Nincs olyan szoptató anya, aki ne tenné fel magának a kérdést: van elég anyatejem? Ne aggódj, nem vagy egyedül a kételyeiddel, és valójában a legtöbb nő keményen megdolgozik a sikerért. Most kiderül, hogy mikor kell aggódnod, és mire kell figyelned szoptatás érdekében!
Kevés anyatej jelei
6 hetes korig elsősorban a pisis-kakis pelusok száma a mérvadó. 5-6 pisis pelenkának lennie kell. Egy „adag” vizelet 2-3 evőkanálnyi folyadékot jelent. Érdemes tesztelni a dolgot, és tiszta pelenkába beleönteni ezt a mennyiséget, hogy tudd mit kell észlelned, ha a pisis pelusok számát figyeled. Kakis pelenkából napi 1 a minimum, de 6 hetes kor után már ez nem lesz lényeges. Lehet, hogy napi 3-szor érkezik csomag, de lehet hogy csak 3 naponta.
A szám szerinti hízás legalább 100-120 gramm hetente, de havonta átlagosan 4-500 gr. A babák súlyfejlődése nem egyenletes, és 3 hónapos kor után lelassul, ezt figyelembe kell venni.
Kevés anyatej lehetséges okai, teendők
Egyszerűen nem elég
Az esetek nagy részében csak arról van szó, hogy a babának be kell állítania a saját igényeinek megfelelő mennyiségű tejet, ami nagyjából annyit jelent, hogy 2-3 napig nem történik más csak összebújás, és szopizás. Nem szabad a babát sem időben, sem az alkalmak számában korlátozni. Tökélyre tudod fejleszteni a tejszaporítást, mégpedig úgy, hogy egy szoptatáson belül váltogatod az oldalt. Amikor úgy érzed „kifogyott” az egyik cicid, akkor átteszed a másikra. Ezt lehet a végtelenségig csinálni, ha a babának is van kedve hozzá. Lényegében ezzel eléred, hogy rengeteg inger érje a mellet, és megérteted a szervezettel, hogy több tejre van szükség. Ha ez a módszer nem kivitelezhető, akkor jön a fejés, mint opció. A fejés úgy a leghatékonyabb, ha közben beindul a tejleadó reflex is, ez általában egy jól behatárolható érzéssel társul, illetve ilyenkor több sugárban, szinte spriccelve érkezik az anyatej. Naponta 6-8 alkalommal jó ha fejsz, és úgy az igazi ha közvetlenül szoptatás után teszed. Próbálj meg mindig kicsit többet lefejni, mint előző nap. Létezik szaporító fejés is, amikor is váltva, minkét mellből fejsz legalább fél órán keresztül. A családot ér riasztani, és segítséget kérni némi élelem bekészítésében ezekben az embert próbáló napokban. 🙂
Ide még egy gondolat: 40 napig elvileg nem apad el teljesen a tej, és fel lehet tornászni a mennyiséget! Ne add fel!
Nem hatékony szoptatási gyakorlat/mellre helyezés
A kereslet-kínálat elve csak megfelelő mellre helyezés esetén működik. Ekkor jut a női szervezet a megfelelő jelzésekhez a tejtermelés beállítására. Amikor jól van mellen a baba akkor a szoptatás nem kellemetlen, nem fájdalmas. A kicsi hallhatóan, láthatóan nyel, kortyol, anyatej csordogál a szája szélén. Ha aggódsz, akkor érdemes hozzáértő szakemberrel megnézetni, hogy megfelelő-e a technikátok. Illetve ő mindenféle szoptatási pózokat tud mutatni, annak érdekében, hogy több irányból maximálisan kiürüljenek a mellek, ami szintén serkenti a tejtermelést.
Kevés tejtermelő mirigy
Vannak olyan ritka esetek, amikor a kevés tejtermelő mirigy okozza a problémát. Ebben az esetben a jó szoptatási gyakorlat mellett sincs elegendő anyatej. Ebben egy ultrahang vizsgálat tud mérvadó lenni, és mindenképpen kérj segítséget. Beszélj szoptatási tanácsadóval, védőnővel! Ne keseredj el, semmi probléma sincs, ha vegyes táplálásban részesül a babád! Te mindent megteszel, amit lehet!
Menetrend szerinti szoptatások
Említettem már, hogy mennyire lényeges, hogy ne korlátozzuk a babát! Egyen ahányszor, és ameddig csak akar, persze ha lehetséges ezt kivitelezni. Az időre etetett babák egy részénél megfigyelhető, hogy 3-4 hónapos korra elkezd csökkenni a tejmennyiség. A mellek gyakori kiürítése megelőzi ezt a problémát. A napirend nagyon fontos, de a szoptatásnak nagy ellensége lehet. Ha konkrét napi rutinnal működtök, akkor időközönként próbálj meg fejni a szoptatások mellett!
Cumizavar, bimbóvédő, pótlás
Sokan vitatják a cumizavar létezését, én viszont számtalanszor látom a hátrányát a nem megfelelően adott pótlásnak, vagy a cumiknak. A lényeget mindenki tudja, a cumisüvegből gyorsabban jön a tápszer, sőt első pillanattól bőven jön belőle, nem kell megvárni, amíg beindulnak a dolgok, nem kell dolgozni érte. Illetve más a szopizási technika a cumisüveg cumijánál, és a bimbóvédőnél is, mint az anyamellnél.
Az eredmény egy roppant bosszús baba lesz szoptatás közben, aki csak dobálja magát, kiköpi a cicit, és nem akar szopizni. Ráadásul a mellbimbót is felsebzi a baba a helytelen technika miatt. Ilyenkor a legjobb félálomban mellre tenni, ekkor nyugodtabb, és jobban elfogadja a cicit. Sokszor jól jön egy tapasztalt szoptatási tanácsadó segítsége is.
Sok kicsi gond nélkül megoldja a vegyes, cumisüveges táplálást, de ha nem muszáj, akkor nem kell kockáztatni. Pótlást -ha szükséges- érdemes pohárból, svéd itatópohárból vagy fecskendőből adni a babának. Illetve van egy remek kis találmány, a szoptanít. A nyakadba akasztasz egy tartályt, amibe a tápszert teszed. A tartályból vékony csövecske vezet el a mellbimbódig, így a baba a csövecskével együtt fog szopizni, tehát a szoptatások alkalmával már a pótlást is megkapja, és a mellet is több inger éri. Lényeges segítség abban is, hogy a cumizavaros türelmetlen kicsi is megkapja az “azonnal jön a kajcsi” érzést. Érdemes a szoptanít készüléket a beruházás előtt megismerni, esetleg, ha van rá lehetőség akkor kölcsönözni. Így fogod látni, hogy nektek bejön-e. Néhány ügyes anyuka egyébként simán legyártja otthon magának pár forintból 🙂

Növekedési ugrás
A pótlás adásának módját megbeszéltük, de nagyon fontos azt is tudni, hogy ha egy mód van rá, akkor szánj rá időt, és próbáld meg a hiányzó adagokat sok szoptatással, fejéssel összehozni. A legjobb, ha lefejt tejjel pótolsz. A növekedési ugrásoknál pedig nem szabad kétségbeesni. A már sokszor említett 1-2 nap rendkívüli állapot után a baba képes megnövelni a tejmennyiséget, ha megadod neki a lehetőséget. Tudom, hogy nehéz, de nem kell idegességedben rögtön a tápszerhez nyúlni!
Túltelítődés, tejcsatorna elzáródás, mellgyulladás
A túltelítődés elkerülése érdekében fontos, hogy soha ne generáld saját magadnak a problémát! Ne „gyűjtögesd” a tejet! A szervezet nagyon okos, ha érzi, hogy telítődtek a mellek, de nem ürülnek hatékonyan, és rendszeresen, akkor máris küldi a jelzést, hogy nincs szükség ennyi anyatejre, és csökkenni fog a termelés. Ráadásul tényleg rosszul jöhetsz ki a dologból.
Nagyon sok anya átesik az első 6 hétben a tejcsatornák elzáródása miatti lázon, gyulladáson sajnos. A legfontosabb a mell rendszeres, hatékony kiürülésének biztosítása jó szoptatási gyakorlattal, vagy fejéssel. A kényelmes melltartó kiválasztására is időt kell szánni, annak érdekében, hogy ne nyomódjon meg a mell- éjjel alvás közben sem!
Ha pirosság, csomók, láz, gyulladás jeleit észleled, akkor még jobban rá kell kapcsolni a szoptatásra/fejésre – 2 óránként, éjjel is. Annyiban még segítheted a javulást, hogy szoptatás/fejés előtt 5-10 percre meleg borogatással vagy zuhannyal segíted a tejcsatornák nyílását a problémás területen. Próbálj minél több pozícióban szoptatni, hogy mindenhonnan ki tudjon ürülni a tej. Régebben javasoltuk a masszírozást, mostanra már ezt nem tartjuk helyes lépésnek. Sokszor többet árt, mint használ!
Ha sehogyan sem boldogulsz, és napok óta lázas vagy, akkor érdemes felkeresni egy szoptatási ambulanciát, persze ha egyáltalán van a közeledben Sajnos kevés található az országban. De nyugodtan hívhatod a védőnődet, szoptatási tanácsadót, elhúzódó esetben pedig a kórházat keresd fel, ahol szültél, vagy a szülész orvosodat! Ilyenkor vérvétellel, ultrahanggal megállapítják, hogy szükséges-e antibiotikum, illetve ha máshogy nem megy, akkor segítenek lefejni a pangó tejet, és tanácsokat is kapsz a probléma megoldására. Egyébként az első hetek nehézségeiben jól jöhet otthonra egy elektromos mellszívó.
Sajnos sokszor a láz múlásával még nem ér véget a kálvária, mert a regenerálódáshoz is idő kell. Néhány anyuka beszámol róla, hogy nehézkesen lesz újra annyi teje az érintett mellben, mint előtte. Kitartás, vissza fog állni minden! Lehetőleg erre területre fokozottan figyelj! Előfordulhat, hogy ugyanott jelentkezik a későbbiekben is probléma!

Életmód
Beszéljünk először a stresszről. Az életben adódhat rengeteg nehézség, ami nemcsak a baba, és a kevés anyatej problémája körül forog. Nagyon nehéz minden helyzetben helyt állni, és az erre érzékeny anyáknál rögtön a tejtermelés látja kárát. Gondolj arra, hogy a babának a szoptatás több, mint táplálékforrás. Neki a megnyugvást, a testközelséget, a biztonságot jelenti. Próbálj te is megnyugodni, és csak saját magatokra koncentrálni. Egy rövid időre tedd félre a gondokat, és a mérleget! Élvezd ki a sajátgyártású kis gyönyörűséged illatát, bőre érintését, fürödj a tekintetében, hallgasd a kis kacajokat! Hamar feltöltődsz, és könnyebb lesz így szoptatni.
Természetesen kerüld a dohányzást, az alkohol- és drogfogyasztás, nyilván nem tesz jót szoptatás sikerének. A kóros alultápláltság is vezethet az anyatej mennyiségének csökkenéséhez, ezért fontos az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, és a bő folyadékfogyasztás.
Ha gyógyszert kell szedned, mindig említsd meg az orvosodnak a szoptatás tényét! Remélhetőleg olyan készítményt választ neked, ami nincs hatással a szoptatás kimenetelére.
Baba gondok
A megfelelő mellre tétel, és szoptatási technika fontosságáról tudsz, viszont előfordul, hogy a babával van gond. Az első időszakra jellemző, hogy nagyon aluszékonyak. Muszáj ébresztgetni őket! Nem biztos, hogy minden baba sírással jelez, ha éhes. Kezdetben tátog, keres, nyugtalan. Az első jelre mellre kell tenni! Egy újszülött, ha ilyenkor nem kap enni, akkor szépen visszaalszik. Hosszú órákig tartó alvásba ne engedjük bele az újszülöttet! Az ébresztés nagyon finoman indul, takarjuk ki, beszéljünk hozzá, simogassuk. Ezt érdemes a felületes alvás időszakában megtenni, amikor az aktív szemmozgás fázisában van. Lehet kicsit megdörzsölni a hátát, megcirógatni a száját, ha semmi nem segít, akkor jöhet a levetkőztetés, és a peluscsere. Ha éber, és felkeltettük az érdeklődését is, akkor biztosan ügyesen szopizik majd.
Sokszor halljuk a „lusta baba” jelzőt. Ha kikeveredett a pici a sárgaságból, akkor érdemes megnézni, hogy a lustaság például nem lenőtt nyelv miatt alakult-e ki. A nyelvfék műtéti bemetszése szükség esetén megmenti a szoptatást, de a későbbi beszédfejlődést is.
A száj köröli izomtónuszavarok, nyaki hipotónia stb. mind vezethet problémához a szoptatás során. Gyanú esetén érdemes felkeresni egy Dévényes gyógytornászt, mert rengeteget tud segíteni!
Ha tovább olvasgatnál a témában: Mit tegyünk, hogy több anyatejünk legyen?