25 csináld magad otthon tisztítószer nagyanyáink bevált receptjei alapján. Nagymamám mindent felhasznált (amit fel lehetett), és megtalálhtó volt háztartásában. Dehogy használt ő drága súrolószereket, illetve bútorápolókat! Ismerte a konyhai alapanyagok hatását és fortélyait a takarítás során felbukkanó foltoknál. Az ecetből, sóból, szódabikarbónából csodaszereket készíthetünk és ragyogó lakást varázsolhatunk. Mindezt olcsón és káros vegyi anyagoktól menetesen.
VEGYSZERMENTES TISZTÍTÓSZEREK
Vízkő eltávolítása ecettel
Nagyanyáink bevált módszere valóban még a makacs vízköveteket is eltünteti:
150 ml ecet
150 ml víz
¼ teáskanál só
A 3 hozzávalót keverd össze, töröld át vele a vízköves felületet. Hagy rajta állni 10-15 percig, ezután öblítsd le tiszta vízzel.
Kárpit tisztítás– olyan lesz, mint újkorában!
A kissé megkopott illetve a gyerek által kissé megviselt szőnyeget formába hozhatjuk, ha a partvisunkat a következő egyvelegbe mártjuk. Az keveréket nem kell kimosni a szőnyegből!
1 pohár ecet
3,5 l víz
Foltos szőnyeg tisztítása- Van folt, nincs folt
2 ek. só
½ pohár ecet
A sót és az ecetet jól összekeverjük. Egy ruhával bedörzsöljük vele a foltot. Hagyjuk megszáradni, majd kiporszívózzuk a szőnyeget.
Víznyomok eltüntetése a bútorokról
½ pohár ecet
½ pohár olivaolaj
{adselite}
A keveréket egy puha ruhával átitatjuk, és áttöröljük vele a felületet. Egy másik puha ruhával tovább fényesítjük a bútort.
Kávéfőző tisztítása
Ha reggelente egy kicsit keserűnek érzed a kávé ízét, a főző valószínű, hogy tisztításra szorul. Az alábbi szer segít, hogy a kávé íze ismét a régi legyen:
2 pohár ecet
1 pohár víz
A gépbe teszünk egy filtert, és az oldatot a víztartóba öntjük. Kapcsoljuk be a kávéfőt és futtassunk le egy teljes programot. Vegyük ki a filtert, és tegyünk be egy újat. Ezután 3 teljes programon át tiszta vizet főzzünk át a programon. A programok között a filtert cseréljük!
Ajánlott 40-60 kávéfőzést követően ismételni, attól függően, hogy lágy víz vagy kemény víz folyik a csapból.
Hatékony mosogatószer
A drága mosogatószerünket lecserélhetjük egy olcsóbb kiadásra, melyből hatékony szert készíthetünk. (azért ne a legolcsóbbat vegyük meg vagy ne várjunk csodát)
Öntsünk 3-4 evőkanál ecetet a mosogatószerhez, majd jól rázzuk össze. Az ecet fokozza a mosogatószer zsíroldó hatását, így nem lesz szükség egyéb vegyszer alkalmazására.
Csilli-villi tűzhely
A főzőlapra szórjunk egy ½ csomag sütőport, és jól dörzsöljük át vele a felületet. Pá-pá zsíros és maszatos foltok!
Mosogatógép szagtalanítása
A leghatékonyabban úgy tudjuk a kellemetlen szagokat eltüntetni, ha ½ pohár szódabikarbónát öntünk a mosogatógépbe, és üresen lefuttatunk egy öblítő programot.
Mikrohullámú sütő tisztítása
Egy mikrózható edénybe tegyünk 2 ek. szódabikarbónát és 1 pohár vizet, amit jól összekeverünk. Kapcsoljuk be 3 percre magas hőfokon. Ezután egy nedves törlőkendővel áttöröljük a belesét, és a makacs zsíroknak hűlt helye marad.
Hűtőszekrény tisztítása
A szagok és a foltok eltávolításának legegyszerűbb módja, ha miután kipakoltuk a hűtő tartalmát, egy nedves szivacsot szódabikarbónával átitatunk, és ezzel átsúroljuk a hűtőt. Ezután egy tiszta nedves törlőkendővel jól töröljük át. A friss illat megőrzésének titka: egy egész tasak szódabikarbónát tegyünk a hűtőbe!
Tűzhelyre ragadt zsírfoltok
A szennyeződést egy nedves szivaccsal áttöröljük. Szódabikarbónát szórunk rá, és jöhet a súrolás!
A tűzhely melletti csempét is nedves szódabikarbónás ronggyal szoktam áttörölni, amelytől zsírmentes lesz, egy darabig.
Leégett lábasok és serpenyők elmosása
Akármilyen ügyes konyhatündérek vagyunk, hm…előfordul, hogy egy kicsit odakap az étel.:)
Az odakozmált edénybe 4 pohár vizet (kb. a negyedéig töltjük fel), és 5 ek. szódabikarbónát teszünk, melyet felforralunk. Néhány órára vagy egész éjszakára hagyjuk, hogy a szer megtegye a hatását. A szennyeződés szinte magától le fog válni.
Szemetes kuka szagtalanítása
Néha a szemetest is érdemes kimosni és szagtalanítani, melyen ez a könnyű módszer segít.
A szódabikarbónával átitatott nedves ronggyal áttöröljük a kukát. Megvárjuk, hogy megszáradjon, ezt követően rakjuk bele a szemeteszsákot. Megelőzhetjük a kellemetlen szagok kialakulását, ha a vödör aljába szódabikarbónát szórunk!
Zsírkréta nyomainak eltávolítása
Kedvencem, amikor a gyerekek csendben játszanak a szobában. Ilyenkor már mindig tudom, hogy valami csínytevés van a dologban. Például zsírkréta maradványok a bútoron.
Egy nedves ruhára szódabikarbónát szórunk és átsúroljuk vele a krétás felületet. Volt folt, nincs folt….
Fürdőszoba- vízkőmentes zuhanyrózsa
A szódabikarbóna és ecet ha csodákra nem is, de tisztításra képes.
A zuhanyfejre ¼ pohár szódabikarbónával és 1 pohár ecettel töltött vastag zacskót húzunk. Ragasztószalaggal lazán zárjuk le a száját. ( egy kis nyílást hagyjunk, hogy a gőz távozni tudjon.) Várjunk 1 órát, hogy az oldat kifejtse hatását. Ezt követően vegyük le a zacskót, és öblítsük le a lerakódást.
Tiszta WC
A tartályt és a kagylót is tisztán tarthatjuk a következő módszer használatával: Öntsünk ½ doboz szódabikarbónát a WC-be éjszakára. Reggel néhányszor áthúzzuk. A kagylót töröljük át szódabikarbónás nedves ronggyal.
Tea-és kávéfoltok eltüntetése
Előfordul,hogy a szőnyegre nem kívánatos dolgok kerülnek, melyektől sóval könnyen megszabadulhatunk.
A szivacsra egy kis sót szórunk és apró körkörös mozdulatokkal átsúroljuk a koszos részt. Ha makacs foltokkal találjuk szemben magunkat, akkor egyenlő arányban keverjünk össze sót és ecetet, majd az érintett felületet töröljük át.
Másik nagyon hatékony módszer kárpit tisztításhoz
A kávé vagy teafoltok eltávolítása néha lehetetlennek tűnik a szőnyegből. Finoman dörzsöljük a sört az anyagba és a folt egyszerűen felszívódik. A teljes sikerhez ismételjük meg többször!
Viszlát tésztás ragacsos csomó!
Dagasztás illetve gyúrt tészta készítésénél a ragacsos felületeket mindig is utáltam letakarítani. Ez a praktika nagyon jól jött. Nem mondom,hogy többet gyúrok, de ez sokat könnyített a dolgomon!
A dagasztott vagy gyúrt tésza készítése után, szórjuk be az érintett felületet sóval, majd egy szivaccsal töröljük át. Nem lesz ragacsos csomó!
Kád és csapok tisztán tartása
Váratlan vendégek betoppanása előtt, ragadjuk meg samponunkat és mossuk át vele a csapokat. A lerakódott szappanfoltok eltűnnek, a krómozott csaptelepek pedig ragyogni fognak.
Fésűk, kefék ápolása
Először is szedjük le a hajszálakat a keféről/ fésűről. A sörtéit kenjük be egy kevés samponnal. Egy nagyobb tál vízbe tegyünk egy kupaknyi sampont és áztassuk be a fésűt kb. 1 órán keresztül. Mielőtt kivennénk, forgassuk meg a vízben, majd öblítsük le!
Csillogó mosogatótálca
A rozsdamentes acél mosogatótálca fényének visszaszerzése érdekében, szórjunk a felületre lisztet és puha száraz ronggyal dörzsöljük át. Ezután öblítsük le, újra csillogni fog.
Bronz-és réztárgyak fényezése
Keverjünk össze egyenlő arányban sót, ecetet és lisztet, hogy krémes állagot kapjunk. Töröljük át vele a fémtárgyat, és hagyjuk rászáradni. Ezután tiszta, száraz ruhával súroljuk át!
Virágcserepek tisztítása
Lassan behordom a virágaimat az erkélyről, illetve átültetem őket a virágládából. A virágcserepeket kitisztítom a következő módon, melyhez még vizet sem kell használni.
Szórjunk a cserépbe egy kis sót, és erős súrolókefével dörzsöljük le vele a száraz szennyeződéseket.
Arany fényezése
Egy kevés világos sört (nem barnát) öntünk a puha rongyra, és finoman megsúroljuk vele a tárgyat. Egy másik, tiszta ruhával töröljük szárazra!