A várva várt első nap otthon. Se csecsemős nővér, se szobatárs. Mi most segítünk, hogy minél gördülékenyebben menjen, tippekkel, tanácsokkal, tapasztalatokkal. A kórházban a babádtól látottakra ne alapozz. Otthon általában másként viselkednek a picik, hisz nyugodtabb körülmények közt lehetnek, más energiák, más rezgések veszik körül őket. A te kisbabád is pár nap alatt alkalmazkodik az új ágyához, az új fényekhez, hangokhoz… stb. Össze kell szoknotok, meg kell találjátok a saját ritmusotokat.
Az első etetés- altatás
Mikor hazaértek a kórházból, egész biztos, hogy enni kér majd. Üljetek le kényelmesen – élvezd az otthon meghitt nyugalmát – és etesd meg. Ha te olyan szerencsés vagy, hogy tudod szoptatni a babádat, akkor bizony könnyű dolgod van. A tej mindig kéznél lesz és pont megfelelő hőmérsékleten érkezik. Éld meg a szoptatásban rejlő abszolút természetességet, és örömöt. Ha nem elegendő még a tejed, vagy nem tudod/nem szeretnéd szoptatni a picit, akkor beszélj a gyermekorvossal, hogy milyen tápszert ajánl. Apuka előtte már vegyen otthonra, és szerezzetek be egy olyan cumisüveget is, ami a levegőnyelés csökkentését biztosítja. A cumisüvegből etetés is lehet épp olyan meghitt és szeretettel teli, a lényeg, hogy közben ne érezz semmiféle lelkiismeret furdalást, vagy hasonló butaságot! Örülj, hogy ma már remek készítmények állnak rendelkezésünkre. A pár napos babák általában már a szopizás közben elalszanak, de figyelj! Ha habzsolva cicizik – vagy cumizik – sok levegőt nyelhet, és ha nem büfizteted meg, pár perc után sírva ébredhet. Ha elaludt, tedd óvatosan a válladra és kezd el lentről felfelé simogatni a hátát. Bevált módszer az ütögetés helyett, és így kisebb az esélye, hogy felébred, viszont a nem kívánatos levegő távozni tud a pocakjából. Ha megébred, ringasd és dúdolj, vagy énekelj neki halkan. Tapasztald ki, hogy a csendet szereti-e, vagy inkább az enyhe alap “zajt”.
{adselite}
Az első együtt töltött ébrenlét
Az első pár napban még nem sok időt tölt ébren, maximum fél órákat – természetesen ez változhat, hisz egyik csecsemő sem egyforma. Amikor először nyitja ki csöpp kis szemeit az otthon homályos képét látja majd. Vedd ölbe, adj neki biztonságot, had érezze a szíved dobogását, ami 40 héten át ritmust adott a kis benti létezésének. Beszélj hozzá; meséld el neki, milyen a szobája, miket fogtok csinálni, ha picit nagyobb lesz, mond el, mit érzel akkor, mikor a karodban tartod… Azért mert még nem érti a szavak jelentését, érzi a tartalmukat. Persze, az is jó, ha a kiságyában nézelődhet, de az első alkalmakat használd ki, hogy még közelebb kerüljetek egymáshoz.
Az első pelenkacsere
Neked már volt részed ugyan ehhez a kórházban, de hidd el, teljesen más lesz otthon, ahol az általad választott pelenkázón csomagolod ki a babádat. Ha szerencsés vagy, mire hazamentek már kiürül az a ragacsos, fekete szurokszerű dolog, amit alig lehet letörölni a pici popsijáról. Remek lehetőség, hogy apa is segítsen a folyamatban. Mutasd meg nekik, tanuljátok, gyakoroljátok együtt. Sosem hinnéd, mennyire mókás is lehet, ha valaki lepisil… Érdemes ébredés után várni pár percet, majd tisztába tenni, és utána etetni. Neki is sokkal kényelmesebb lesz úgy szopizni, ha tiszta a pelus. Persze benne van a pakliban, hogy utána, vagy akár közben is kerül ez-az-amaz a pelenkába, de az első időszakban ez még tökéletesen normális dolog.
Az első fürdetés
Ajaj, ez aztán a félelmetes. Az összes “első” közül ezt fogod valóban először csinálni. Érdemes itt is apával közösen harcba menni, jókat lehet nevetni a közös ügyetlenkedéseken, aggódásokon; “Vigyázz, ne menjen a szemébe a víz! Fog erősen, jaj ne olyan erősen! Hozd a kifogót…Kifogót? Az meg mi??… A törülközőjét, hát tudod!” Az egészen apró babákat elegendő minden második nap fürdetni. A víz megfelelő hőmérséklete még egy igen gaz mumus a friss szülők számára. Van egy egyszerű megoldás; tedd bele a könyököd, ha azt érzed, hogy nem érzed se melegnek, se hidegnek, akkor nyert ügyed van. Fürdetésnél egy a fontos, légy magabiztos, ha a baba bizonytalanságot érez, félni fog és sírni kezd – persze az első alkalmakat lehet, hogy így is végig üvölti majd, de az is előfordulhat, hogy egyből lubickolni kezd. Fürdethetjük kiskádban, csapban, spéci lavórban, de akár együtt velünk is. A köldökcsonk ápolásáról itt olvashatsz.
Az első látogatók
Van, aki 6 hétig senkit se fogad szívesen, van, aki már másnap szeretné maga körül tudni a szeretteit. Az első pár hétben azonban jobb, ha pihensz, a picire és a párodra koncentrálsz, épp ezért érdemes a közeli szeretteidet – újdonsült nagyszülők, nagynénik, nagybácsik, leendő keresztszülők – nem kizárni teljes mértékben. Hidd el fantasztikus, mikor a konyhába ki se kell menned, de finom húsleves és rántott hús vár az ebédlőasztalon. Másrészt így átélheted az anyai büszkeséget, ahogy látod az arcukon az örömöt és csodálatot, mikor először meglátják, és a kezükbe tartják a te kisbabádat. Figyelj azonban, hogy ne legyen “túl sok” a jóból, ha picit is azt érzed, a látogatásból pont ennyi elég volt, kedvesen mond el, hogy most már pihenni szeretnél.