosodio- helyett.html, wikipedia.org/wiki/K%C3%B6z%C3%B6ns%C3%A9ges_vadgesztenye, balintgazda.hu/aktualis-kert/oktober/a- vadgesztenye.html, hazipatika.com/gyogynovenytar/vadgesztenye/18, okovolgy.hu/a-termeszet- ajandekai-a- mosonovenyek-vadgesztenye- mosodio-es- tarsaik, moonlightrainbow.tumblr.com